Sveti Viljem
Sveti Viljem

Wilhelm
Zavetnik: nekatere cerkve in zavodi
Atributi: košata brada v škofovskem ornatu, dvignjena desnica

Ime: Viljem izhaja iz nemškega imena Wilhelm, ki je zloženo iz starovisokonemških besed willo »volja« in helm »čelada«.
Rodil se je okoli leta 1100 v Yorkshiru v Angliji,
umrl pa 8. junija 1154 v Yorku, prav tako v Angliji.
Družina: Rojen je bil v plemiški družini, njegov oče je bil grof Fitz-Herbert iz Winchestra, kancler in zakladnik kralja Henrika I., mati pa Ema, sorodnica angleškega kralja Štefana.
Sodobniki: kralja Henrik I. in Štefan Angleški, več papežev, med njimi Inocenc II., Evgen III. in Anastazij, sv. Bernard.
Škofija: Nadškofija v Yorku izvira iz zgodnjih krščanskih časov, vendar je bila v času saksonskih vpadov uničena. Znova jo je v 7. stol. vzpostavil sv. Pavlin (626–633), v času zahodnega razkola pa je postala del Anglikanske cerkve in je danes po pomembnosti takoj za canterburyjsko. Viljem je bil škof v letih 1141–1147 ter vnovič v letu svoje smrti leta 1154.
Grb: V zlatem grbovnem ščitu ima sedem rdeče obrobljenih rombov, ki simbolizirajo sedem darov Svetega Duha. Rdeča barva predstavlja Kristusovo kri, zlata podlaga pa njegovo slavo.
Zavetnik: Posvečene so mu nekatere cerkve in zavodi, posebnega patronata pa nima.
Kreposti: Viljem je vseskozi veljal za velikega prijatelja bolnikov in revežev. Živel je svetniško življenje, bil je človek molitve, skromen in ponižen.
Čudeži: Čudež, s katerim je Bog podprl izvolitev Viljema za nadškofa, se je zgodil, ko se je Viljem vrnil v York. Sprejele so ga velike množice navdušenega ljudstva, ko pa se je sprevod pomikal po mostu nad reko Ouse, se je leseni most v trenutku zrušil zaradi pevelike teže. Po zaslugi nadškofove zaupne molitve pa nihče ni utonil. Veliko čudežev se je dogajalo tudi na njegovem grobu.
Upodobitve: Upodabljajo ga s košato brado v škofovskem ornatu, desnico ima običajno dvignjeno v blagoslov. Posebnega atributa nima.
Smrt: Nikoli ni bila do konca raziskana in potrjena domneva, da je bil zastrupljen, ker naj bi mu njegov nasprotnik, arhidiakon Osbert de Bayeux, v kelih prilil strup.
Grob: Pokopali so ga v katedrali v Yorku, kmalu pa so njegove relikvije prenesli pod glavni oltar, kjer so bile do 18. stoletja na častnem mestu. Kasneje se je sled za njimi izgubila, del le-teh pa so znova odkrili leta 1960.
Goduje: 8. junija.
Beatifikacija: 18. marca 1227 ga je papež Honorij III. razglasil za svetnika.