Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Bankirji in škofje v Vatikanu razpravljajo o zadolžitveni krizi

Objava: 17. 06. 2011 / 07:51
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 30.01.2018 / 17:10
Ustavi predvajanje Nalaganje

Bankirji in škofje v Vatikanu razpravljajo o zadolžitveni krizi

Na mednarodnem simpoziju Papeškega sveta za pravičnost in mir o etiki v poslovnem svetu so se zbrali priznani strokovnjaki s področja financ in podjetništva.

Na mednarodnem simpoziju Papeškega sveta za pravičnost in mir, ki ga te dni gostijo v Vatikanu, udeleženci razpravljajo o etičnih vprašanjih v gospodarskem in finančnem svetu v luči aktualne zadolžitvene krize z vidika papeževe okrožnice Ljubezen v resnici. Tridnevni simpozij se je pričel včeraj, udeležujejo pa se ga strokovnjaki z gospodarskega področja in področja družbenih ved, teologi in predstavniki velikih svtovnih bank. Med prireditelji je tudi Papeška akademija znanosti.

Prireditev sta včeraj dopoldne na papeški univerzi Regina Apostolorum odprla vatikanski državni tajnik kardinal Tarcisio Bertone in predsednik Papeškega sveta za pravičnost in mir, kardinal Peter Turkson. Kot poroča Radio Vatikan, je kardinal Bertone v svojem uvodnem govoru dejal, da Cerkev pozitivno gleda na področja gospodarstva, dela in podjetništva in jih dojema kot dragocen kraj ustvarjalnosti in civilne zavzetosti. Kardinal je dodal, da je področje gospodarstva in dela v veliki meri podvrženo skušnjavi egoizma in zapiranja vase.

Vatikanski predstavnik je v nadaljevanju orisal lik podjetnika, ki ni nekakšen špekulant, pač pa inovator. Špekulant za cilj svojega dela postavlja čim večji dobiček in podjetniška dejavnost je le sredstvo za dosego tega dobička. Ceste, bolnišnice ali šole, ki jih gradi, zanj niso cilj, ampak le sredstvo, da se čim bolje okoristi. Katoliška Cerkev v ospredje postavlja drugačen lik podjetnika. Podjetnik je predvsem inovator, ki pripravlja in izvaja projekte. Podjetniška dejavnost zanj ni nikoli sredstvo ali orodje, ampak je del samega cilja. Dejavnosti ne loči od njenega cilja, kajti podjetniška dejavnost ima tudi notranjo vrednost. Iti onkraj logike dobička, ne da bi se dobiček pri tem zanikalo, je velik izziv za podjetnika, ki želi v današnjem času zares in z vso resnostjo biti graditelj občega dobrega in razvoja, ki svojo dejavnost razume tudi kot nalogo in poklicanost, je izpostavil kardinal Bertone. Pri tem je izpostavil tudi družbeno odgovornost podjetja. Kot piše v okrožnici Ljubezen v resnici, »uprava podjetja ne sme zastopati le koristi lastnikov, marveč mora skrbeti tudi za vse druge nosilce, ki prispevajo k življenju podjetja: delavce, stranke, dobavitelje sestavnih delov, človeške skupnosti, ki so od nje odvisne«.

Kardinal Bertone je izpostavil, da se današnji podjetniki, ki resno jemljejo družbeni nauk Cerkve, ne smejo omejiti pri družbeni odgovornosti, ampak se morajo podajati na nova področja in v nova okolja. Podjetnik mora svoje sposobnosti in ustvarjalnost uporabljati za spoprijemanje z izzivi, ki grejo onkraj gospodarstva in trgovine. Med temi izzivi je tudi upravljanje s skupnimi dobrinami, kot so voda, energetski viri, skupnost, družbeni in civilni kapital narodov in mest. Po Bertonejevih besedah bi podjetništvo danes moralo vstopiti na področje občih dobrin, kajti v kompleksnem in globalnem gospodarstvu se s skupnimi dobrinami ne moreta ukvarjati samo država ali javnost. Ravno zato je velika potreba po podjetnikih, ki nimajo za glavni cilj le lastnega dobička, je v svojem nagovoru dejal kardinal Bertone.

Kupi v trgovini

Beseda za na pot
Duhovnost
7,00€
Nalaganje
Nazaj na vrh