Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Zakaj sta se nadškofa umaknila v zasebnost?

Objava: 07. 05. 2012 / 13:12
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 30.01.2018 / 17:10
Ustavi predvajanje Nalaganje

Zakaj sta se nadškofa umaknila v zasebnost?

Slovenska škofovska konferenca pojasnjuje status upokojenih nadškofov dr. Franca Krambergerja in msgr. Alojza Urana.

V slovenskih medijih se je danes razširila v dnevniku Delo objavljena informacija, da naj bi Sveti sedež v zadnjih dneh aprila Slovenski škofovski konferenci (SŠK) poslal dekret, s katerim je dvema upokojenima škofoma SŠK naložil, naj se umakneta iz javnega življenja.

Po Delovih navedah naj bi Sveti sedež škofoma – imenovan je bil le upokojeni mariborski nadškof dr. Franc Kramberger – med drugim odvzel škofovska znamenja, določil maševanje le v klavzuri oziroma samostanu in ju umaknil kot člana SŠK.

Na medijske zapise se je s pojasnilom glede statusa nekdanjih članov Slovenske škofovske konference odzval tiskovni urad SŠK. V nadaljevanju ga objavljamo v celoti.

»Na informacije, ki so se danes v javnosti pojavile v zvezi z upokojenima nadškofoma msgr. Alojzom Uranom in msgr. dr. Francem Krambergerjem, podajamo naslednja pojasnila:

Nadškofa Uran in Kramberger sta bila razrešena službe v skladu s kanonom 401 § 2 Zakonika cerkvenega prava (ZCP), ki pravi: »Krajevni škof, ki je zaradi slabega zdravja ali kakega drugega tehtnega razloga postal manj sposoben za izpolnjevanje svoje službe, je zelo naprošen, naj da odpoved službi.« Papež Benedikt XVI. je 28. novembra 2009 sprejel odpoved službe tedanjega ljubljanskega nadškofa metropolita msgr. Alojza Urana, 3. februarja 2011 pa odpoved službe tedanjega mariborskega nadškofa metropolita msgr. dr. Franca Krambergerja. Upokojena nadškofa po razrešitvi v okviru SŠK tako nimata več zadolžitev in sta se umaknila v zasebno življenje.

V skladu s 3. členom statuta Slovenske škofovske konference (SŠK) so njeni člani krajevni škofje in tisti, ki so jim po pravu enaki, ter škofje pomočniki, pomožni škofje in drugi naslovni škofje s posebno nalogo, ki jim jo je zaupal Apostolski sedež ali SŠK, in jo opravljajo na tem ozemlju (prim. kan. 450, § 1 ZCP).

Slovenska škofovska konferenca v zvezi z imenovanima nadškofoma ni prejela nobenega dekreta glede umika ali sankcij.

Navedbe nekaterih medijev, da danes poteka zasedanje SŠK, niso točne. Nekateri škofje so s člani Odbora za pastoralno načrtovanje zbrani na posvetu o slovenskem pastoralnem načrtu v Celju."

Kupi v trgovini

Evangeliji
Sveto pismo
4,80€
Nalaganje
Nazaj na vrh