Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Papež ob dnevu molitve za Ukrajino: Naj bodo delitve premagane

Za vas piše:
M. M.
Objava: 26. 01. 2022 / 11:12
Oznake: Družba, Molitev, Škof
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 26.01.2022 / 13:27
Ustavi predvajanje Nalaganje
Papež ob dnevu molitve za Ukrajino: Naj bodo delitve premagane
Papež je prosil Gospoda, naj nakloni milost, da bo država rasla v duhu bratstva in da bodo vse bolečine, strahovi in delitve premagane. FOTO: zajem zaslona/YouTube

Papež ob dnevu molitve za Ukrajino: Naj bodo delitve premagane

Ob današnji molitvi za mir v Ukrajini tudi papež Frančišek moli, da bi si svetovni voditelji prizadevali za mir, saj se politične napetosti med Rusijo in Ukrajino povečujejo. Sveti oče je po koncu tedenske splošne avdience vernike prosil, naj »molijo za mir v Ukrajini, zdaj in ves ta dan«.

Papež je dejal, naj se današnje molitve in prošnje dvignejo v nebesa in se »dotaknejo umov in src svetovnih voditeljev, da bo prevladal dialog in da bo skupno dobro postavljeno pred parcialne interese.«

Molitev k enemu Očetu

Na koncu je papež prosil, naj našo molitev za mir naslonimo na molitev Oče naš in pojasnil, da je »molitev sinov in hčera k enemu Očetu, molitev, ki nas dela brate in sestre, molitev otrok, ki prosijo za spravo in soglasje.«

Apel, ki dvigne srce in izraža bližino

Kakšno pa je vzdušje med verniki v Ukrajini, je v posebnem intervjuju za Vatican News osvetlil apostolski nuncij v Ukrajini, nadškof Visvaldas Kulbokas, ki je v pogovoru med drugim dejal, da so ljudje potolaženi zaradi bližine, ki jo je papež Frančišek ponovno izkazal ukrajinskemu ljudstvu pri nedeljskem angelusu. Kot je dejal Kulbokas, papež Frančišek predstavlja eno tistih verskih osebnosti, ki jih lokalno prebivalstvo najbolj spoštuje, »zato je bil ta apel papeža po nedeljski molitvi Angelus takoj sprejet kot zelo pomembna novica, ki dvigne srce, izraža bližino in solidarnost. V veliko pomoč je zavedanje, ko veš, da nisi sam in pozabljen.«

Apostolski nuncij v Ukrajini Visvaldas Kulbokas. FOTO: Wikipedia

Konflikt povezuje ljudi po državi

Apostolski nuncij je dejal, da je vojna v zadnjih osmih letih v vzhodnih regijah države povzročila številne težave. »Obstajajo tisti, ki so izgubili svoje ljubljene, osebno pa sem srečal tudi več ljudi, ki so bili hudo prizadeti na drugačen način. Nekateri so izgubili svoje zdravje, dom ali službo, a vse to je Ukrajince naredilo močnejše.« Ocenil je, da na morebitno poslabšanje konflikta gledajo z več poguma. Kljub skrbi opaža veliko ljubezni do domovine. »Tu so domačini Ukrajinci, obstajajo pa regije s prevlado Rusov, ponekod tudi Poljakov. A v tem mesecu sem začutil ljubezen z vseh strani. Ne pravim, da ni težav, a na splošno se zdi, da je konflikt povečal kohezijo po vsej državi.«

V veliko pomoč je zavedanje, ko veš, da nisi sam in pozabljen.

Molitev vseskozi prisotna

Izpostavil je, da vse od spopadov, ki so se začeli leta 2014, ob različnih priložnostih na slavjih in praznovanjih različnih Cerkva v Ukrajini prihaja do trenutkov molitve za mir. »V zadnjih nekaj tednih je molitev za mir še bolj prisotna in močnejša, še posebej pa bo tako v sredo, 26. januarja,« ko na povabilo papeža Frančiška in v združenju z njim in vsemi ljudmi dobre volje poteka dan molitve za mir v Ukrajini.

Ne pravim, da ni težav, a na splošno se zdi, da je konflikt povečal kohezijo po vsej državi.

Pomen molitve za ukrajinsko ljudstvo

Na vprašanje, kakšen je pomen molitve za ukrajinsko ljudstvo je odgovoril, »da moramo upoštevati predvsem svojo poklicanost kot verniki v Kristusa in svojo poklicanost kot človeška bitja. Kot smo videli, je tudi papež Frančišek v nedeljskem pozivu poudaril, da nismo vredni, da bi se imenovali moški in ženske, če drugih ne smatramo za svoje brate in sestre.« Dodal je, da je to molitev za mir, a smisel molitve je predvsem v tem, »da se spreobrnemo, da živimo zvestobo Bogu in živimo bratstvo in usmiljenje do vseh, s ponižnostjo, pogumom, ustvarjalnostjo, da rečemo Gospodu: Zdaj vse izročam v tvoje roke.«

Nalaganje
Nazaj na vrh