Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Kako uresničevati Vodilo sv. Frančiška Asiškega v vsakdanjem življenju?

Za vas piše:
Jožef Pavlič
Objava: 29. 10. 2023 / 12:47
Oznake: Frančišek
Čas branja: 6 minut
Nazadnje Posodobljeno: 29.10.2023 / 13:33
Ustavi predvajanje Nalaganje
Kako uresničevati Vodilo sv. Frančiška Asiškega v vsakdanjem življenju?
Člani velike Frančiškove družine, zbrani na Brezjah v molitvi za mir v sebi in na svetu ter da bi udejanjali Vodilo sv. Frančiška Asiškega v vsakdanjem življenju. FOTO: Jožef Pavlič

Kako uresničevati Vodilo sv. Frančiška Asiškega v vsakdanjem življenju?

Papež Janez Pavel II. je 27. oktobra 1986 zbral v Assisiju predstavnike večjih svetovnih verstev, da so skupaj molili za mir na svetu. Spomin na to srečanje – Duh Assisija – so 28. oktobra obudili v baziliki Marije Pomagaj na Brezjah.

Obenem pa so molili za mir v sebi, v družinah, v svetu, tokrat še posebej med Izraelci in Palestinci, Frančiškovi bratje in sestre: frančiškani, frančiškanke Brezmadežnega spočetja, frančiškanke Marijine misijonarke, Frančiškov svetni red, kapucini, klarise, mala Frančiškova družina, minoriti, sestre svetega Križa in šolske sestre sv. Frančiška Kristusa Kralja.

Njihovo molitveno srečanje z rožnim vencem, slovesno mašo (ljubljanski nadškof metropolit msgr. Stanislav Zore), pričevanji, pesmijo in tudi prijateljskem druženju v duhu ustanovitelja je pripravila Komisija za duhovnost pri Frančiškovski konferenci Slovenije. Vodilna misel srečanje je bila: Vodilo v našem vsakdanjem življenju.

Namen srečanja na Brezjah in priprošnje Mariji Pomagaj je predstavil provincialni minister kapucinov p. Primož Kovač. FOTO: Jožef Pavlič

Spomnil je, da so tega dne na Brezje romali zaradi praznovanja 800-letnice Frančiškovega Vodila, ki ga je sv. Frančišek Asiški napisal za manjše brate prvega reda (frančiškane, kapucine in minorite), 29. novembra 1223 ga je potrdil papež Honorij. Letos se tudi spominjamo 800. obletnice Frančiškovih živih jaslic v Grecciu. Prav tam je 7. januarja letos šest generalnih ministrov Frančiškove družine slovesno odprlo omenjeni jubilejni praznovanji in še tri druga prihodnja: 2024 – vtisnjenje ran sv. Frančišku, 2025 nastanka Sončne pesmi – Hvalnice stvarstva in 2026 Frančiškove smrti.

Nadškof Zore je ob teh jubilejih zbrano veliko slovensko Frančiškovo družino, ki je povsem napolnila baziliko, najprej povabil: »Danes smo tu zato, da se pod varstvom Marije Pomagaj podamo v obhajanje spomina 800-letnice Vodila in jaslic v Grecciu ter poživimo svojo zvestobo v tistem, česar se bomo spominjali.« Poudaril je pomen molitve za mir: »Pridružujemo se včerajšnji molitvi vse Cerkve, ko smo molili za mir v svetu, za katerega čutimo, da je vedno bolj ogrožen. Ta mir je ogrožen tudi v nas samih, v nas se plazi nemir in negotovost. Pomembno je, da odgovorimo na povabilo in prihajamo h Kristusu, ki je izvir. /…/Bodimo tisti, ki gradijo mir v okolici.«

Nadškof Stanislav Zore je številne zbrane člane in članice slovenske Frančiškove družine posebej povabil, naj bo njihovo vodilo najprej evangelij, skupna zazrtost v Odrešenika in tudi prinašanje breme drug drugemu. FOTO: Jožef Pavlič

Navzoče je opozoril, da naj živijo iz pozdrava »Mir in dobro!«, kajti: »Kamor koli pride Frančiškov brat, mora s seboj prinesti mir.« Vodilo ni bilo napisano, »a da bi bilo postavljeno na polico, ampak da bi ga pretresali na kapitljih in razmišljali. Življenje v uboštvu, pokorščini in čistosti je zaveza Vodilu.« Njegova 800-letnica je »lepa priložnost, da kolikor smo začeli vodilo in življenje ločevati, vzpostavimo povezanost med njima. Da postane Jezus Kristus naše življenje. Vodilo pomeni, da je naše življenje usmerjeno v to, da uresničimo, kar je zapisal apostol Pavel: da v meni živi brat. Da začnem živeti iz Jezusa Kristusa. Da v meni živi Kristus. Tako kot je bil Frančišek zazrt v Kristusa. Da je bil preboden z ranami in je izgoreval v ljubezni do Jezusa.«

