Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

‘Bolje skrbimo za naravo in vse ustvarjeno!’

Za vas piše:
Radio Vatikan
Objava: 08. 06. 2009 / 08:25
Oznake: Družba
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 30.01.2018 / 17:05
Ustavi predvajanje Nalaganje

‘Bolje skrbimo za naravo in vse ustvarjeno!’

Sporočilo ekumenskega patriarha Bartolomeja ob svetovnem dnevu okolja

Minuli petek smo obeležili svetovni dan okolja. Ekumenski patriarh v Carigradu Bartolomej je ob tej priložnosti pripravil sporočilo in zapisal, da za pravoslavno Cerkev zaščita okolja, ki je Božja stvaritev, pomeni pomembno realnost človeškega bivanja, ter vse pozval k razmisleku o ekološki krizi.

Danes je bolj kot kdajkoli prej dolžnost vseh zavedati se, da okoljske razmere našega planeta niso idealne. Ekološka kriza in klimatske spremembe pomenijo vedno večjo grožnjo za vse oblike življenja na Zemlji, je v sporočilu zatrdil patriarh Bartolomej ter izpostavil povezanost med varovanjem okolja in gospodarskim in družbenim življenjem. Kot je dejal, pravoslavna Cerkev daje zaščiti okolja pomembno mesto, saj je Bog Stvarnik človeku zaupal svet z zapovedjo, da ga uporablja in da ga ohranja. Neposredna zveza, ki jo je Bog ustvaril med človekom in naravo s tem ko mu jo je zaupal v skrb, se jasno kaže tudi danes, in sicer v svetovnem prizadevanju, da bi se obvladovalo klimatske spremembe, ter preko vnašanja ekološke dimenzije v celotno življenjsko stvarnost.

Ni prvič, da se ekumenski patriarh Bartolomej tako odločno zavzema za zaščito okolja, je zapisal vatikanski časopis L'Osservatore Romano. Varovanje stvarstva je eno osrednjih področij njegovega pastoralnega poslanstva. Leta 1994 je bil povabljen, da na to temo spregovori pred poslanci Evropske zveze in še isto leto je bila ustanovljena verska in znanstvena komisija, odprta za vse krščanske in ostale verske skupnosti. Slednja je od takrat pripravila šest simpozijev s področja okoljskih vprašanj, kot rezultat četrtega simpozija ostaja zgodovinskega pomena Beneška izjava, ki sta jo leta 2002 popisala patriarh Bartolomej in papež Janez Pavel II. Velik pomen skupnega prizadevanja na okoljevarstvenem področju je ekumenskemu patriarhu Bartolomeju izrazil tudi papež Benedikt XVI. v sporočilu, ki mu ga je poslal ob začetku šestega simpozija leta 2006.

Ekumenski patriarh Bartolomej je v letošnjem sporočilu ob svetovnem dnevu okolja tudi pojasnil, da so na začetku tretjega tisočletja okoljska vprašanja dobila novo moč in so v srcu vseh. Po pravoslavni teologiji, je zapisal patriarh, je naravno okolje del stvarstva in je zaznamovano s svetim. Zato zloraba in uničevanje okolja pomenita bogoskrunstvo in sta grešni dejanji, saj kažeta na zaničevanje Božjega dela. Človeška vrsta je namreč prav tako del stvarstva, razumska zmožnost pa človeku poleg določenih privilegijev daje tudi jasno odgovornost. Varovati okolje je po Bartolomejevih besedah odgovornost vsakega posameznika in vsake skupnosti, pri čemer je med drugim izpostavil vlogo politične oblasti in vlogo posameznika tako v zasebnem kot javnem prostoru. Ekumenski patriarh Bartolomej je ob koncu sporočila ves svet pozval k večji skrbi in prizadevanju za zaščito narave in vsega ustvarjenega.

Kupi v trgovini

Novo
Konec krščanske civilizacije
Filozofija in esejistika
22,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh