Združeno kraljestvo: Cerkve svarijo pred uzakonitvijo evtanazije
Združeno kraljestvo: Cerkve svarijo pred uzakonitvijo evtanazije
Nadškof Westminstra, kardinal Vincent Nichols, in anglikanski primas, canterburyjski nadškof Justin Welby, sta izrazila bojazen, da se bo z uzakonitvijo evtanazije »porušil jez«: cerkvena dostojanstvenika zato pozivata k boljši paliativni oskrbi in širjenju hospicev.
Po njunem mnenju bodo ranljivi ljudje v primeru sprejetja omenjenega zakona pod pritiskom, da končajo svoje življenje. Zakonski osnutek izhaja iz vrst vladajoče laburistične stranke, parlament pa naj bi o njem glasoval konec letošnjega novembra, poročajo britanski mediji.
Novi laburistični premier Keir Starmer je že med volilno kampanjo napovedal, da želi uzakoniti evtanazijo.
Laburistična poslanka Kim Leadbeater je ta teden v spodnjem domu parlamenta vložila predlog zakona, ki bi neozdravljivo bolnim ljudem v Angliji in Walesu omogočil samomor z zdravniško pomočjo. Novi laburistični premier Keir Starmer je že med volilno kampanjo napovedal, da želi uzakoniti evtanazijo. Predlog zakona zahteva, da sodnik in dva zdravnika potrdijo želje bolnika, ki želi umreti.
»Pravica do smrti lahko postane obveza«
Kardinal Nichols je v pastoralnem pismu vernikom zapisal, da bi uzakonjena pomoč pri samomoru nekaterim sicer lahko prinesla olajšanje, mnogim pa bi povzročila strah in tesnobo, posebej ranljivim in invalidom. »Previdno, česa si želite,« je opozoril Nichols: »Pravica do smrti lahko postane obveza.« Z uzakonitvijo evtanazije bi se močno spremenila tudi vloga medicinskih poklicev.
Vsi bi morali imeli možnost svoje zadnje dni preživeti v navzočnosti svojih najbližjih in skrbnih zdravstvenih delavcev: to je resnično dostojanstveno umiranje.
Nichols je poudaril, da se zaveda globokih strahov in skrbi, ki se mnogim porajajo ob misli na dolgotrajno trpljenje in izgubo dostojanstva. Toda za kardinala odgovor ni v tem, da bi omogočili evtanazijo, temveč v izboljšanju paliativne oskrbe in širjenju hospicev, »da bi vsi resnično imeli možnost svoje zadnje dni preživeti v navzočnosti svojih najbližjih in skrbnih zdravstvenih delavcev: to je resnično dostojanstveno umiranje«.
Pred »odpiranjem vrat evtanaziji« je opozoril tudi David Alton, član lordske zbornice: tisti, ki potrebujejo zaščito, so po njegovih besedah lahko v nevarnosti. Pred sprejetjem zakona bi moral parlament premisliti o dogajanju v državah, kot je Nizozemska, ki so se odrekle zaščiti ranljivih z neučinkovitimi varnostnimi ukrepi, tako politik iz katoliških vrst. Tudi Alton poziva k večjim prizadevanjem za vzpostavljanje storitev mobilnega hospica ter k »ohranjanju človekovega dostojanstva in svetosti življenja«.
Welbyjeva mati se je počutila kot »breme«
Anglikanski primas Welby je v pogovoru za britanski BBC izrazil bojazen, da morebitna uzakonitev evtanazije »utira pot širitvi tovrstnih ukrepov« in da bodo tudi ljudje, ki niso neozdravljivo bolni, občutili pritisk, da bi predčasno končali svoje življenje. Canterburyjski nadškof je ob tem spregovoril o svoji materi, ki je umrla leta 2023 v starosti 94 let. Pojasnil je, da se je pred smrtjo počutila kot »breme«. Anglikanski nadškof je izrazil skrb, koliko ljudi bi se počutilo prisiljenih prositi za smrt, če bi čutili enako, četudi njihovo stanje ne bi bilo neozdravljivo.