Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Kralja sta se vrnila domov

Za vas piše:
Ksenja Hočevar
Objava: 19. 06. 2021 / 06:21
Oznake: Družba
Čas branja: 4 minute
Nazadnje Posodobljeno: 21.06.2021 / 04:54
Ustavi predvajanje Nalaganje
Kralja sta se vrnila domov

Kralja sta se vrnila domov

Spomenik bratoma Francetu in Tonetu Kralj v dobrepoljski občini.

Spomenik bratoma Kralj je izdelal akademski kipar Mirko Bratuša. FOTO: Ksenja Hočevar



Na ploščadi pred Jakličevim domom na Vidmu so postavili spomenik velikima rojakoma, slikarjema Francetu in Tonetu Kralj. Občina Dobrepolje je sicer že leto 2020 poimenovala »leto bratov Kralj« - ob 125. obletnici rojstva Franceta in 120. obletnici rojstva Toneta, prireditev v njun spomin z odkritjem in blagoslovom spomenika pa so pripravili v petek, 18. junija. »Čakali smo, da nas bo epidemija izpustila iz krempljev in bomo lahko pripravili prireditev za večje število udeležencev,« je dejal na dobro obiskani prireditvi župan občine Dobrepolje Igor Ahačevčič: »Kralja sta sedaj med nami, vsak dan se bomo srečevali z njima, vsak dan nam bosta govorila, kaj kako in koliko sta delala, da bi nam bilo na tem svetu boljše.« Spomenik bratoma Kralj je izdelal akademski kipar Mirko Bratuša, ob županu pa sta ga odkrila vnukinja Toneta Kralja Vanda Vremšak in domačin Stane Škulj. Župnik Franc Škulj je spomenik blagoslovil.


Nagovor direktorja kostanjeviške galerije Gorana Milovanoviča. FOTO: Ksenja Hočevar


Župnik Franc Škulj je blagoslavil spomenik, Božjo besedo je prebrala Marjeta Trebušak, sorodnica bratov Kralj, ki z družino živi v njuni rojstni hiši na Vintarjevi domačiji v Zagorici. FOTO: Ksenja Hočevar


Direktor Milovanovič: V kostanjeviški galeriji hranijo skoraj tisoč del bratov Kralj

Na prireditvi v spomin umetnikoma, ki sta pomembno zaznamovala slovensko umetnost 20. stoletja in pustila neizbrisen pečat tudi v sakralni umetnosti, je bil slavnostni govornik Goran Milovanovič, direktor Galerije v Kostanjevici na Krki, ki hrani 536 del Franceta in 392 del Toneta Kralja; v opusu obeh so risbe in grafike, slike in kipi. »Zbirki v kostanjeviški galeriji tvorita temeljni uvod skozi sprehod likovne umetnosti med obema svetovnima vojnama na Slovenskem. Obiskovalcu nazorno predočita vstop naše likovne umetnosti v prostor evropskega ekspresionizma, pozoren obiskovalec pa v njunih delih razpozna v temeljne vrednote življenja v teh dobrepoljskih krajih,« je povedal direktor Milovanovič.


Brata Kralj sta med Dobrepoljci poznana in priljubljena, kar se je videlo tudi po številu udeležencev. FOTO: Ksenja Hočevar


Na prireditvi so zapeli tudi Zagoriški fantje. FOTO: Ksenja Hočevar


Sorodnica Marjeta: »Vzgajana sta bila v ljubezni do vere, izobraževanja in slovenstva«

Velikih rojakov sta se v nagovoru spomnila tudi Marjeta Trebušak, ki danes z družino živi v njuni rojstni hiši, torej v Vintarjevi domačiji v Zagorici. »Družina mojega starega očeta, torej brata Toneta in Franceta Kralj, je štela šest članov. Moj stari oče, prvorojenec in veterinar po poklicu, je nasledil domačijo,« je povedala: »Otroci smo rasli in spoznavali svoje stare strice prek hišnega izročila – zgodb in pripetljajev, ki so se jim dogajali. Po pripovedovanju staršev in tet so bili to živahni in vseh norčavosti polni fantje, ki pa so bili vzgajani v veri, v ljubezni do izobraževanja in slovenstva.« Tudi njihov sosed Stanko Škulj, ki je bil med pobudniki za postavitev spomenika, je spomnil na revne razmere pri Kraljevih, a nadučitelj Fran Jaklič je razpoznal njuna talenta in poskrbel za šolanje v Ljubljani. »Sedaj sta skupaj na trgu,« je dejal v nagovoru Škulj.

Prireditev so z glasbo obogatili zagoriški fantje, šolski pevski zbor pod vodstvom Maje Hrovat, ženska pevska skupina Mavrica, z recitacijo Toneta Pavčka pa je zbrane navdušila osnovnošolka Ana Žnidaršič.


Spomenik sta odkrila župan Igor Ahačevčič in sosed Vintarjeve domačije v Zagorici Stane Škulj. FOTO: Ksenja Hočevar


Spomenik padlim v prvi svetovni vojni pred dobrepoljsko cerkvijo, delo Franceta Kralja. FOTO: Ksenja Hočevar


F. Kralj o rodni vasi: »Težko je kje drugje moči odkriti skladnejšo celoto in vendar tako razgibano živo v vseh detajlih«

Kralja sta v svoji rojstni župniji zapustila nekaj umetniških sledi: France je ustvaril spomenik padlim v prvi svetovni vojni pred župnijsko cerkvijo in poslikal kapelico sv. Cirila in Metoda sredi vasi; ciklus Zemlja, delo Toneta Kralja, pa hrani občina. V prostorih župnišča je na ogled Tonetov načrt za poslikavo župnijske cerkve, ki pa ni bil nikoli realiziran. France kralj je v knjigi Spomini slovenskega umetnika o rojstnem kraju zapisal: »Naša vas se razprostira od vzhoda proti zahodu na lahno valoviti ravnini pod pobočjem gorovja, ki obkroža dolino. Gornji konec obsega obronek porasle gorice in je dolg dobro četrt ure hoda. Hiše in poslopja se tesno stikajo in se izrivajo s čelom proti sredini, kakor da jih cesta, vaška pot, magnetično privlači. Vendar se ob pogledu s hriba prikazuje še druga podoba. Valovita ravnina je že nekako pripravila in nakazala, kje se bodo razpeljevale prometne žile, glavna in stranska pot. Razgnetla jih je navznoter in navzven. Težko si je predstavljati, ali je kje drugje moči odkriti skladnejšo celoto, kakor je moja rodna vas in vendar tako razgibano živo v vseh detajlih.«
_ _ _

SORODNE VSEBINE:

»Oče je namesto orožja prijel čopič«

Kralj v Posočju

Kupi v trgovini

Novo
1945: Dnevnik mojega križevega pota
Zgodovina
29,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh