Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Duhovno obhajilo: kdaj in kdo?

Objava: 10. 02. 2015 / 13:03
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 30.01.2018 / 17:22
Ustavi predvajanje Nalaganje
Duhovno obhajilo: kdaj in kdo?

Duhovno obhajilo: kdaj in kdo?

Ob spraševanju nemških kardinalov Kasperja in Cordesa

Fotografija je ilustrativna. Foto: Oton Naglost

Nemški kardinal Paul Josef Cordes je v knjižici Duhovno obhajilo ob razpravljanju (na izredni škofovski sinodi o družini oktobra lani v Vatikanu), kdo sme k obhajilu in kako ravnati z vnovič poročenimi ločenci, ter ob spraševanju prav tako nemškega kardinala Walterja Kasperja, ali ne bi kazalo biti kdaj pa kdaj »usmiljen« v tem oziru, opozoril na možnost prejemanja duhovnega obhajila. To je namreč povezano le z notranjo željo srca. Tej obliki združenja z Gospodom ne nasprotuje nobena cerkvenopravna ovira.

Mnenje kardinala Kasperja je: Kdor ne more prejeti zakramenta svetega obhajila, tudi ni vreden duhovnega obhajila. To je po mnenju kardinala Cordesa zmotno. Cerkveno pravo, ki nekomu prepoveduje prejem obhajila, in duhovna ustavnost srca sta, v prispodobi povedano, različna para čevljev. Pravo in tudi cerkveno pravo ne more biti nad duševnim stanjem človeka in tega tudi ne more zahtevati od njega. Papež Benedikt XVI. je 2. junija 2012 v Milanu dejal: »Zelo pomembno je tudi, da vnovič poročeni ločenci čutijo, da je evharistija resnična, da sodelujejo pri njej, ko zares stopijo v skupnost s Kristusovim telesom. Tudi brez 'telesnega' prejema zakramenta smo lahko duhovno združeni s Kristusom v njegovem telesu. Pomembno je, da to vnovič poročeni razumejo. Da dejansko najdejo pot, živijo versko življenje, z božjo besedo, s cerkveno skupnostjo, da vidijo, da je njihovo trpljenje dar Cerkvi, ker tako služijo vsem, tudi s tem, da branijo trdnost ljubezni in zakon. Tako to trpljenje ni le telesna in duševna muka, marveč tudi trpljenje v cerkveni skupnosti za veliko vrednoto naše vere.«

In kdaj lahko prejmemo duhovno obhajilo? Kadar ne moremo k obhajilu zaradi svojega zdravstvenega stanja ali duhovnik ne more do nas. Takrat molimo naslednjo molitev in obudimo ljubezen do Jezusa:

»Jezus, trdno verujem v tebe v svetem Rešnjem telesu. Želim te prejeti v svoje srce. Pridi, o Jezus, in napolni moje srce s svojo milostjo. Objamem te, kakor da si res prišel k meni, in se združim s teboj. O Kralj nebes, bodi tudi kralj mojega srca in vzemi ga popolnoma v last. Upam v te. Ljubim te. Ne dopusti, da bi se ločil od tebe. Amen.«

Kupi v trgovini

Novo
Konec krščanske civilizacije
Filozofija in esejistika
22,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh