Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

»Bog je doslej vse prav storil«

Za vas piše:
Tereza Mohar
Objava: 25. 09. 2020 / 13:35
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 4 minute
Nazadnje Posodobljeno: 29.09.2020 / 09:38
Ustavi predvajanje Nalaganje
»Bog je doslej vse prav storil«

»Bog je doslej vse prav storil«

Preberite si nekaj »drobtinic« iz zakladnice modrosti Antona Martina Slomška.

Foto: Ivan Rampre



Geslo letošnje Slomškove nedelje, ki jo obhajamo 27. septembra, se glasi: Domovina – naša ljuba mati.

Med Slomškove najpomembnejše dosežke štejemo prenos škofijskega sedeža v Maribor in ustanovite Družbe sv. Mohorja. Zavzemal se je za duhovno in študijsko formacijo duhovnikov, skrbel je za vzgojo otrok in mladine, prizadeval si je za ohranitev slovenstva … Bil je velik mož, na katerega smo Slovenci lahko upravičeno ponosni, saj mu je bilo resnično mar za prihodnost našega naroda.

Zaradi njegove izredne osebnosti in predanega dela, ki ga je opravljal, ga je papež Janez Pavel II. leta 1999 v Mariboru razglasil za blaženega. Priporočajmo se mu, naj še naprej bdi nad našim narodom!

V nadaljevanju si preberite nekaj njegovih misli, ki so zbrane v knjižici Slomškove drobtinice.

Bodimo dobri ljudje

»Ni v naši moči prešteti pole v knjigi življenja! To pa je v naši moči, da vsako stran popišemo z dobrimi deli.«

»Vsako delo naredimo z veselje, naj je še tako težko! Delajmo zvesto, čeravno nam nihče na roke ne gleda. Bog nas vidi, on bo naš plačnik.«

»Majhno je človeško srce, pa neizmerne so njegove želje. Le premisli, človek, kaj si ti vsega želiš, pa koliko napačnega! Kakor moder oče neumnim otrokom vsega ne dovoli, nam tudi Bog ne stori vse po volji, ker nas ljubi.«

»Svet je poln zmešnjav, človeško življenje je polno zmotnjav. Lahko se človek moti in pogosto ne ve, kaj bi izvolil, kako bi storil, da bi bilo prav. Takrat poprosi Svetega Duha, da pridejo dobre misli, dober svet, da boš dobro izvolil in prav storil.«

Spodbuda časnikarjem, novinarjem in bralcem

»Ne verjemi prenaglo, kar se govori hudega! Ljudje imajo sploh slabo navado, rajši húdo govoriti kakor dobro, in rajši več povejo, kakor je res.«

»Ljubi rojaki, nikar ne mislite, da je vse resnica, kar je pisanega, ali da je vaš prijatelj vsak, kdor se vam po novinah za takega ponuja.«

»Le kaj pametnega si izvolite v branje, da ne boste časa in denarjev izgubljali, si pošteno srce in pamet kalili. Berite in kar ste brali, dobro preudarite!«

»Naš slovenski jezik je Božji dar, nam Slovencem izročen, a ne zato, da bi ga zanemarjali, po nemarnosti celo izgubili in sebe s svojim narodom vred potujčili. Naj bi v olikanem jeziku veselo premišljevali Božja dela in čedalje lepše v svojem – nam od Boga danem – jeziku hvalili Gospoda.«

»Kar pišeš, piši jasno in razumljivo! Varuj se svojo misel zahomotati s pregostimi besedami. Treba je tako jasno pisati, da bralci zlahka prav razumejo, pa težko narobe.«

»Visoko učene in premetene ljudi hoče sedanji svet imeti. Ali vsa posvetna učenost brez vere je podobna bledi luni, ki slabo sveti.«

»Dolžni smo se zavzemati za pravo vero in zavrniti hudobne jezike, ki jo zasmehujejo, nam jo hočejo vzeti in oskruniti.«

»Bodimo prijatelji napredka, ampak samo napredka k dobremu!«


»Človek, kam greš? V srečno ali nesrečno večnost?« (Foto: Pexels)

Ostanimo zvesti svoji poklicanosti

»Kaj je naš poklic? Po Božji volji izvoliti si tisti stan, za katerega nam je Bog veselje in lastnosti dal, njega dolžnosti zvesto izpolnjevati po nauku in zgledu Kristusovem.«

»Vsak stan ima svoje veselje, pa tudi trpljenje. Kdor dolžnosti svojega stanu zvesto izpolnjuje in za dobro vzame, kar mu Bog da, pri njem je prava sreča doma.«

Spodbuda k hvaležnosti

»Koliko smo že dobrega prejeli. Vsako jutro, vsak večer, vsak košček kruha, vsak požirek vode je Božji dar!«

»Bog je doslej vse prav storil. Hvalimo njegovo neskončno modrost! Bog bo tudi v prihodnje vse prav storil. Zanašajmo se na njegovo previdnost!«

Imejmo večnost pred očmi

»Človek, kam greš? V srečno ali nesrečno večnost? Dve poti vodita v večnost: steza pravičnosti v večno življenje, cesta pregrešnosti v večno pogubljenje. Po kateri hodimo mi?«

»Marsikdo bi se rad poboljšal, ali prizadevati se noče. Priden bi rad bil, ali delati mu mrzi. Svet bi rad bil, ali sveto živeti se mu ne ljubi. Nekateri v poboljšanje le napol stopijo. Tako ravnanje ni drugega kakor goljufija.«

»Varujemo se vsega hudega, naj se nam še tako nepomembno zdi! Tudi pesek ob morju je droban, če pa čolnič napolniš z njim, bo potonil.«

Preberite še:
- Slomšek za slogo Slovencev
- Slomškovi vzgojni nasveti
- Pot svetosti

Kupi v trgovini

Novo
1945: Dnevnik mojega križevega pota
Zgodovina
29,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh