Nazadnje Posodobljeno: 09.08.2021 / 07:15
Ustavi predvajanje Nalaganje
Zbogom, Tokio; dober dan, Pariz! FOTO: Pexels

Z včerajšnjo zaključno slovesnostjo se je spustil zastor na 32. poletne olimpijske igre v Tokiu, ki so bile po oceni predsednika Mednarodnega olimpijskega komiteja (MOK) Thomasa Bacha »igre upanja, solidarnosti in miru«.

Med 206 državami udeleženkami je bila tudi Slovenija, za katero so bile igre ponovno zelo uspešne, saj jih je končala s tremi zlatimi (kanuist Benjamin Savšek, kolesar Primož Roglič in športna plezalka Janja Garnbret, tudi nosilka slovenske zastave na zaključni slovesnosti) in po eno srebrno (judoistka Tina Trstenjak) in bronasto kolajno (kolesar Tadej Pogačar).

Prihodnje poletne olimpijske igre bo leta 2024 gostil Pariz. Tretjič doslej!

Največ zlatih kolajn doslej

Po številu osvojenih zlatih kolajn so bile igre v Tokiu za Slovenijo celo najuspešnejše doslej, po številu vseh odličij pa enako uspešne kot Peking 2008. Poleg petih kolajn je slovenska odprava letos v Tokiu zabeležila še šest uvrstitev do petega mesta (košarkarji so bili četrti, peti pa atleta Kristijan Čeh in Tina Šutej, judoistka Kaja Kajzer, jadralki Tina Mrak in Veronika Macarol ter tekvondoist Ivan Trajković) in še dve do sedmega mesta (atletinja Maruša Mišmaš Zrimšek šesta in strelka Živa Dvoršak sedma).

Cristian Poglajen in Luka Slabe

Obenem sta se vsaj še dva Slovenca veselila olimpijskih kolajn, oba na odbojkarskem turnirju. Izseljenec Cristian Poglajen je v dresu argentinske izbrane vrste osvojil bron na moškem turnirju (po zmagi v malem finalu nad favorizirano Brazilijo), trener Luka Slabe pa je kot pomočnik selektorja Karcha Kiralyja pomagal Američankam do olimpijskega zlata na ženskem turnirju.

Slovenija je igre v Tokiu končala kot sedma najuspešnejša država po številu kolajn na število prebivalcev (ena na 415.787 prebivalcev) in kot četrta po številu zlatih odličij na število prebivalcev (eno na 692.979 prebivalcev).

Najuspešnejše ZDA, Kitajska in Rusija

V Tokiu se je vsaj enega olimpijskega odličja veselilo kar 93 držav. Najuspešnejše med njimi so bili ZDA (skupno 113 kolajn, 39 zlatih, 41 srebrnih in 33 bronastih), Kitajska (88 – 38, 32, 18), Rusija (71 – 20, 28, 23), Velika Britanija (65 – 22, 21, 22) in Japonska (58 – 27, 14, 17). Slovenija si po številu kolajn deli 42. mesto, glede na lesk odličij pa zaseda 31. mesto. Tudi Hrvaška in Srbija sta osvojili po tri zlate kolajne.

Majhni, a zelo uspešni

Slovenija je igre v Tokiu končala kot sedma najuspešnejša država po številu kolajn na število prebivalcev (ena na 415.787 prebivalcev), najboljši v tem pogledu je San Marino (ena na 11.310 prebivalcev). Po številu zlatih odličij na število prebivalcev pa je Slovenija četrta (eno na 692.979 prebivalcev), za Bermudo (eno na 63.918 prebivalcev), Bahami (eno na 196.622 prebivalcev) in Novo Zelandijo (eno na 688.890 prebivalcev).

Najuspešnejša afriška država na igrah v Tokiu je bila na 19. mestu Kenija z 10 osvojenimi kolajnami (4 zlate, 4 srebrne, 2 bronasti), vse v atletskih tekaških preizkušnjah.