Srečanje na Brezjah je bilo tudi priložnost za prijateljski pogovor. FOTO: Jožef Pavlič

Kako to ljubezen uresničujejo, živijo Frančiškovo Vodilo in si prizadevajo biti »graditelji miru«, so v popoldanskem delu srečanja pričevali frančiškan p. dr. Miran Špelič, frančiškanka Brezmadežnega spočetja s. Emanuela Žerdin in zakonca Mirko in Marija Potočnik iz Pirana, člana Frančiškovega svetnega reda.

Kako živijo Frančiškovo Vodilo, so pričevali: p. dr. Miran Špelič, zakonca Mirko in Marija Potočnik in s. Emanuela Žerdin. FOTO: Jožef Pavlič

Mirko Potočnik iz Pirana je poudaril, kako zelo sta pomembna skupna molitev in češčenje Najsvetejšega. FOTO: Jožef Pavlič

Srečanje se je končalo s pesmimi vsake od zbranih redovnih skupnosti in drugih skupin velike Frančiškove družine ter z zahvalo brezjanskega gvardijana p. Krizostoma Komarja vsem udeležencem.

Pričevalcem in vsem udeležencem srečanja se je zahvalil brezjanski gvardijan p. Krizostom Komar (prvi z leve). FOTO: Jožef Pavlič

Izjave udeležencev srečanja:

P. Milan Kos, provincialni minister minoritov. FOTO: Jožef Pavlič

Osnovna smer mojega redovnega življenja je polno živeti dane zaobljube. Zaobljubo uboštva, da živim preprosto in skromno. Kot predstojnik, da sem v službi bratom, ki me potrebujejo. Zaobljubo čistosti pa v iskrenem in čistem odnosu z Bogom in z njegovo pomočjo.

P. Primož Kovač, provincialni minister kapucinov. FOTO: Jožef Pavlič

Vodilo reda je zame dokaz in potrditev, kako je treba živeti evangelij v veselju, v skupnosti in v odprtosti in ljubezni do ljudi. Jubileji so zame kot redovnika spodbuda k zvestemu življenju v redu, duhovništvo možnost, da ljudem prinašam Boga, evharistija, da Ga oznanjam in da sprejemam vsakogar.

Anica Švab, predsednica Krajevnega bratstva Frančiškovega reda Brezje. FOTO: Jožef Pavlič

V našem bratstvu nas je kar sto bratov in sester z zaobljubo. Smo največje bratstvo v Sloveniji. Dobivamo se enkrat mesečno. Naš duhovni asistent je p. Robert Bahčič. Bratstvo nam pomaga, da močneje pričujemo v veri, ljubezni in spoštovanju ljudi, smo še posebej pozorni na bolne brate in sestre, jih obiskujemo, molimo za rajne. Prizadevamo si za edinost med seboj in da udejanjamo duha Assisija.

S. Metka Vrabič, namestnica provincialne predstojnice pri šolskih sestrah sv. Frančiška Kristusa Kralja. FOTO: Jožef Pavlič

Frančiškovo Vodilo je način, kako živeti Frančiškovo duhovnost po evangeliju, v preprostosti, globokem osebnem odnosu z Bogom, pa tudi, da je to vidno v življenju in oznanjevanju. Tudi v pravem odnosu do gmotnih dobrin. Frančišek Asiški nas uči pravega odnosa do bratov in sester, nam odstira pravi pogled v Božje stvarstvo, vase, vse, kar je okrog mene, ves svet.

br. Jaroslav Knežević, kapucin. FOTO: Jožef Pavlič

Prva stvar je bratstvo med vsemi člani reda in vsemi ljudmi. To je specifika Frančiškovega reda in vodilo našega življenja. Pravi odnos do gmotnih dobrin - uboštvo. Temeljna je zazrtost v križanega Kristusa. Prizadevam si, da v ljudeh zaznavam njihove stiske in jim v njih pomagam.

P. Ciril Božič, gvardijan frančiškanskega samostana v Kamniku in rektor cerkve sv. Jakoba. FOTO: Jožef Pavlič

Živeti Vodilo reda zame pomeni živeti evangelij v veselju, hvaležnosti, sproščenosti in miru. Sprejemati človeka in stvarstvo v skupnosti bratov in sester. Tistih, ki so vse naredili, da bi sledili očetu sv. Frančišku Asiškemu, obsijani s sijajem Sončne pesmi.


Nalaganje
Nazaj na vrh