Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Poslušni Kristusu

Franci Petrič
Za vas piše:
Franci Petrič
Objava: 22. 04. 2023 / 18:45
Oznake: Beseda med nami
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 22.04.2023 / 19:00
Ustavi predvajanje Nalaganje
Poslušni Kristusu
Franci Petrič, odgovorni urednik slovenske izdaje Beseda med nami. FOTO: Tatjana Splichal

Poslušni Kristusu

Letošnji majski esej je zelo posrečeno posvečen edinosti v našem občestvu verujočih. Že v prvi Cerkvi je prihajalo do needinosti in celo nasprotij, najprej ob vprašanju odnosa do kristjanov, ki so prihajali iz poganstva, ki jih je bilo vedno več. O tem je moral razpravljati tudi prvi zbor apostolov v Jeruzalemu.

V letu, ko se katoliška Cerkev intenzivno ukvarja s sinodalnim procesom v želji nove evangelizacije, je govorjenje o edinosti zelo važno. 

Zato so toliko bolj pomembne besede, ki zvenijo kot posebno vodilo nam vsem, vsakdanjim bralcem Božje besede: »Jasno je, da je edinost delo Svetega Duha. Bog je tisti, ki nas združuje v Jezusu, in želi, da druge ljubimo, skrbimo zanje in jih podpiramo pri hoji za njim. Pa vendar je jasno tudi, da si moramo za edinost prizadevati. Ne moremo pričakovati, da se bo ohranila zgolj zato, ker smo Jezusovi učenci. Kljub vsemu se moramo ukvarjati z grešnimi platmi svoje človeške narave in se upirati skušnjavam, ki bi lahko povzročile razkol in sovražnost. … To je eden glavnih ključev za ohranjanje edinosti v Kristusovem telesu.«

»Jasno je, da je edinost delo Svetega Duha.«

Junijski esej nadaljuje razmišljanje majskega, saj je prav evharistija (v juniju obhajamo praznik Sv. Rešnjega telesa in krvi) vez edinosti in zdravilo proti grehu in nepokorščini: »Sveti Avguštin vidi podobnost v tem, kako nastajata Kristusovi telesi: evharistično in cerkveno. Pri hostiji je pšenica najprej raztresena po gorah, nato jo omlatijo, zmeljejo, zmešajo z vodo in spečejo, da postane kruh, ki pride na oltar. Pri Cerkvi imamo množico ljudi, ki združeni z evangeljskim naukom, zmleti s postom in spokornostjo, zgneteni v krstni vodi in pečeni v ognju Svetega Duha oblikujejo telo, ki je Cerkev.«

Ko se bomo v »Pričevanju svetosti« srečali še z zelo sodobnim svetnikom bl. Jakobom Alberionejem, ki je spoznal, kako lahko vsaka nova oblika občil postane prižnica za evangelizacijo, imamo imenitno spodbudo za svoje delovanje v naši okolici. Njegova gorečnost izvira iz moči molitve pred Najsvetejšim. 

Njegova gorečnost izvira iz moči molitve pred Najsvetejšim.

Ko je postal knjižničar v semenišču, je vsak dan dve uri posvetil študiju. Prebiral je vodilne katoliške časnike in na stotine enciklopedij o različnih temah, kot so cerkvena zgodovina, zgodovina vojne, glasba in pravo. Od tod tudi njegovo spoznanje, ki je lahko vodilo za vsakega kristjana: »Pri evangelizaciji ne smemo zanemarjati nobenega človeka, skupine, družbenega področja, pastoralnih okoliščin, človeških potreb ali sredstev obveščanja. Podobno mu je bilo mar za celotnega človeka. Evangelizacija je prinašanje celotnega Kristusa celotnemu človeku.«

Kako se torej lahko bralci Besede med nami vključimo v oznanjevanje oz. evangelizacijo našega časa? Tako kot bl. Jakob Alberione in njegov veliki vzor sv. Pavel skušajmo »pomagati vernim, da bi vsako misel podvrgli poslušnosti Kristus« (prim. 2 Kor 10,5). Pa veliko navdihov pri branju tokratnih meditacij!


Članek je bil objavljen v reviji Beseda med nami (03/2023).

Kupi v trgovini

Beseda med nami
33,00€
Nalaganje
Nazaj na vrh