Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Benedikt XVI. sprejel poglavarja ciprske pravoslavne Cerkve

Objava: 29. 03. 2011 / 08:42
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 30.01.2018 / 17:10
Ustavi predvajanje Nalaganje

Benedikt XVI. sprejel poglavarja ciprske pravoslavne Cerkve

Ekumenski stiki med Vatikanom in ciprsko pravoslavno Cerkvijo so izredno prijateljski.

Papež Benedikt XVI. je včeraj v avdienco sprejel poglavarja ciprske pravoslavne Cerkve, nadškofa Krizostoma II. Krizostom II. je z obiskom v Vatikanu svetemu očetu 'vrnil' srečanje po papeževem potovanju na Ciper junija lani. Benedikt XVI. je tedaj na tem sredozemskem otoku preživel tri dni in tam predstavil temeljni dokument za škofovsko sinodo o Bližnjem vzhodu. Ekumenski stiki med Vatikanom in ciprsko pravoslavno Cerkvijo veljajo za izredno prijateljske.

Po zaključku avdience s papežem se je Krizostom II. sestal tudi z vatikanskim državnim tajnikom Tarcisiem Bertonejem, s predsednikom Papeškega sveta za pospeševanje edinosti med kristjani, kardinalom Kurtom Kochom, ter s prefektom Kongregacije za vzhodne Cerkve, kardinalom Leonardom Sandrijem. Kot poročajo pri Radiu Vatikan, so se pogovori med drugim odvijali o položaju kristjanov na Bližnjem Vzhodu in o vprašanju verske svobode na Cipru.

Verniki ciprske pravoslavne Cerkve, navadno imenovane samo Ciprska Cerkev, so v tej otoški državi v večini, predstavljajo namreč 78% vsega prebivalstva. Zgodovina Ciprske Cerkve je tesno povezana z zgodovino naroda. Njeni izvori segajo v leto 46, ko sta se na otoku med svojim misijonskim potovanjem ustavila apostola Pavel in Barnaba. Barnaba se je kasneje vrnil za daljši čas in velja za ustanovitelja Ciprske Cerkve, ki je neodvisnost dobila leta 431. Zaradi kasnejših tujih vplivov in nadoblasti je nadškof postal predstavnik grškega prebivalstva na otoku, s čimer je njegova vloga dobila političen značaj. To je tudi razlog, da ljudstvo sodeluje pri njegovi izvolitvi, kar je posebnost med vsemi pravoslavnimi Cerkvami. Krizostom II. je v pogovoru po izvolitvi dejal, da danes politični značaj nadškofa nima več tolikšnega izraza. Njegova vloga je predvsem zavzemanje za mir in slogo med vsemi prebivalci otoka, tako grškimi kot tistimi, ki so v manjšini. Krizostom II., ki je zelo naklonjen ekumenskemu dialogu, je v nekem drugem pogovoru leta 2009 poudaril tudi tesne vezi med Ciprom in Rimom, krajema, kjer sta pokopana apostola Pavel in Barnaba. Zaveda se pomena dialoga na teološki ravni, kjer je pri vsakem koraku potrebna velika pazljivost. O papežu Benediktu XVI. pravi, da je velik poznavalec teologije zahodne in vzhodne tradicije ter da so njegove misli o sodobnem svetu v popolnem skladju z njihovimi.

Nadškof Krizostom II., ki je bil na čelo ene najstarejših avtokefalnih Cerkva izvoljen novembra 2006, je Vatikan prvič obiskal leta 2007.

Foto: Wikipedia

Kupi v trgovini

Novo
Konec krščanske civilizacije
Filozofija in esejistika
22,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh