Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Kaj so opičje koze, kako jih prepoznamo in kako poteka bolezen?

Za vas piše:
M. P. / STA
Objava: 14. 08. 2024 / 22:29
Oznake: Cepivo, Zdravje
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 14.08.2024 / 22:43
Ustavi predvajanje Nalaganje
Kaj so opičje koze, kako jih prepoznamo in kako poteka bolezen?
EU bo Afriki priskrbela več kot 175.000 odmerkov cepiva proti opičjim kozam. FOTO: Pexels

Kaj so opičje koze, kako jih prepoznamo in kako poteka bolezen?

Opičje koze ali mpox, zaradi izbruha katerih je Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) 14. avgusta razglasila javnozdravstveno krizo globalnih razsežnosti, so nalezljiva bolezen.

Bolezen opičjih koz oz. mpox povzroča virus, soroden tistemu, ki je kriv za bolezen črnih koz, ki je bila z globalno kampanjo cepljenja izkoreninjena leta 1980.

Po navedbah Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je klinični potek te bolezni običajno blag. Simptomi bolezni so zvišana telesna temperatura, glavobol, bolečine v mišicah, otekle bezgavke, mrzlica in izčrpanost.

Običajno se razvije tudi izpuščaj. Ta se pogosto začne na obrazu, nato pa se razširi na druge dele telesa, vključno z genitalijami. Pri nedavno odkritih potrjenih primerih poročajo o pojavu izpuščajev na področju genitalij. Izpuščaj gre skozi različne faze in je podoben noricam ali sifilisu, preden se končno oblikuje krasta, ki kasneje odpade, še piše na spletni strani NIJZ.

Inkubacijska doba bolezni je običajno 6 do 16 dni, lahko pa tudi do 21 dni. Ko krasta odpade, oseba ni več kužna.

Primer opičjih koz v Sloveniji že leta 2022

Maja 2022 smo v Sloveniji že imeli dva primera posameznikov, ki sta bila potrjeno okužena z opičjimi kozami. Oba sta pripotovala iz Španije. Pristojni so takrat naročili, naj bodo osebe, ki so bile v tveganem stiku z okuženim, tri tedne pozorne na svoje zdravstveno stanje, ker pa bolezen opičjih koz ni karantenska, se lahko v tem obdobju prosto gibajo. Okuženim pa priporočajo, naj ostanejo doma tri tedne oziroma dokler ne odpadejo kraste. 

Kako se bolezen prenaša?

Gre za bolezen, ki se na ljudi prenese z živali - praviloma z glodavcev in primatov - in se najpogosteje pojavlja v tropskih gozdnatih predelih Srednje in Zahodne Afrike.

Do prenosa prihaja tudi med ljudmi, in sicer ob stiku s kožnimi ranami okuženega ali ob stiku z materiali, ki so se dotikali kože okuženega. Prav tako lahko pride do okužbe z izmenjavo telesnih tekočin ali kapljično. Okužba se tako širi med ljudmi, ki so med seboj v tesnem stiku.

Najbolj ranljivi so homoseksualci

Opičje koze so pri ljudeh prvič odkrili leta 1970 v Demokratični republiki Kongo. Širjenje okužb med ljudmi je bilo sprva omejeno predvsem na nekatere zahodno- in srednjeafriške države. Maja 2022 se je bolezen začela hitro širiti po vsem svetu, predvsem med moškimi, ki imajo spolne odnose z moškimi.

Maja 2022 so okužbe z mpox po vsem svetu močno narasle, večinoma so prizadele homoseksualne in biseksualne moške, in sicer zaradi podskupine clade 2b. Izredne razmere so tedaj trajale med julijem 2022 in majem 2023. V epidemiji, ki je zajela približno 90.000 primerov, je življenje izgubilo 140 ljudi.

Leta 2022 so opičje koze v angleščini preimenovali v mpox, da bi se izognili stigmatizaciji, ki izhaja iz prvotnega imena.

160-odstotno povečanje števila primerov

Po podatkih, ki jih je prejšnji teden objavil nadzorni zdravstveni organ Afriške unije, so od januarja 2022 v 16 afriških državah zabeležili skupno 38.465 primerov opičjih koz s 1456 smrtnimi primeri. Letos so v primerjavi z enakim obdobjem lani zabeležili 160-odstotno povečanje števila primerov.

Nalaganje
Nazaj na vrh