Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Kaj so slovenski škofje povedali pri polnočnicah?

Za vas piše:
Marko Mesojedec
Objava: 25. 12. 2022 / 08:47
Oznake: Božič, Maša, Škof
Čas branja: 4 minute
Nazadnje Posodobljeno: 25.12.2022 / 09:01
Ustavi predvajanje Nalaganje
Kaj so slovenski škofje povedali pri polnočnicah?
Smo v jaslih našega srca našli prostor tudi za Jezusa? FOTO: Tatjana Splichal

Kaj so slovenski škofje povedali pri polnočnicah?

Kristjani so se v minuli noči razveselili Jezusovega rojstva. Po vsej Sloveniji so v čast Odrešeniku potekala slovesna polnočna bogoslužja. Kaj so v pridigah poudarili nekateri slovenski škofje?

Nadškof Zore nas vabi, da sprejmemo Jezusa z veseljem in ponižnostjo, škof Saje spominja, da je letošnji božič drugačen od lanskega, škof Štumpf pa se med drugim sprašuje, zakaj so zlorabe patra Rupnika prišle na dan prav pred božičem.

Nadškof Zore: Povijmo Jezusa »v plenice svoje skesanosti«

Ljubljanski nadškof in metropolit Stanislav Zore je vernike, zbrane v ljubljanski stolnici povabil, naj sprejmejo Odrešenika nekje v jaslih, ki so v nas. »Sprejmimo ga nekje ob jaslih, ki so v nas. Povijmo ga v plenice svoje skesanosti in svoje nežnosti in ga položimo v te jasli, kakor ga je v jasli položila Marija.«

Svetloba bo razsvetlila naša pota

Poudaril je, naj ga sprejmemo z veseljem, ponižnostjo in hvaležnostjo. »Naj se ne zgodi, da pri nas ne bi bilo prostora zanj, pa čeprav je morda prostor našega srca še tako skromen, majhen in neugleden. Zanj bo dober. Sprejel ga bo kot Gospod, ki prinaša odrešenje. /…/ Če ga bomo sprejeli, bo njegova svetloba razsvetlila naša pota drug do drugega in ta drobna luč bo sijala v temo, da bomo lahko tudi mi oznanjali veliko veselje, veselje za vse ljudstvo: `Danes se nam je rodil Odrešenik, ki je Kristus, Gospod.´

Preberite tudi: Božična poslanica slovenskih škofov

Nadškof Cvikl: Prišel je, da nam podeli mir in odpuščanje

Po besedah mariborskega nadškofa metropolita Alojzija Cvikla nas božična noč in dete v jaslih kličeta, da se zganemo. »Treba je vstati in iti na pot. Boga lahko najdemo, srečamo, to je klic te svete noči, kajti prišel je med nas, da nam podeli odpuščanje in mir, veselje in moč za novo, lepše in polnejše življenje, luč za pot skozi sivi vsakdan.«

Naj luč zasije v vaših srcih

Božični prazniki so, tako Cvikl, »luč, ki je zasvetila sredi noči. Pa ne samo luč, ampak moč, ki je v tej luči. Kakor luč osvetli prostor, da ta postane drugačen, tako tudi naše življenje postane lepše, ko vanj posveti božja luč. To vam želim, dragi bratje in sestre, da bi luč, ki prihaja po novorojenem detetu, zasijala v vaših srcih, v meni, v tebi.«

Saje: Božično praznovanje je »provokacija za svet in človeka«

Novomeški škof Andrej Saje je v pridigi v novomeški stolnici dejal, da božično praznovanje »ne prinaša zgolj pozunanjenega romantičnega vzdušja, temveč pomeni provokacijo za svet in človeka«. Letošnji božič je drugačen od lanskega, je dodal: »Minilo je leto dni, vsak od nas pa je vmes prehodil določeno pot. Priče smo vojni v bližnji Ukrajini in posledični krizi vseh vrst. Vsakdanje življenje je postalo negotovo.«

Smo del novega časa

Pridigo je zaključil z besedami: »Od tistega dne, ko je Bog prestopil prag časa, se je vse spremenilo in nič ni več tako, kot je bilo prej. Mi smo del tega novega časa, Božja milost, ki se je razodela pastirjem, se razodeva tudi nam. Povabljeni smo, da se od svojih skrbi tudi mi zazremo v Jezusa. Sprejmimo ga v svoja življenja, preganjajmo brezbrižnost,« je poudaril Saje in pri tem navedel citat sv. Avguština: »Pomni človek, zate je Bog postal človek.«

Škof Štumpf: Zakasnele objave o Rupnikovih zlorabah so zloraba žrtev in božiča

Murskosoboški škof Peter Štumpf se je v pridigi v soboški stolnici med drugim dotaknil medijskih navedb glede zlorab patra Marka Rupnika. »O njegovih zavrženih dejanjih nisem vedel nič. Tako kot javnost sem tudi jaz o tem izvedel šele iz medijev. Močno sem pretresen in žalosten. Ob tem čutim globok sram. Hudo mi je za njegove žrtve, kakor tudi za vse žrtve zlorab v Cerkvi, po drugih ustanovah in družinah.«

»Zakaj mediji o Rupnikovih zavrženih dejanjih niso poročali že v času pred volitvami in referendumih?«, se je vprašal škof Štumpf: »Kdo bi lahko verjel, da nekateri italijanski in slovenski uredniki že takrat niso imeli tega primera na svojih mizah? /…/ Namenoma so jih navesili na božič, ki je očitno dosti večja vaba, kot so italijanske strankarske zdrahe in gospodarske težavnosti, pri nas pa volitve in referendumi.

Ne Italijanov in ne Slovencev se politika ne dotika tako globoko, kot se nas božič. Ob tako zlorabljenem božiču se vera v ljudeh hudo lomi. Močno se bojim, da se je v mnogih dokončno prelomila. In tega so si nekateri zelo želeli in se sedaj veselijo. Zakasnele medijske objave o zlorabah patra Rupnika pomenijo novo zlorabo žrtev, božiča in vseh vernikov,« meni soboški škof.

Celotne pridige nekaterih škofov lahko najdete na strani Slovenske škofovske konference.

 

Nalaganje
Nazaj na vrh