Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Tonin: »Ne želimo rušiti, temveč graditi«

Janez Porenta
Za vas piše:
Janez Porenta
Objava: 08. 03. 2023 / 07:00
Oznake: Politika, Stranke, Vlada
Čas branja: 4 minute
Nazadnje Posodobljeno: 07.03.2023 / 21:55
Ustavi predvajanje Nalaganje
Tonin: »Ne želimo rušiti, temveč graditi«
Matej Tonin: Opozicija mora z vladno koalicijo tekmovati v boljših rešitvah, ne v kritizerstvu, temveč v tem, kakšno vizijo predstavlja in kakšno Slovenijo si dejansko želi. FOTO: NSi

Tonin: »Ne želimo rušiti, temveč graditi«

»Slovenska zgodovina je vedno dokazala, da ko smo potencirali razlike, smo kot družba nazadovali, trpeli in imeli številne probleme. Ko pa smo strnili vrste in se povezali, smo dosegli velike stvari. Zato nas v sedanjih okoliščinah ne bo rešilo potenciranje razlik, ampak iskanje skupnega imenovalca.«

Tako je na novinarski konferenci pred sobotno programsko konferenco stranke poudaril mag. Matej Tonin, predsednik opozicijske NSi, ki po njegovem ni stranka, ki ruši, temveč želi graditi. Kot dodaja, naloga odgovorne opozicije ni zgolj kritika vlade, temveč zlasti, da ji nastavlja ogledalo z boljšimi in konkretnimi rešitvami, kar bo NSi delala tudi v prihodnje: »Politiko proti mora nadomestiti politika za. Nas konflikti ne zanimajo, zanimajo pa nas rešitve.«

Prva poanta, ki jo mora desna sredina usvojiti, je, da nam rušenje in kritizerstvo ne bo pomagalo do novih zmag, s tem se ne da navduševati ljudi, spreminjati stvari, predvsem pa se ne da zmagovati.

Od politike proti v politiko za

Zadnje tedne se je veliko vrtelo okrog interpelacij, sprva v zvezi s predlagano interpelacijo NSi zoper ministrico za kulturo. Po Toninovih besedah je dejstvo, da niso zbrali dovolj podpisov zanjo, stranki naredilo veliko uslugo, saj jo je prisililo k ponovnemu razmisleku – preiti od politike proti v politiko za. »Interpelacija je pobuda proti, z našimi štirimi priporočili vladi pa smo jo preoblikovali v pobudo za,« je pojasnil Matej Tonin.

Izogibanje interpelacijam

Dosedanje interpelacije, zlasti ko je šlo za močno in trdno večino vladne koalicije, so se izkazale kot orodje, ki je zlasti okrepilo vladno koalicijo in še dodatno poudarilo njene napačne politike, česar pa si v NSi ne želijo. »Interpelacije lahko dosežejo namen le, če je vlada manjšinska, če je koalicija izjemno šibka in ima tesno večino. Zato bo NSi v tem mandatu predvsem prihajala s konkretnimi rešitvami in se, če bo le možno, izogibala interpelacij,« je zatrdil predsednik NSi.


Zgolj razprava brez glasovanja

Interpelacija SDS o delu in odgovornosti vlade je bila vložena s 27 podpisi poslank in poslancev NSi, vendar pa brez podpisov poslanske skupne NSi. Pri njej ni predvideno glasovanje niti to, da bi se preoblikovala v konstruktivno nezaupnico, torej bi na koncu prišli z alternativnim kandidatom za premierja in poskušali zamenjati vlado. Interpelacija bo, tako Tonin, zgolj razprava o delu vlade, v kateri bo NSi seveda sodelovala in opozorila na stranpoti te vladne koalicije.

Opozicija mora s koalicijo tekmovati v boljših rešitvah

»V razpravo bomo vključili še področji zdravstva in poslovnega okolja, zelo pomembni za prihodnost Slovenije,« dodaja predsednik NSi in opozarja, da lahko neučinkovita vlada v opoziciji vzbudi lažna pričakovanja in občutke, da silovita kritika lahko stvari spremeni ali da se bodo stvari same postavile na svoje mesto. Žal se ne bodo. Opozicija mora z vladno koalicijo tekmovati v boljših rešitvah, ne v kritizerstvu, temveč v tem, kakšno vizijo predstavlja in kakšno Slovenijo si dejansko želi.«

Politiko proti mora nadomestiti politika za. Nas konflikti ne zanimajo, zanimajo pa nas rešitve.

Kako naj desna sredina spet zmaguje?

Po supervolilnem letu so v NSi organizirali več posvetov in klavzur, kjer so se zlasti ukvarjali s tem, kako naj desna sredina v prihodnje spet zmaguje. »Prvi ključni razmislek je, da se ne da zmagovati s kritizerstvom in rušenjem, temveč s konkretnimi, boljšimi predlogi. Prva poanta, ki jo mora desna sredina usvojiti, je, da nam rušenje in kritizerstvo ne bo pomagalo do novih zmag, s tem se ne da navduševati ljudi, spreminjati stvari, predvsem pa se ne da zmagovati,« je prepričan Tonin.

Na napakah se učijo

Pri tem je priznal, da so se v stranki zmotili v oceni, da je osamosvojitev tako pomembna stvar za Slovenke in Slovence, da lahko zatrese tla vsakemu ministru, ki pride s takim predlogom, kot je dr. Asta Vrečko. »Očitno ni tako, in temu smo se morali prilagoditi, ponovno premisliti naša dejanja, jih postaviti v nov kontekst in v okoliščinah, ko politika proti ne bi bila uspešna niti v parlamentu, je težko pričakovati, da bo uspešna tudi na ravni celotne Slovenije. Na lastnih napakah se učimo.«

Nalaganje
Nazaj na vrh