Slovesen blagoslov vitraja brezjanske Marije Pomagaj v Nazaretu
Slovesen blagoslov vitraja brezjanske Marije Pomagaj v Nazaretu
»Od same ideje, dovoljenj za postavitev in izdelave vitraja, so minila tri leta. Gre za izmoljen vitraj Marije Pomagaj. Okenska odprtina, ki je namenjena namestitvi vitraja, je visoka tri metre in je po obliki podobna trapezu. Osrednji motiv, podobo brezjanske Marije Pomagaj, je umetnik umestil v središče v obliki medaljona,« je povedala vodja romarskega urada na Brezjah dr. Andreja Eržen Firšt.
Vitraj je blagoslovil ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore ob prisotnosti frančiškanskega provinciala p. Marjana Čudna, rektorja brezjanske bazilike dr. p. Roberta Bahčiča, komisarja za Sveto deželo p. Petra Lavriha, gvardijana frančiškanskega samostana v Nazaretu p. Wojciecha Bołoza ter kustosa Svete dežele p. Francesca Pattona.
Božje diplomatsko predstavništvo
Današnje slovesnosti ob blagoslovu vitraja se je udeležilo več kot 90 romarjev iz Slovenije, ki so v Sveto deželo poromali v organizaciji Komisariata za Sveto deželo. Blagoslov so začeli z molitvijo Angel Gospodov, ob 12. uri, ki ji je sledil blagoslov vitraja Marije Pomagaj, ki stoji nasproti vhoda v baziliko. Rektor bazilike Marije Pomagaj, dr. p. Robert Bahčič, ki je predstavil potek nastanka vitraja, se je med drugim zahvalil vsem, ki so na različne načine pomagali, da je prišlo do uresničitve ideje o umestitvi Kraljice Slovencev ob baziliko v Nazaretu. »Od tega trenutka dalje bo vitraj Marije Pomagaj spominjal slovenske romarje, razseljene po svetu, da imamo stalno božje diplomatsko predstavništvo pri Nazareški hišici.«
Predstavljanje slovenske umetnosti
Slovesnega blagoslova se je udeležila tudi slovenska veleposlanica v Tel Avivu Andreja Purkart Martinez, ki je v nagovoru poudarila pomen blagoslova, saj se, kot je dejala, tako krepijo odnosi med Slovenijo in Izraelom. »Na veleposlaništvu si prizadevamo za stike med ljudmi na različnih področjih. Romarski turizem je pomemben tudi za nas. Vsak tak dogodek, kot je tudi današnji blagoslov, prispeva k sožitju. Naš vitraj tukaj je tudi predstavitev slovenske umetnosti.«
Blagoslovu je v zgornjem nadstropju bazilike Marijinega Oznanjenja sledila sveta maša. Somaševanje je vodil nadškof Zore, pri maši pa je pela sopranistka Martina Burger.
Kustos Svete dežele p. Francesco Patton je slovenske romarje pozdravil z naslednjimi besedami: »Ste v Marijini hiši, na kraju, kjer se je Božji Sin učlovečil, zahvaljujoč Marijinemu da. Naj tudi na vas pride Sveti duh, kot ga je sprejela Devica Marija. Želim, da bi imeli enako razpoložljivost do Božje besede, kot jo je imela Marija. Devica Marija naj vas še naprej spremlja, skupaj s svetim Jožefom in Sinom Jezusom. Lepo obhajanje vam želim.«
Hrepenenje po nebesih
Nadškof Zore je v pridigi podčrtal, da se skozi vitraje nebeški Jeruzalem preliva na zemljo, da bi v nas prebudil hrepenenje po nebeškem Jeruzalemu. »Navdušenje nad življenjem nas mora spodbuditi, da hrepenimo po nebesih.« V nadaljevanju je romarjem namenil več spodbud, ki jih lahko najdete tukaj.
Provincial p. Marjan Čuden je ob zaključku maše v zahvali izpostavil, da blagoslov vitraja potrjuje »našo pripadnost Mariji, in to na kraju, kjer se je začela pobožnost do Marije z besedami angela: pozdravljena Marija, milosti polna.« Spomnil je na besede pokojnega ljubljanskega nadškofa Jožeta Pogačnika, ki je o Mariji na Brezjah zapisal: »Glej, kako te ljubimo! Zrasla si z nami in mi s teboj. Naša duša je tvoja duša in tvoja duša je naša duša«. Dragi romarji, to je sporočilo današnje slovesnosti: da bi še bolj ljubili Nebeško Mater, bili še bolj zraščeni z njo in da bi se naša duša še bolj uskladila z njeno dušo. Blaženi Slomšek je rekel za Marijo: »Le bodimo njeni dobri otroci!« To želim tudi vam, dragi romarji! Naj vas na tem romanju in skozi življenje vodi njena dobrotna roka,« je sklenil p. Čuden.
Janez Pavel Šuštar je za spletno Družino povedal: »Današnji dan romanja po Sveti deželi je bil že od zgodnjih ur posvečen Mariji, saj smo dan začeli v Kani Galilejski, kjer je bila prav Marija tista, ki je videla stisko gostiteljev in posredovala pri Jezusu, da je naredil svoj prvi čudež. Na nek način smo romarji tudi doživeli čudež, ko smo bili priča zgodovinskemu dogodku, ko je nadškof Zore blagoslovil novi vitraž pred nazareško baziliko. Čudovito je bilo biti priča tako pomembnemu trenutku, ki je bil hkrati tudi prošnja našega naroda Mariji, naj posreduje za nas pri svojem Sinu Jezusu.«
Med udeleženci romanja v Sveto deželo ob blagoslovu vitraja je tudi poslanka iz vrst SDS Alenka Jeraj, ki je za spletno Družino povedala, da je bil obisk Svete dežele njena dolgoletna želja in da je bila na romanje prijavljena že leta 2020, a je zaradi spremembe na vladi romanje morala odpovedati, potem pa je sledil čas korone. »Želela sem si na romanje takrat, ko je med vodniki dr. Renato Podberšič, ker sva prijatelja in ker vem kako dobro pozna Sveto deželo in zgodovino teh krajev, pa tudi aktualne probleme povezane z Izraelom in Judi. Je res neverjetno hoditi po krajih in mestih, kjer je hodil Jezus. Izjemen je tudi pater Peter Lavrih in drugi duhovniki, ki poglobljeno razlagajo svetopisemske odlomke in nam odpirajo nov pogled na stvari in vsebine, ki jih včasih prebiramo preveč površno ali jih ne znamo pravilno umestiti v Jezusov čas. Sem hvaležna, da lahko to doživljam in sem tako še bliže Bogu, ki vsak dan v mojem življenju dela čudeže, me tolaži, navdihuje, spodbuja, vodi moje korake. Vsem želim, da bi lahko obiskali Sveto deželo,« je povedala Jerajeva.