Petič zapovrstjo Pohod za življenje v Ljubljani
Petič zapovrstjo Pohod za življenje v Ljubljani
Prvi ljubljanski pohod, tedaj še Shod za življenje, so pod geslom Vsi ljudje, vsi ljubljeni izpeljali leta 2014, in že tedaj v začetku oktobra (le da v petek). Pohodi v današnji obliki pa so se začeli v koronskem letu 2020 pod geslom Prihodnost Slovenije vidimo v veselju in spoštovanju do življenja. Gesla naslednjih ljubljanskih pohodov pa so bila: Človekovo življenje je nedotakljivo (2021), Enakopravnost se začne pred rojstvom! (2022) in Življenje je zakon! (2023).
Vsak nerojeni otrok je človek!
To bo tretji zaporedni letošnji jesenski Pohod za življenje – po koprskem pred 14 dnevi in mariborskem pred tednom dni. Letošnji pohodi potekajo pod geslom Vsak nerojeni otrok je človek! Po prepričanju organizatorjev mora to dejstvo priti v zavest ljudi, saj je končanje življenja nerojenega človeka daleč najpogostejši vzrok smrti na svetu. Letno po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) tako umre okoli 73 milijonov ljudi, vseh smrti zaradi vseh razlogov je letno okoli 135 milijonov.
Za vse generacije
Tudi letošnji program bo pester, vesel in zanimiv za vse generacije, poseben program in presenečenja pripravljajo tudi za otroke. Še posebej bodo letošnji Pohod za življenje zaznamovali gostje iz Brazilije – Antonio Tavares de Melo, ustanovitelj Skupnosti malega Jezusa, oseb s posebnimi potrebami, med katerimi je veliko preživelih žrtev splava, in dva fanta – Alex in Marco Aurelio, ki sta preživela poskus končanja njunega življenja, ko sta bila še nerojena otroka.
Sodelujoči v programu
V programu pa bodo sodelovali še koordinatorica Pohodov za življenje Urša Cankar Soares, Rok Šuter, Katarina Nzobandora, Anica Sečnik, Marjeta Žemva, Nevenka Ninković (žena preživelega v splavu), Alexia Bizjak Lopez, Darinka Bak, Talita Sofija Komelj in Krištof Komelj. »Pohod za življenje je čudovit, barvit, vesel, vzgojen in humanitaren. Z udeležbo na zelo lep način vzgajamo za življenje svoje otroke in vnuke. Zato pridite vse družine, mladi in starejši! Lepo bo!« vabi Urša Cankar Soares.
Baloni za vse otroke
Vse otroke čakajo baloni. Zbiranje se bo na ljubljanskem Prešernovem trgu začelo že ob 9.30, pol ure pozneje se bo začel program. Kot organizatorji opozarjajo udeležence, naj se oblečejo vremenu primerno in, če je le možno, v čim bolj živopisne barve. »Na pohod pridite z veseljem in ponosom! Če le morete, naredite svoj transparent. Prinesite slovenske zastave!« še vabi Cankarjeva. Pohod za življenje, ki je prijavljen skladno z zakonom, bo v vsakem vremenu.
Modelčki nerojenih otrok
Na stojnicah bo najti veliko zanimivega: majice, skodelice, broške, vrečke, knjižice z argumenti za življenje … Otroke in mlade še zlasti lepo vabijo na stojnico z modelčki nerojenih otrok, kakršni smo bili še v maminem trebuhu. Modelčki so po velikosti, teži in na otip povsem taki kot nerojeni otroci v posameznih starostnih obdobjih v maminem trebuhu. Majhne otročke bodo lahko prijeli tudi v roke, da jih bodo lahko začutili. Na stojnicah bodo torej na voljo lepi in uporabni izdelki kot spomin na dogodek, prostovoljni darovi pa gredo za finančno pomoč organizaciji pohodov.
Nadškofova spodbuda
Z besedami spodbude je organizatorje in udeležence nagovoril tudi ljubljanski nadškof metropolit msgr. dr. Stanislav Zore: »Najprej bi se rad iskreno zahvalil vsem, ki ste pripravljeni zastaviti čas, sposobnosti in se tudi izpostaviti nasprotovanju zato, da delate za življenje, prebujate v ljudeh veselje in s tem omogočate, da več ljudi vstopi ne samo v ta naš svet, ampak da pride tudi pod to Božje sonce. Da so deležni objema, veselja, da so sprejeti in da morejo potem z vsem, kar so, obogatiti vse nas; najprej pa vedno obogatijo tiste, ki jih sprejmejo – mame in očete. Hvala vam za to poslanstvo!«
Torkova uvertura
Spomnimo: tudi letošnji ljubljanski Pohod za življenje je imel tudi torkovo uverturo. Prireditelji so se najprej s simbolno gesto postavitve 200 zastavic spomnili nerojenih (vsaka zastavica za 20 od njih), ki vsako leto umrejo v postopkih končanja njihovega življenja, ki jih je po ocenah med 3000 in 4000. Tudi letos so nasprotniki kulture življenja dosegli njihovo odstranitev, toda ne – kot lani – nasilno, temveč prek mestnih oblasti, ki da za tovrstne pobude zahtevajo posebno dovoljenje.