Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Bernardka Radej: »Sinoda ni papir, ni zapis lepih misli, ampak …«

Za vas piše:
Ksenja Hočevar
Objava: 31. 05. 2023 / 05:00
Oznake: Molitev, Papež, Škof
Čas branja: 4 minute
Nazadnje Posodobljeno: 30.05.2023 / 14:24
Ustavi predvajanje Nalaganje
Bernardka Radej: »Sinoda ni papir, ni zapis lepih misli, ampak …«
Bernardka Radej, profesorica na Škofijski gimnaziji A. M. Slomška v Mariboru in članica Tajništva sinode celjske škofije. FOTO: Rolando Radej

Bernardka Radej: »Sinoda ni papir, ni zapis lepih misli, ampak …«

Na današnji svetovni molitveni dan za sinodo, h kateremu je povabil papež Frančišek, so se v celjski škofiji na pobudo Bernardke Radej pripravljali ves Marijin mesec ob šmarnični pobožnosti; danes bo osrednja molitev z mašo v cerkvi v Olimju vodil celjski škof Maksimilijan Matjaž.

Na povabilo papeža Frančiška, da oktobrsko sinodalno srečanje škofov v Rimu verniki podpremo s skupno molitvijo ob zaključku Marijinega meseca, 31. maja, so se že aprila odzvali v celjski škofiji. Za maj, ko je pri nas še močna tradicija šmarnične pobožnosti, so za vsak dan v mesecu pripravili kratke molitvene spodbude iz Božje besede in iz sinodalnih besedil. »Dnevna spodbuda nam pod Marijinim varstvom pomaga prebujati zavest, da smo vsi Cerkev in da smo skupaj na poti,« je v začetku maja razmišljala Bernardka Radej, članica tajništva sinode škofije Celje in tudi pobudnica enomesečne priprave na svetovni molitveni dan za sinodo: »Začutila sem poklicanost, da oblikujemo 'nekaj več' kot le enodnevno srečanje, želela sem si, da bi vsem nam laikom in duhovnikom, zakoncem, družinam, mladim postala blizu misel sinodalne 'skupne poti'. Da bi jo živeli skozi Marijine oči.«

Vpeta v župnijsko občestvo

V Marijinem mesecu rojena Celjanka, od malega vpeta v občestvo župnije pri sv. Danijelu prek verouka, mladinske in animatorske skupine, skavtov, pevskih zborov, se spominja otroštva, ko so z mamo in staro mamo vsak dan hodile k šmarnicam. Otroci so stali spredaj pred oltarjem in tako glasno prepevali litanije in Marijine pesmi, da se je slišalo daleč po Glavnem trgu. Tudi iz mladostne izkušnje je pri Radejevi zrasla pobuda, da v času, ko se v cerkvi ne zbira več toliko otrok, da bi se jih slišalo daleč po trgu, šmarnično pobožnost obogatijo s sinodalnim klicem, ki je, kot pravi, »klic vsem ljudem, ne le škofom in duhovnikom, vsem nam, da smo blizu drug drugemu, da drug drugega poslušamo in slišimo, da se pogovarjamo in spodbujamo, da nismo osamljeni otočki, včasih precej obupani, ker nas je malo, ampak da se zavedamo, da je Duh tisti, ki nas združuje, in da je z nami, kot s prvo Cerkvijo, tudi Mama Marija.«

Logotip svetovnega dneva molitve za sinodo. 

»Raje hoditi z drugimi kot pa govoriti o njih ali govoriti njim«

Papežev sinodalni klic »skupaj na poti« profesorica geografije in sociologije na Škofijski gimnaziji A. M. Slomška uresničuje že skoraj četrt stoletja. »Poučevanje na katoliški gimnaziji zame ni le služba, ampak je poslanstvo,« zatrdi. Z dijaki že poltretje desetletje živi to, kar je zapisano v sinodalnem dokumentu: »Raje hoditi z drugimi kot pa govoriti o njih ali govoriti njim.«

Mesec maj je za Radejevo »mesec obletnic«: na svoj 20. rojstni dan je na srečanju mladinske skupine spoznala Rolanda, s katerim sta se skoraj natančno šest let pozneje poročila. Po enajstih letih zakona, prav na god fatimske Marije, se jima je pridružil sin Janez. »Prepričana sva, da je najin edinec izmoljen otrok mnogih, ki so z nama in za naju molili. Ko leta in leta otroka ni bilo, nisva obupala – prošnjo sva zaupno izročala Gospodarju življenja, dogajale so se nama velike reči,« pove Bernardka, hvaležna posebej prijateljem v zakonski skupini Najina pot in župnijski zakonski skupini.

»Goreča volja, da zmoremo«

Močno vpeti v življenje stolne župnije sv. Danijela – med drugim je tudi članica ŽPS in ženske skupine Druga drugi dar – vabilo v tajništvo sinode celjske škofije ni bilo presenečenje. Razumela ga je kot znamenje zaupanja, da more nekaj prispevati k skupini na poti skupne hoje. Tudi z molitveno spodbudo za vsak majski dan (najdete jo na spletni strani celjske škofije www.skofija-celje.si) so želeli pokazati, »da sinoda ni papir, ni zapis lepih misli, idej in ciljev, ampak je vsakdanje prizadevanje za poslušanje, pogovor in skupno hojo.«

Zadnji dan šmarnic, 31. maja, iz Tajništva sinode vabijo, da se vsi povežemo v molitvi in daritvi maše, ki jo bo daroval škof Maksimilijan v Marijinem svetišču v Olimju; ob 18. uri bo molitvena ura, ob 19. uri maša, kjer se bomo, kot pišejo na spletni strani celjske škofije, »pred Marijo, Spremljevalko na poti, zbrali v prošnji za sinodalno prenovo naše Cerkve.«

Nalaganje
Nazaj na vrh