Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Izšla je 50. številka Slovenskega časa!

Za vas piše:
Mojca M. Štefanič
Objava: 17. 06. 2014 / 10:50
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 30.01.2018 / 17:15
Ustavi predvajanje Nalaganje
Izšla je 50. številka Slovenskega časa!

Izšla je 50. številka Slovenskega časa!

Jubilejna številka nas nagovarja, da je »še čas za kristjane v kulturi, v družbi in v politiki«.

Izšla je 50. številka Slovenskega časa, priloga tednika Družina za družbo in kulturo. Kot bralce v uvodniku nagovarja direktor Tone Rode, »nikoli ni prepozno za kristjana v kulturi, v družbi in v politiki« in po mnenju pisca je čas za dejavno udejstvovanje prav zdaj. Žiga Turk v prispevku razmišlja o tem, da nam tranzicija ni uspela, predlaga pa tudi »dva recepta za premik«. O Sloveniji izpod Južnega križa piše Urška Makovec, Brane Senegačnik pa v svoji kolumni razglablja o »sobi z razgledom«.


Foto: Bogomir Štefanič

K pogovoru smo ob jubileju povabili Aleša Hojsa, predsednika Združenja za vrednote slovenske osamosvojitve, ki se pred dnevom državnosti ozira nazaj, k temeljnim vrednotam, iz katerih je zrasla samostojna slovenska država. Jože Mlakar piše o boju za narodov značaj in šolo novega tisočletja, Milan Gregorič pa slovenske državljane nagovarja, naj se »čim prej pripravimo na naslednje predčasne volitve«.

O volitvah, volivcih in voljencih v prispevku piše Andrej Šter, ki razmišlja o »uresničevanju volilne pravice (ne le) v tujini«. Nekdanjemu predsedniku Slovenske akademije znanosti in umetnosti je namenjen in memoriam izpod peresa Zorka Simčiča, ki je o dr. Jožetu Trontlju zapisal: »Mislil si, da je breza, a ko je padla, si spoznal, da je bil hrast«.

Jože Možina našim bralcem predstavlja zgodbo o nastanku dokumentarca Urok iz Depale vasi, ki ga imenuje »prispevek k normalnosti in pluralnosti RTV Slovenija«. France Pibernik je med pisci v diaspori tokrat izbral Nikolaja Jeločnika, pisatelja, dramatika, režiserja in publicista, ki je živel in deloval v Buenos Airesu.

Nina Mazi piše o povezavi zdravja in domovine, ki imata v sodobnem času vrsto skupnih izhodišč in temeljev, Simon Malmenvall pa se v mesecu duhovniških posvečenj malce drugače loteva perečega vprašanja celibata. Dejan Valentinčič razmišlja o »Travniku 1984«, zgodovinskem dnevu za Slovence, italijansko državo in slovensko-italijanske odnose in se sprašuje, ali bi si tedanje dogodke za zgled lahko vzeli tudi danes. Jernej Letnar Černič v prispevku Ugrabljena Evropa navaj dejstva, ki so zaznamovala volitve v Evropski parlament.

O jubileju, ne našem, na zadnji strani piše Alenka Puhar in se sprašuje, kako lahko v Sloveniji praznujemo 70 let nečesa, kar deluje že skoraj 150 let. »Zlati jubilej« Slovenskega časa pa je tema jezikovne kolumne, ki jo za našo prilogo piše Janez Dular.

Ob izidu jubilejne številke priloge Slovenski čas prijazni povabljeni na nocojšnjo okroglo mizo, ob kateri se bomo ozrli ne le na prve prehojene korake priloge, temveč širše na položaj krščansko, konservativno in/ali klasično-liberalno naravnanih medijev.

Pa prijetno branje!

Kupi v trgovini

Oče, zgodi se tvoja volja
Molitveniki
1,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh