Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Bodi zdrava, domovina

Za vas piše:
Ksenja Hočevar
Objava: 24. 06. 2016 / 08:21
Oznake: Družba
Čas branja: 4 minute
Nazadnje Posodobljeno: 30.01.2018 / 17:30
Ustavi predvajanje Nalaganje
Bodi zdrava, domovina

Bodi zdrava, domovina

Glasbeni poklon priznanih solistov in pevskih skupin 25-letnici samostojne Slovenije.

Izseljensko društvo Slovenija v svetu in Glasbena matica Ljubljana sta v četrtek, 23. junija, v Slovenski Filharmoniji pripravila koncert v počastitev 25-letnice samostojne Slovenije. Ob svetovno znanih solistih, mezzosopranistki Bernardi Fink in baritonistu Marku Finku, sopranistki Andreji Zakonjšek Krt in baritonistu Lucasu Somozi Ostercu, so nastopili še štirje pevski sestavi: Goriški oktet Vrtnica, kvartet sester Potočnik Zdovčeve dečve, otroški pevski zbor Glasbene matice Ljubljana in Mladinski pevski zbor OŠ Davorina Jenka pod vodstvom Irme Močnik. Soliste je na klavirju spremljal pianist Tadej Horvat, z igranjem na neandertalsko glasbilo, koščeno piščal tidldibab pa je poslušalce v Filharmoniji navdušil Ljuben Dimkarovski. Glasbo sta z branjem poezije obogatila pesnika Tone Kuntner in Tone Rode.


Za uvod so glasbeniki skupaj s poslušalci v dvorani zapeli Zdravljico (fotografije Janez Kotar)

»Nocojšnji glasbeni poklon je namenjen naši državi, naši domovini, njenim mladostnim petindvajsetim letom. Domovina je naša prečudovita dežela, njene gore, polja, reke in jezera, njena kulturna in umetniška dediščina, njene temeljne etične in moralne vrednote, ki se oplajajo ob krščanskih koreninah Evrope, njena duhovna obzorja in, seveda, njeni ljudje,« je na prireditvi dejal predsednik Izseljenskega društva Slovenija v svetu mag. Uroš Zorn. Po njegovih besedah so se »s spletom slovenskih pesmi, poezije in proze v interpretaciji vrhunskih umetnikov, nekaterih tudi rojenih v tujini, sprehodili po naši pravljični deželi pod Triglavom, začutili njene prastare kulturne izvire, ljudsko in umetno ustvarjalnost, njeno radoživost in hudomušnost, otožnost in žalost, pa tudi vztrajnost in upanje.« S tem bi se želeli, kot je dejal Zorn, »vsaj simbolično oddolžiti vsem, ki so po krivici izgubili domovino, vsem, ki so doma in po svetu zanjo trpeli in se žrtvovali, vztrajali in se borili za njeno samostojnost, vsem, ki si še danes prizadevajo za spravo in sožitje, skratka vsem ljudem dobre volje, da bi s skupnimi močmi ustvarili iskreno, prijateljsko okolje, v katerem bi se vsi počutili sprejete in ljubljene. Če res ljubimo domovino, je v njej prostora za vse.«


"Če res ljubimo domovino, je v njej prostora za vse," je dejal predsednik Izseljenskega društva Slovenija v svetu mag. Uroš Zorn.

Da si Društvo Slovenija v svetu od svoje ustanovitve leta 1991 vztrajno prizadeva za pristno povezavo med matično domovino in Slovenci, ki živijo izven njenih meja, je dejal umetniški vodja koncerta in eden od nastopajočih Marko Fink. »Današnji koncert, ki ga oblikujejo skupine in posamezniki – vsi so se odpovedali honorarju in smo jim zato zelo hvaležni –, naj izzveni kot poklon slovenski zemlji in človeku, ki na njej živi že stoletja. Naj pomeni glasbeni sprehod po vsej njeni pokrajinski in ustvarjalni barvitosti ter raznolikosti. Slovenske ljudske in domoljubne pesmi, povezane z recitacijami, nam bodo govorile o ljubezni do rodne zemlje, otroštvu, izseljenstvu in tujini, hrepenenju po vrnitvi ter o Slovenski pomladi in osamosvojitvi,« je dejal Fink in dodal, da so Slovenci, ki so zapustili svoj rodni kraj, »vedno hrepeneli po vrnitvi v domovino. Bolečina odsotnosti doma, vsiljena zaradi težkih razmer, se pogosto izraža v naših pesmih in uglasbeni poeziji.«

Ko se je pred 25 leti Slovenija osamosvajala, so Slovenci, kot je dejal Marko Fink, po vseh celinah izražali svoje navdušenje nad dolgo pričakovanim zgodovinskim trenutkom: »Slovenska pomlad je obrodila sadove. Tudi z njihovo pomočjo. Naj se z nami danes, ko proslavljamo 25-letnico osamosvojitve Slovenije, veselijo vsi Slovenci dobre volje, kjer koli so in jim je mar za skupni dom. Zavest o naših koreninah bo zagotovila utrditev naše narodne identitete. Ker bomo spoštovali svojo kulturo, bomo lahko spoštovali kulturo naših sosedov. Ker bomo dobri Slovenci, bomo lahko tudi dobri Evropejci in dobri državljani sveta.« Umetniški vodja koncerta je sklenil z besedami pesnika: »… Slovenija, moj dom brez mej, ker nosim te s seboj, kjer rod je moj, kjer sin je tvoj, tam si Slovenija.«


"Slovenske ljudske in domoljubne pesmi, povezane z recitacijami, nam bodo nocoj govorile o ljubezni do rodne zemlje, otroštvu, izseljenstvu in tujini, hrepenenju po vrnitvi ter o Slovenski pomladi in osamosvojitvi," je v začetku prireditve zbrane nagovoril umetniški vodja koncerta Marko Fink, ki je na glasbenem večeru tudi večkrat zapel ...


Z oktetom Vrtnica je zapela tudi mezzosopranistka Bernarda Fink


Baritonist Lucas Somoza Osterc in basbaritonist Marko Fink ob spremljavi pianista Tadeja Horvata


Ob prepevanju solistov in pevskih sestavov sta poezijo brala Tone Kuntner in Tone Rode.



Med poslušalci, ki so do zadnjega sedeža napolnili veliko dvorano Slovenske filharmonije, so bili tudi predstavniki Cerkve, kulture in politike.



Zapela sta tudi otroški pevski zbor Glasbene matice in Mladinski pevski zbor OŠ Davorina Jenka pod vodstvom Irme Močnik.

Kupi v trgovini

Izpostavljeno
Pot v samoslovenstvo
Zgodovina
39,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh