Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Cerkev nima kaj skrivati, tudi na področju finančnega upravljanja

Objava: 18. 07. 2012 / 08:42
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 30.01.2018 / 17:10
Ustavi predvajanje Nalaganje

Cerkev nima kaj skrivati, tudi na področju finančnega upravljanja

V Kölnu so se sestali tiskovni predstavniki evropskih škofovskih konferenc.

Cerkev nima kaj skrivati, tudi na področju finančnega upravljanja, je zapisano v sklepnem poročilu srečanja tiskovnih predstavnikov škofovskih konferenc, ki so med 11. in 14. julijem zasedali v Kölnu. Kot poroča Radio Vatikan, je dogodek organiziral Svet evropskih škofovskih konferenc (CCEE), v središču razprav pa so bili načini poročanja glede finančnega položaja Cerkve. Udeleženci so se seznanili z različnimi finančnimi sistemi Cerkve v Evropi, pobliže spoznali izkušnje škofovskih konferenc Francije in Poljske ter prisluhnili Rogerju Molitorju, ki je član sveta države Luksemburg.

Sedanja družba, usmerjena na kulturo potrošništva, piše v sklepnem poročilu, je dvignila kriterij transparentnosti, tudi finančne, k načelu verodostojnosti. Cerkev se tega novega izziva zaveda in razume, da se nova evangelizacija širi tudi preko poročanja o verodostojnem upravljanju z denarjem. V teku so že številne pobude, da bi se klic k svetosti vsakega kristjana lahko uresničil tudi preko te odgovornosti, piše v poročilu. Izpostavljeno je, da je prizadevanje za transparentno poročanje o financah Cerkve dolžnost, ki se mora nanašati na vse cerkvene ustanove: od župnij, združenj in katoliških gibanj do šol. Cerkev namreč nima ničesar skivati, tudi na področju upravljanja s svojimi financami.

To, kar se na trenutke lahko zdi medlo in malo transparentno, je v resnici lahko povezano s težavami glede finančnega poročanja o vrsti struktur in ustanov, ki sestavljajo Cerkev. Eno samo ekonomsko poročilo Cerkve namreč ne obstaja, pač pa obstaja na tisoče poročil posameznih župnij, škofij, šol in bolnišnic, ki kot celota predstavljajo poročilo Cerkve. Vse te cerkvene stvarnosti si že dolgo bolj ali manj uspešno prizadevajo na transparenten način poročati o rezultatih svojega ekonomskega delovanja

Izpostavljeno je, povzema Radio Vatikan, da to poročanje ne sme biti razumljeno kot odgovor na vedno večje zahteve po informacijah s strani novinarjev, ustanov ali javnega mnenja. Predstavlja namreč neločljivi del splošnega upravljanja Cerkve. Že dolgo nazaj so mnoge cerkvene dejavnosti in škofovske konference prevzele navado o poročanju glede prejetih darov preko tiskovnih konferenc ali objavljanja finančnih poročil, kajti transparentnost je postala cena za zaupanje. Vprašanje transparentnosti je torej predvsem vprašanje odgovornosti in verodostojnosti, tudi za Cerkev, piše v sklepnem poročilu srečanja. Zato se morajo vse škofovske konference na prvem mestu oprijeti tega, da na najboljši možen način predstavijo lastni položaj in svoje poslanstvo: gre za poročanje, ki vključuje tudi ekonomsko razsežnost.

Na srečanju cerkvenih tiskovnih predstavnikov je bilo tudi rečeno, da mora Cerkev na tem področju storiti še mnogo. Številni sedanji predsodki so pogosto tudi rezultat dezinformacij, kar vodi v preoblikovanje razumevanja odnosa, ki ga ima Cerkev do denarja. Cerkev ni profitno združenje, je poudarjeno v poročilu, in denar je le sredstvo za uresničevanje njenega poslanstva, ki je oznanjevanje Kristusa v zgodovini, s tem da se tudi na materialni ravni približa človeku, predvsem najrevnejšim.

Kupi v trgovini

Novo
Konec krščanske civilizacije
Filozofija in esejistika
22,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh