Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

»Motuproprij prinaša učinkovite ukrepe proti zlorabam«

Za vas piše:
Mojca M. Štefanič
Objava: 10. 05. 2019 / 07:45
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 13.05.2019 / 10:00
Ustavi predvajanje Nalaganje

»Motuproprij prinaša učinkovite ukrepe proti zlorabam«

Kardinal Ouellet o novih postopkih v boju proti spolnim zlorabam v Cerkvi.

Prefekt Kongregacije za škofe pojasnjuje nove postopke v boju proti spolnim zlorabam v Katoliški cerkvi. Merila, kakršnih si je želel papež Frančišek, so sad februarskega srečanja za zaščito mladoletnih v Vatikanu, na katerem so se zbrali predsedniki škofovskih konferenc z vsega sveta.

Motuproprij »Vos estis lux mundi« je mišljen kot univerzalen in konkreten odgovor na pojav spolnih zlorab v Katoliški cerkvi, je sporočilo kardinala Marca Ouelleta, ki je v pogovoru za spletni portal Vatican News pojasnil načelne spremembe, ki jih prinaša novi dokument, rezultat sodelovanja vesoljne Cerkve.

»Motuproprij 'Vos estis lux mundi' lahko označimo kot enega od sadov srečanja za zaščito mladoletnih, ki ga je papež Frančišek v letošnjem februarju sklical v Vatikanu,« je dejal kardinal Ouellet. »Ta dokument prinaša nove in učinkovite ukrepe v boju proti spolnim zlorabam v Cerkvi.«

Kardinal Ouellet je pojasnil največje spremembe, ki jih motuproprij prinaša v cerkveno disciplino: »Prvič, 'obveznost za vse škofije po svetu, da poskrbijo za enega ali več stalnih in javnosti lahko dosegljivih sistemov za predstavitev poročanj o spolnih zlorabah'. Poleg tega so odslej tudi kleriki, redovniki in redovnice dolžni cerkvenim oblastem 'pravočasno poročati' o vseh vesteh o zlorabah; definicija zlorabe po novem vključuje tudi 'spolno nasilje in nadlegovanje kot posledico zlorabe oblasti' in kakršen koli primer nasilja nad redovnicami s strani klerikov kakor tudi primer nadlegovanja polnoletnih bogoslovcev ali novincev'«.

»In končno, toda nič manj pomembno je dejstvo,« je povedal kardinal, »da se po novih predpisih lahko uvede preiskave proti škofom, kardinalom in redovnim predstojnikom, pa ne le v primeru, da so te osebe v preiskavi zaradi spolnih zlorab, ki so jih neposredno zagrešile, ampak tudi kadar bodo prijavljene, da so zlorabe, za katere so izvedele, 'prikrile' ali jih niso hotele preganjati oziroma se boriti proti njim.«

Kardinal Ouellet pri tem vztraja, da škofje »nikakor ne smejo« občutiti kakršnega koli pritiska, da se jih nenehno opazuje in sumi. »Dobro vemo, da hvala Bogu skoraj vsi škofje, duhovniki in redovniki želijo slediti Jezusovemu zgledu in v vsakdanjem življenju oznanjati njegov evangelij.« Toda, dodaja prefekt Kongregacije za škofe, »kjer se pojavijo težave, se je treba z njimi soočiti, še posebej, če je vanje vpleten tudi škof.«

Vir: Vatican News
Foto: Vatican Media

Kupi v trgovini

Novo
Izpostavljeno
Prenovljena v Gospodu
Duhovnost
29,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh