Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

»Ljubezen je moč in nas gor drži«

Za vas piše:
Mojca Purger
Objava: 26. 06. 2020 / 11:36
Čas branja: 4 minute
Nazadnje Posodobljeno: 26.06.2020 / 12:40
Ustavi predvajanje Nalaganje
»Ljubezen je moč in nas gor drži«

»Ljubezen je moč in nas gor drži«

Gianni Rijavec o glasbenem ustvarjanju, mirovniškem prizadevanju, orglanju in zakonu s Patricijo.

Gianni Rijavec na koncertu v Štanjelu. Foto: Adriana Pisk



Gianni Rijavec ima za seboj že 35 let glasbenega ustvarjanja in najbrž med našimi bralci ni nikogar, ki še ne bi slišal zanj. Primorski glasbenik je tudi mirovnik in TV-voditelj, malokdo pa ve, da Gianni že 40 let orgla v domači cerkvi v Trnovem pri Gorici. »V naši družini je bila glasba vedno prisotna. Že moj praded in ded sta bila organista v cerkvi,« je povedal Gianni, ki je orglati začel v 2. letniku gimnazije in kadar je doma, še vedno igra. »Orgle so popoln inštrument. Njihov zvok te dobesedno objame.«

Sicer pa je Giannijev prvi inštrument, s katerim ga v zadnjem obdobju najpogosteje vidimo na odrih in tudi v njegovi oddaji na TV3, klavir. Kot dragoceno dediščino iz svoje družine ima 200 let star klavir Petroff, a to ni edini klavir v njegovem domu. Ima še električni klavir, beli klavir in še enega pozlačenega, na katerem je med samoizolacijo to pomlad lahko veliko ustvarjal. Posledica so novonastale skladbe, med katerimi izstopa skladba Lipa od none. Posvečena je skoraj 200 let stari lipi na dvorišču. »Z ženo živiva na tipični kraški domačiji s kamnitimi vodnjaki, kamnitimi portali ... Spredaj je lipa, pod katero smo se vedno zbirali, družili in tej lipi od none sem posvetil to pesem. V tem času, ko nam je manjkalo druženje, hrepenimo po tem, da bi bili spet skupaj, ljudje smo vendarle družabna bitja,« je povedal.

Med Giannijevimi uspešnicami zadnjega časa sta pesmi Zmeraj te še hodim čakat, za katero je besedilo prispeval Feri Lainšček, in pesem Ljubezen, ki je oda ljubezni. »Ljubezen je moč, ljubezen nas gor drži. Brez ljubezni bi bili izgubljeni. Mislim, da je ljubezen tista sila, ki nas povezuje. Ljubezen je dobro in to je vedno močnejše od zla. Če ne bi bilo tako, nas ne bi bilo več.«


Gianni Rijavec je papežu Frančišku podaril kipec Deček miru, ki ga je izdelala Patricija Rijavec Simonič. Foto: osebni arhiv


»Videl sem uboge otročke brez nog in rok«

Ker si nihče ne želi nove vojne, je Gianni prepričan, da je potrebno dejavno prizadevanje za mir. Leta 2002 je zato ustanovil mednarodno mirovniško fundacijo Beli golob, ki ima sedež na njegovi domačiji, povod za njen nastanek pa je bil Giannijev obisk v Sarajevu leta 1998. Izvajalce na mednarodnem festivalu so peljali v dom, kjer so bili otroci, žrtve min. »Videl sem te uboge otročke, ki so tam pristali brez nog, brez rok, nič krivi. Kaj bodo ti ljudje počeli v življenju?« Kot glasbenik je sklenil, da napiše pesem, ki naj ljudi opozarja na to, da je mir zelo pomemben. K temu so ga spodbudile tudi besede tedanjega ameriškega predsednika Billa Clintona, ki je ravno v tistem času obiskal Ljubljano. »Na Prešernovem trgu je govoril, naj naša himna Zdravljica postane pesem, ki bo združila narode v Evropi z univerzalno mirovniško mislijo: Ne vrag, le sosed bo mejak,« se spominja Gianni besed, ki jih je poslušal v avtu na poti nazaj v Slovenijo. Tako je nastala pesem Beli golob, kasneje pa še fundacija s poslanstvom širjenja ideje miru po svetu.

Da bi širil idejo miru po svetu, je obiskal vse tri papeže, pa tudi dalajlamo. »Pokojnega papeža in dalajlamo sem vprašal, kaj je mir. Oba sta mi odgovorila, da je mir v naši notranjosti. Nagovorila sta me, naj kot glasbenik za širjenje miru uporabljam glasbo, saj z njo nagovorimo človeka hitreje in globlje kot z govorjeno besedo. S tem sta potrdila to, o čemer sam razmišljam, da je glasba univerzalna, da ne pozna mej, je čezmejna, brezmejna,« je povedal.


Gianni z ženo Patricijo. Foto: Adriana Pisk


Kultura lahko prinaša mir in narodno samozavest

Slovenska himna je nekaj posebnega med himnami, saj nosi sporočilo miru med narodi. Kljub temu Gianni opaža, da v Sloveniji še ni miru, kar se konkretno kaže tudi pri kipcu dečka miru. Kipec je postavljen v spominskem parku v Trnovem pri Gorici, kjer je na Giannijevi domačiji tudi sedež fundacije Beli golob. Kipec stoji med grobnico padlih v drugi svetovni vojni, na drugi strani pa je brezno oziroma fojbe. »Že večkrat so ga razbili, zdaj je dokončno uničen. 27. avgusta, ko je obletnica prižiga ognja miru in ljubezni, ki že 15 let gori na vhodu v ta spominski park, želimo tega dečka miru znova postaviti.«

Kipec Deček miru je avtorsko delo Giannijeve žene Patricije Rijavec Simonič, ki je (poleg tega, da je ekonomistka) slikarka in kiparka. Je tudi avtorica križevega pota v kapeli v Pernovem pri Celju. Civilno sta se poročila lani, cerkveno poroko pa jima je za zdaj preprečila epidemija, saj je bila poroka načrtovana po veliki noči, in to v Vatikanu. Gianni je povedal, da se z ženo dopolnjujeta tudi pri ustvarjanju, rada ustvarjata skupaj. »Ko napišem pesem, jo vedno vprašam za mnenje. Je kritična in prav je, da je tako.«



*Celoten članek si preberite v novi Naši družini (26-27/2020), ki jo lahko prelistate TUKAJ.*

*Naša družina na facebooku TUKAJ.*

Kupi v trgovini

Novo
Konec krščanske civilizacije
Filozofija in esejistika
22,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh