Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Evangeličanski škof Novak: »Postati moramo udje enega telesa«

Za vas piše:
Marko Mesojedec
Objava: 31. 10. 2021 / 12:14
Oznake: Praznik, Škof
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 31.10.2021 / 12:23
Ustavi predvajanje Nalaganje
Evangeličanski škof Novak: »Postati moramo udje enega telesa«
Evangeličanski škof Leon Novak: »Sprava z Bogom ni mogoča, če je ne spremlja sprava z ljudmi.« FOTO: osebni arhiv

Evangeličanski škof Novak: »Postati moramo udje enega telesa«

Evangeličanski škof Leon Novak se je v pridigi ob današnjem dnevu reformacije v Murski Soboti in letošnji 30-letnici samostojnosti Slovenije naslonil na svetopisemski odlomek apostola Pavla, ki v 1. pismu Korinčanom poudarja, da so vsi verujoči, ne glede na poreklo, narodnostno, jezikovno ali kulturno ozadje, del Kristusovega telesa, pri čemer je vsak ud pomemben.

Podobno velja tudi za našo domovino, je dejal Novak. »Če jo primerjamo s človeško anatomijo, kot je Pavel primerjal versko skupnost s Kristusovim telesom, potem ugotovimo, da imamo tudi v državi različne ude. Lahko bi jih imenovali kar politične stranke. Vse so pomembne in nepogrešljive.« Maše se je sicer udeležilo več predstavnikov slovenske politike.

»Politične stranke ne smejo razdvajati«

Telesni udje ali politične stranke ne smejo razdvajati, ampak povezovati, pri čemer se morajo zavzemati za dobrobit vseh državljanov in državljank. »Le tako udje zagotovijo funkcionalno telo oziroma politične stranke delujočo državo.« Ob tem je treba posvetiti posebno pozornost enemu najmanjših organov, to je jeziku, »ki lahko vpliva pozitivno ali negativno na vzdušje v telesu in družbi oziroma državi.«

Jezik lahko pozitivno ali negativno vpliva na vzdušje v telesu in družbi oziroma državi. (Leon Novak, evangeličanski škof)

Vpliv lažnih novic

Po Novakovih besedah žalostno resničnost 21. stoletja predstavljajo lažne novice, »ki zavajajo, podajajo izkrivljeno resničnost in širijo nezadovoljstvo.« Še hujša oblika komuniciranja pa je sovražni govor, saj ta vodi celo do nasilja in umorov. Tako Cerkev kot tudi vsi državljani dobre volje, pravi Novak, so poklicani, da to obsodijo in da se od takšne oblike komunikacije distancirajo. Škof se je ob tem zahvalil predsedniku države in vsem podobno mislečim, ki se zavzemajo za proces sprave med Slovenci, ki »spodbuja socialni, etični, gospodarski, družbeni in politični razvoj države.«

Postati moramo udje enega telesa, torej ene Kristusove skupnosti ali ene države, da se bomo medsebojno krepili, izgrajevali, spoštovali ter si pomagali. (Leon Novak, evangeličanski škof)

Reformacija zahteva prenovo človeka

»Pomen oziroma poudarek reformacije za današnji čas vidim v prvi vrsti kot težnjo po osebnem odnosu z Bogom, ki človeka spreminja, da živi in deluje skladno s podobo, učenjem in delovanjem Jezusa Kristusa«, je nadaljeval škof in pri tem izpostavil dolgo tradicijo medverskega sodelovanja v Prekmurju: »Postati moramo udje enega telesa, torej ene Kristusove skupnosti ali ene države, da se bomo medsebojno krepili, izgrajevali, spoštovali ter si pomagali.«


Nalaganje
Nazaj na vrh