Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Slovenski škofje ob letošnji zahvalni nedelji

Za vas piše:
T. M.
Objava: 07. 11. 2021 / 14:53
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 07.11.2021 / 14:57
Ustavi predvajanje Nalaganje
Slovenski škofje ob letošnji zahvalni nedelji
Hvaležnost nas odpira za odnose z drugimi in z Bogom. FOTO: Tatjana Splichal.

Slovenski škofje ob letošnji zahvalni nedelji

V nadaljevanju objavljamo nekaj misli, ki so jih ob letošnji zahvalni nedelji, ki jo praznujemo 7. novembra, zapisali slovenski škofje.

Škofija Koper – msgr. Jurij Bizjak

»Tudi besedila letošnje zahvalne nedelje nas vabijo k potrpežljivemu prenašanju tako trajajoče skupne nadloge kakor tudi številnih osebnih nadlog. Tudi letos se brez pomisleka zahvaljujemo svojim civilnim oblastem in strokovnim službam, ki tako s svojim znanjem kakor s svojimi pooblastili resno in zavzeto pripravljajo ustrezna navodila in s svojimi napori odločilno posegajo v potek in razvoj bolezni in nas vljudno vabijo k sodelovanju in upoštevanju svojih dognanj in odločitev.« 

Nadškofija Ljubljana – msgr. Stanislav Zore

»Zahvalna nedelja je tudi za vse nas priložnost, da se začnemo zahvaljevati. Papež Frančišek med tri pomembne besede kristjanovega življenja in življenja krščanske družine poleg besed prosim in oprosti uvršča tudi besedo hvala. Zakaj sta zahvala in hvaležnost tako pomembni v našem življenju? Kakšno razsežnost dajeta našemu življenju in našim odnosom, da ne smemo pozabljati nanju? Iskrene in pristne zahvale nismo sposobni tako dolgo, dokler smo samozadostni, dokler smo zaprti sami vase. Takoj pa, ko začutimo hvaležnost in potrebo po zahvali, je to znamenje, da so v našem življenju ljudje in stvari, ki niso samo po sebi umevni. V hvaležnosti se nam začneta razodevati zastonjskost in obdarovanost našega življenja. Hvaležnost nas odpira za odnose z drugimi in z Bogom.« 

Zavedamo se, da vse prihaja od Gospoda, naj bodo lepi ali težki trenutki. FOTO: Tatjana Splichal.

Nadškofija Maribor – msgr. Alojzij Cvikl

»Zahvalna nedelja ima namen, da znamo v darovih, ki jih dan za dnem prejemamo, prepoznati Njega, ki je izvor vsega dobrega. Na zahvalno nedeljo pred oltar ne položimo samo sadov zemlje, ki nam daje vsakdanji kruh, ampak želimo položiti tudi svojo zahvalo za zdravje. V času koronavirusa smo vsak trenutek v strahu, da se tudi mi okužimo in zbolimo. Biti hvaležen za zdravje pomeni biti tudi soodgovoren, tako za svoje zdravje kot tudi za zdravje drugih. Prav tako se moramo zahvaliti za vsa prizadevanja za skupno dobro, za pravičnost, spoštovanje drug drugega, za čut solidarnosti in prijateljstva. Brez tega bi težko živeli, saj nam je povezanost z bližnjimi v veliko oporo, posebno še v trenutkih, ko se čutimo osamljene, ko kdaj s strahom gledamo v prihodnost.«

Škofija Novo mesto – msgr. Andrej Saje

»Kako velik naj bo dar, za katerega se je treba zahvaliti? Ni pomembna velikost, pomembno je srce, s katerim prihajamo pred Gospoda, pomembno je, da smo hvaležni. Jezus je v jeruzalemskem templju izpostavil in pohvalil ubogo vdovo, ki je dala najmanj od vseh darovalcev, a je bil njen dar največji, saj je darovala vse, kar je imela. Na zahvalno nedeljo se Bogu zahvaljujemo za mnoge prejete darove. Ne gledamo s človeškimi očmi na velikost daru, ampak z vsem srcem izražamo hvaležnost za Božje darove in milosti. Zavedamo se, da vse prihaja od Gospoda, naj bodo to lepi trenutki ali pa trenutki preizkušenj. Hvaležnost naj ne izgine iz naših src in iz naših dejanj, saj dobra dela govorijo o plemenitosti človekovega srca in njegovi povezanosti z Bogom. Tako dar uboge vdove ni več skrit med mnogimi večjimi darovi, ampak postane zgled darovanja in hvaležnosti.« 


Zahvale slovenskih škofov si lahko v celoti preberete na spletni strani Katoliške cerkve

Kupi v trgovini

Beseda za na pot
Duhovnost
7,00€
Nalaganje
Nazaj na vrh