Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Krščanski časnikar, sejalec upanja v boljši jutri

Za vas piše:
M. Š.
Objava: 21. 09. 2020 / 09:15
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 21.09.2020 / 09:26
Ustavi predvajanje Nalaganje

Krščanski časnikar, sejalec upanja v boljši jutri

Papež je sprejel zaposlene pri belgijskem krščanskem tedniku Tertio.

Foto: Vatican Media

Papež Frančišek je v avdienco sprejel zaposlene pri belgijskem krščanskem tedniku Tertio, ki v letošnjem letu obhaja dvajseto obletnico obstoja, poroča Radio Vatikan. Sveti oče je v nagovoru izpostavil, da je komunikacija pomembna za poslanstvo Cerkve, ter dejal, da je krščanski časnikar poklican biti sejalec upanja v boljši jutri, še posebej sedaj, ko se svet sooča z epidemijo novega virusa.

Papež je poudaril, da je v današnjem svetu navzočnost krščanskih medijev, ki sporočajo kakovostne informacije, zelo pomembna. Informacije so namreč sestavni del našega vsakdana in če so kakovostne, nam pomagajo bolje razumeti probleme in izzive, s katerimi se mora soočati svet. Posebej pomembna pa je navzočnost krščanskih medijev, ki so specializirani za kakovostne informacije o življenju Cerkve po svetu in zmorejo prispevati k oblikovanju posameznikove zavesti.

V zarji novega tisočletja

Sveti oče je spomnil, da je omenjeni časnik vzel ime po apostolskem pismu sv. Janeza Pavla II. Tertio millennio adveniente (V zarji novega tisočletja, 1995), ki je bilo izdano v pripravi na jubilejno leto 2000, da bi pripravili srca za sprejem Kristusa in njegovega osvobajajočega sporočila: »Ta povezava torej ni samo poziv k upanju, ampak prav tako teži k temu, da bi slišali glas Cerkve in glas krščanskih intelektualcev v medijskem scenariju, ki je vedno bolj sekulariziran, s ciljem, da bi ga obogatili s konstruktivnim premišljevanjem. Ko iščemo pozitiven pogled oseb in dejstev ter zavračamo predsodke, pospešujemo kulturo srečanja, prek katere je mogoče spoznati stvarnost z zaupljivim pogledom.«

»Pomemben je tudi prispevek krščanskih medijev k rasti novega življenjskega sloga v krščanskih skupnostih, ki je svoboden od vsake oblike predsodka in izključevanja,« je poudaril papež Frančišek. »Vemo, da obrekovanje zapre srce za skupnost, zapre edinost Cerkve. Veliki obrekljivec je hudič, ki vedno okoli govori slabo o drugih, saj je on sam lažnivec, ki hoče razdvojiti Cerkev, oddaljiti brate in ne oblikovati,« je Frančišek spomnil na besede, ki jih je izrekel v enem od nagovorov med nedeljskimi opoldanskimi molitvami angelovega češčenja.

Krščanski časnikarji, prinašalci upanja in zaupanja v prihodnost

Papež je izpostavil tudi vlogo krščanskega časnikarja: »Komunikacija je za Cerkev pomembno poslanstvo. Kristjani, ki delajo na tem področju, so poklicani, da na zelo konkreten način udejanjajo Gospodovo povabilo, naj gredo po svetu in oznanjajo evangelij. Zaradi svoje visoke profesionalne zavesti je krščanski časnikar dolžan ponuditi novo pričevanje v svetu komunikacije, ne da bi skrival resnico in manipuliral z informacijami. V zmedi glasov in sporočil, ki nas obdajajo, potrebujemo človeško pripoved, ki govori o nas in o lepem, ki nas obdaja. Pripoved, ki bo znala z nežnostjo gledati na svet in dogodke, ki bo pripovedovala, da smo del živega tkiva; ki bo prikazala prepletanje niti, s katerimi smo povezani med seboj,« je sveti oče povzel nekaj besed iz poslanice za 54. svetovni dan sredstev družbenega obveščanja, objavljene 24. januarja letos.

Krščanski profesionalec za informacije mora biti po papeževih besedah »prinašalec upanja in zaupanja v prihodnost«: »Kajti samo ko je prihodnost sprejeta kot pozitivna in možna stvarnost, je tudi sedanjost primerna za življenje. Ta razmišljanja nam lahko tudi pomagajo, predvsem danes, da gojimo upanje v razmerah epidemije, ki jo živi svet. Vi ste sejalci tega upanja v boljši jutri. V kontekstu te krize je pomembno, da sredstva družbenega obveščanja prispevajo k temu, da osebe ne bodo zbolele zaradi osamljenosti in bodo lahko dobile tolažilno besedo.«

Sveti oče je vse zbrane ustvarjalce belgijskega časnika spodbudil k nadaljnjim prizadevanjem in se zahvalil za njihovo pričevanje v teh dvajsetih letih. Sklenil je z besedami sv. Janeza Pavla II.: »Na vas, ki delate na področju kulture in komunikacije, Cerkev gleda z zaupanjem in pričakovanjem, kajti poklicani ste brati in interpretirati sedanji čas ter iskati poti za komunikacijo evangelija v skladu z jeziki in občutljivostjo sodobnega človeka.«

Kupi v trgovini

Vstopi v sveto pismo
Sveto pismo
27,50€
Nalaganje
Nazaj na vrh