Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Stane Granda: Slovenski katoličani bi potrebovali več Vovkovega duha

Za vas piše:
Katarina Ropret
Objava: 28. 05. 2023 / 07:54
Oznake: Dogodek, Škof, Župnija
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 29.05.2023 / 11:09
Ustavi predvajanje Nalaganje
Stane Granda: Slovenski katoličani bi potrebovali več Vovkovega duha
Zgodovinar Stane Granda in moderator pogovora Miha Šimac. FOTO: Rok Lužnik

Stane Granda: Slovenski katoličani bi potrebovali več Vovkovega duha

Zgodovinar dr. Stane Granda je sinoči v župnija Breznica na Gorenjskem, kjer potekajo Vovkovi dnevi ob 60. obletnici smrti nadškofa Antona Vovka in 100. obletnici njegove nove maše, na pogovornem večeru predstavil nekaj zanimivih zgodovinskih poudarkov iz življenja tega svetniškega moža in aktualnost njegovega zgleda za sedanji čas.

V pogovoru z moderatorjem večera dr. Mihom Šimacem, docentom pri Katedri za zgodovino Cerkve in patrologijo na Teološki fakulteti v Ljubljani, je dr. Granda najprej osvetlil zgodovinsko obdobje in prostor, v katerem je Anton Vovk nastopil svojo duhovniško službo.

Vovk je bil operativec

Mesto kaplana in župnika je opravljal v župniji Tržič, ki je bila v 1940-ih pretežno zaznamovana z delavskim razredom. »To je bil pri nas čas tranzicije iz kmečkega naroda v meščanski sloj, na katero Cerkev sploh ni bila pripravljena. Marsikje še danes ni,« je kritično pripomnil Granda. »Vovk se je tako že v samem začetku spopadel s proticerkvenostjo, včasih tudi primitivnostjo. To ga je utrdilo za vse, kar je sledilo. Bil pa je tudi zelo praktičen človek, operativec. Vse to mu je pomagalo, da je kasneje lahko na noge postavil novo slovensko Cerkev, ki je morala delovati v času komunizma.«

Obiskovalci pogovornega večera. FOTO: Rok Lužnik

Velik madež, ki še vedno ni opran

Kot Novomeščan se je dr. Granda posebej temeljito posvetil neuspešnemu poskusu atentata, ko so škofa Vovka januarja 1952 zažgali na železniški postaji v Novem mestu. Govoril je s številnimi očividci in preiskal številne dokumente. »Najbolj pretrese dejstvo, da se vsem napadom navkljub Vovk nikoli ni bal, nikoli ni pred nikomer trepetal. Koliko Boga mora imeti človek v sebi, da ga ob takih pritiskih ni nič strah!«

»Žalostno pa je tudi, da za ta zločin ni nikoli nihče odgovarjal. Čeprav sem častni občan Novega mesta, moram reči, da se mesto še vedno ni opralo tega madeža,« je povedal in dodal, da je čas, da se raziskave Vovkovega življenja v večji meri razširi tudi v mednarodni prostor. »Predvsem pa, da že končno potrdimo, da je bil mučenik. To je jasno kot beli dan!«

FOTO: Rok Lužnik

Da bi se vsakega od nas 'prijelo' malo Vovka

In kako Vovkov zgled nagovarja sodobnega človeka? »Smo v času velikih sprememb, v katerem pa v prvi vrsti ne potrebujemo uspešnih znanstvenikov in podjetnikov, pač pa klene ljudi s hrbtenico. Mislim, da bi morali moliti za nove Vovke. Tudi takšne večere imamo prav s tem namenom – da bi se vsakega od nas 'prijelo' malo Vovka,« sta svoje razmišljanje sklenila Granda in Šimac.

Vovkovi dnevi bodo v župniji Breznica, rojstni župniji nadškofa Vovka, potekali še do sredine junija. V prihodnjih tednih vabijo na Vovkov pohod, ogled filma o nadškofu Vovku z naslovom Goreči škof, literarni večer s Pavletom Ravnohribom in Gregorjem Čušinom pred cerkvijo sv. Marka v Vrbi in koncert duhovniškega okteta Oremus. Podroben program je na voljo na spletni strani župnije Breznica.

Nalaganje
Nazaj na vrh