Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Države članice G20 naj za izhod iz krize sprejmejo ustrezne ukrepe, poziva sveti oče

Objava: 12. 11. 2010 / 09:41
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 30.01.2018 / 17:04
Ustavi predvajanje Nalaganje

Države članice G20 naj za izhod iz krize sprejmejo ustrezne ukrepe, poziva sveti oče

Ti ukrepi, piše Benedikt XVI., naj ne dajejo prednosti zgolj nekaterim državam in škodijo drugim.

Papež Benedikt XVI. države članice skupine gospodarsko najmočnejših držav G20, ki so se minulo sredo zbrale v korejskem Seulu na dvodnevnem vrhu, poziva, naj za izhod iz krize sprejmejo ustrezne ukrepe, ki ne bodo dajali prednosti zgolj nekaterim državam in škodili drugim. Kot poročajo pri vatikanskem radiu, sveti oče v pismu korejskemu predsedniku Leeju Myung Baku piše, da vrh G20 v Seulu nima zgolj globalne vrednosti, marveč je tudi zgovorno znamenje pomembnosti in odgovornosti, ki jih je Azija na pragu 21. stoletja pridobila na mednarodni sceni.

Korejsko predsedovanje vrhu pomeni priznanje vidne stopnje gospodarskega razvoja, ki jo je dosegla ta država, prva nečlanica G8, ki gosti vrh G20, piše papež in spominja, da se bodo voditelji držav G20 v Seulu osredotočili na reševanje zelo zapletenih vprašanj, od katerih je odvisna prihodnost prihodnjih rodov in ki prav zato zahtevajo sodelovanje celotne mednarodne skupnosti, in sicer ob priznavanju primarne in osrednje vrednosti človeškega dostojanstva.

Pri tem se tudi katoliška Cerkev po papeževih besedah čuti vključena in izraža enako zaskrbljenost kot voditelji držav, zbrani v Seulu. Sveti oče zato vse spodbuja, naj se soočijo s številnimi in resnimi težavami, ki so pred njimi in na določen način pred vsako človeško osebo, ter ki so povezane z najglobljimi razlogi za finančno in gospodarsko krizo, pri tem pa upoštevajo tudi posledice ukrepov, ki so bili sprejeti za odpravo sedanje krize in v iskanju dolgotrajnih, trdnih in pravičnih rešitev. Benedikt XVI. še poudarja, da morajo biti sprejeti ukrepi usmerjeni k pristnemu in celostnemu razvoju človeka.

Papež v pismu korejskemu predsedniku spominja tudi na zgodovino, ki je pokazala, da morajo biti ukrepi, če naj bodo učinkoviti, uporabljeni sinergijsko in spoštljivo do človekove narave, četudi je težko uskladiti različne družbene, gospodarske, politične in kulturne istovetnosti. Za prihodnost človeštva je po papeževih besedah ključnega pomena svetu in zgodovini pokazati, da je danes človek, tudi zahvaljujoč krizi, dorasel do te mere, da je sposoben priznati, kako se civilizacije in kulture lahko in morajo približevati k viziji, ki se zaveda človekovega dostojanstva ter ki spoštuje zakone in zahteve, ki jih postavlja Bog. G20 bo odgovoril na pričakovanja in prihodnosti vročil resnični uspeh, če bo znal začrtati poteze skupnega dobrega in če bo pokazal voljo za sodelovanje pri doseganju tega dobrega, zaključuje papež.

Kupi v trgovini

Novo
1945: Dnevnik mojega križevega pota
Zgodovina
29,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh