Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Klara in Blaž Otrin ob njunem knjižnem prvencu: Nisva idealna zakonca, a rada sva poročena

Za vas piše:
Marko Mesojedec
Objava: 19. 04. 2024 / 09:54
Oznake: Knjiga, Odnosi
Čas branja: 5 minut
Nazadnje Posodobljeno: 21.04.2024 / 17:10
Ustavi predvajanje Nalaganje
Klara in Blaž Otrin ob njunem knjižnem prvencu: Nisva idealna zakonca, a rada sva poročena
Blaž in Klara Otrin ter moderator pogovora David Ahačič, vodja knjižnega uredništva pri Družini. FOTO: Siniša Kanižaj

Klara in Blaž Otrin ob njunem knjižnem prvencu: Nisva idealna zakonca, a rada sva poročena

Zakonca Klara in Blaž Otrin sta v nabito polni Galeriji Družina pred domačimi, prijatelji, znanci in drugimi obiskovalci na duhovit in iskriv način predstavila svoje skupno delo – knjigo z naslovom »Dve zgodbi enega zakona«, za katero pravita, da ni priročnik za srečen zakon. V njej sta na papir prelila svoje izkušnje in poglede na težave in križe, preizkušnje in izzive zakonskega odnosa, v katerem so se jima rodili štirje otroci.

Klara in Blaž sta si zvestobo pred Bogom obljubila pred skoraj 24 leti. Ona je profesorica slovenščine in strastna bralka, on magister zgodovine in arhivist ter strasten rekreativni kolesar. Že dobro desetletje sta voditelja Šole za zakon v Dobu pri Domžalah, kjer živita in spremljata mlajšo zakonsko skupino. Ob tem se je nabralo obilo gradiva, ki je bila dobra podlaga za nastanek pričujočega dela. Blaž je ženo dlje časa spodbujal k pisanju: »Počasi sem jo mehčal in tako je nastala knjiga.«


Knjigo lahko naročite na telefonski številki: 01/36-02-830 ali 01/36-02-828.

Številčno občinstvo je z zanimanjem prisluhnilo zakoncema Otrin. FOTO: Siniša Kanižaj

Rada sta poročena

Druga spodbuda, ki ju je napeljala k pisanju, tiči v dejstvu, da se na njuni knjižni polici pogosto znajdejo knjige o zakonu in odnosih, ki po Blaževih besedah predstavljajo težko in resnobno branje. »Ko sem nekoč bral enega od avtorjev, je izpadlo, kot da je zakon le odpovedovanje in umiranje. Najina izkušnja pa je povsem drugačna. Zakon je v bistvu nekaj zelo lepega. Seveda se je treba včasih odpovedovati, a na koncu je v zakonu bistveno več lepšega,« pojasnjuje Blaž.

Knjiga je razdeljena na 15 poglavij, o vsaki temi pa sta pisala oba, ne skupaj, temveč vsak zase, zato ima vsako od poglavij tako ženski kot moški pogled. FOTO: Siniša Kanižaj

»Izhajala sva iz sebe, povedati pa želiva, da je lepo biti poročen, kljub vsem sivim lasem in gubam ter trpljenju in preizkušnjam, ki so sestavni del zakona. S knjigo ne želiva idealizirati zakona, ker nisva idealna zakonca, sva pa rada skupaj in poročena,« ga je dopolnila Klara.


Sprehod skozi 15 poglavij njunega odnosa

Bralec se v knjigi sprehodi, kot se je slikovito izrazila Klara, skozi 15 sob njunega zakona. »V njih predstavljava najine prepire, nesporazume, veselja in radosti. V prvem poglavju predstaviva, kako sva se spoznala, zaključiva pa s tem, zakaj sva se poročila.« Lastne zgodbe sta obogatila z interpretacijo misli in citati znanih estradnikov, filozofskih mislecev in pesnikov. »Knjiga je neke vrste apel k racionalnosti. Prepričana sva, da škarje in platno v zakonu nosita zakonca. Midva sva tista, ki kreirava najino usodo in odnos. Na nek način je to knjiga o veri, upanju in ljubezni, ampak na malo bolj zabaven način,« poudarja Blaž.

