Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Jaslice po naših župnijah

Objava: 26. 01. 2013 / 23:00
Čas branja: 5 minut
Nazadnje Posodobljeno: 24.01.2013 / 08:35

Jaslice po naših župnijah

»In porodila je sina prvorojenca, ga povila v plenice in položila v jasli, ker zanju ni bilo prostora v prenočišču,« navaja evangelist Luka (Lk 2,7). Sv. Frančišek Asiški (1181–1226) naj bi prvi upodobil to svetopisemsko poročilo o božičnem dogodku. Po zapisih Tomaža Čelanskega je leta 1223 Frančišek kakšnih petnajst dni pred božičem hotel »predstaviti Dete, rojeno v Betlehemu«. Prvo jaslično plastiko pa je ustvaril p. Giovanni di Bartolomeo v mestu Fabriano v osrednji Italiji ok. leta 1384. Na slovensko ozemlje so upodobitve Kristusovega rojstva prišle s frančiškani. Med zgodnejšimi jasličnimi motivi se pojavljajo že v 13. stoletju na pečatu gornjegrajskega benediktinskega samostana, sicer pa so prve jaslice na Slovenskem leta 1644 postavili v jezuitski cerkvi sv. Jakoba v Ljubljani. Da bi ljudem približali božični dogodek, so z gledališko igro uprizarjali Jezusovo rojstvo in si pri tem pomagali tudi z zibelko. V božičnem času so »bistveni prizor dogodka« postavljali tako, da bi os...

Prispevek je dostopen samo za naročnike Družine.

Nazaj na vrh