V pisanje sta vključila tudi humorne prvine. Menita namreč, da je »zakon preveč resna stvar za resnobo. Če ga zakleneš v kletko resnobnosti, je to res grozno. Humor lahko razreši marsikatere konflikte in pokaže nov pogled ter zadevo razvalovi«. FOTO: Siniša Kanižaj

Tudi med obiskovalci ni manjkalo smeha. FOTO: Siniša Kanižaj

Najtežji temi – spolnost in denar

V delu se med drugim dotakneta občutljivih tem, kot sta spolnost in denar. Klara priznava, da se je težje lotila pisanja o spolnosti. »Izziv, na katerega sem naletela, je bil, koliko tega deliti z javnostjo in koliko zadržati zase. Meniva, da v zakonu tabu tem ne sme biti, je pa dejstvo, da se o vseh stvareh ni enako enostavno pogovarjati. Tudi skozi to sva morala iti. Ni bilo vedno lahko, prisotne so bile solze, slaba volja in razočaranje. Kljub vsemu je tak pogovor zdravilen in osrečujoč ter nujno obvezen v zakonu.«

Klara in Blaž v knjigi delita svoja razmišljanja o spolnosti, denarju, zvestobi, urejenosti, taščah, molitvi in še marsičem. FOTO: Siniša Kanižaj

Glede denarja Blaž opozarja, da je pretirana želja po njem lahko zelo nevarna: »Denar nosi v sebi atribute lažne božanskosti, ponuja vsemogočnost, poteši vse želje ter ozdravlja in osrečuje. Tako lahko hitro izrine iz odnosa v zakonu tisto, kar je najpomembnejše, to je mesto Boga. Da postane denar tisti, ki je Bog v najinem zakonu,« je bil neposreden: »Odnos do denarja je neke vrste lakmusov papir najinega odnosa.«

Utrinek med glasbeno točko. FOTO: Siniša Kanižaj

Knjigo lahko kupite v vseh naših knjigarnah ali jo naročite na tel. številki:  01 360 28 28

Molitev je lep in blagoslovljen čas

Klara je v pogovoru, ki ga je vodil vodja knjižnega uredništva pri Založbi Družina David Ahačič izrazila hvaležnost, da ima vernega moža, s katerim molita skupaj že vse od takrat, ko sta postala par. »Najina zakonska molitev je vseskozi v razvoju. Včasih je boljša, včasih slabša, trudiva pa se, da je redna. Večinoma je to večerna molitev. Najlepše v zakonu se mi zdi, da se predvsem takrat, ko nama je težko, skupaj kot zakonca obračava k Bogu.« Blažu se molitev ob spolnosti zdi najbolj intimna stvar v zakonu. »Kadar skupaj moliva, je to lep in blagoslovljen čas. Nekaj, kar nama daje blagoslov, v to sem prepričan.«

Zbrane na predstavitvi je nagovoril Gašper Otrin, avtor spremne besede: »Dragi bralec, če zase še vedno sanjaš filmsko podobo moža in žene z otroki, hišnim ljubljenčkom in veliko hišo z bazenom ter dobrim avtom v garaži, potem ta knjiga ni zate.« FOTO: Siniša Kanižaj

Ne obstaja ena in edina zveličavna pot

Spremno besedo v knjigi je napisal salezijanec Gašper Otrin, Blažev nečak, ki med drugim pravi, da knjige »ne smemo brati kot skupek pobožnih misli in idej, kako živeti zakon in kako vzgajati, saj v sebi nima pretencioznosti, da obstaja samo ena in edina zveličavna pot, ki jo morata mož in žena prehoditi skupaj, če želita kolikor toliko dobro uspeti v zakonu. Ponuja pa poglobljena razmišljanja o pomembnih tematikah zakonskega sobivanja.«

Nalaganje
Nazaj na vrh