Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Matjaž Roter o prvih izzivih novega nuncija

Za vas piše:
Ksenja Hočevar
Objava: 05. 06. 2021 / 13:19
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 07.06.2021 / 12:39
Ustavi predvajanje Nalaganje
Matjaž Roter o prvih izzivih novega nuncija

Matjaž Roter o prvih izzivih novega nuncija

»Nuncijev prvi izziv bodo škofovska imenovanja in prinašanje evangeljske vedrine.«

Dr. Matjaž Roter FOTO: arhiv Družine

Danes opoldne (v soboto, 5. junija) je papež Frančišek za apostolskega nuncija v Kanadi imenoval dr. Ivana Jurkoviča. Na nunciaturi v Ottawi že od julija 2019 na mestu prvega sekretarja deluje duhovnik celjske škofije msgr. dr. Matjaž Roter, ki je od decembra, ko je dotedanji nuncij odšel v Albanijo in je mesto apostolskega nuncija izpraznjeno, tudi t. i. odpravnik poslov. »Pravzaprav sem presenečen, da je papež imenoval za nuncija v Kanadi mojega rojaka. Namreč zelo redko se zgodi – izjema so Italijani, ki jih je v vatikanski diplomaciji res veliko -, da papež imenuje na isto nunciaturo rojake skupaj,« je povedal v prvem odzivu za Družino dr. Roter: »Presenečenje je seveda prežeto z veseljem! V pisarnah nunciature v Ottawi se bo odslej poleg angleščine in francoščine, ki sta uradna jezika v Kanadi, italijanščine, ki je lingua franca za komunikacijo z Vatikanom, slišala tudi slovenščina.«

Pomoč škofom, da bodo pravilno odgovarjali na izzive časa

Nadškof Jurkovič je imenovan za nuncija v drugo največjo državo na svetu. »Kanadska Katoliška cerkev je močna in razvejana, šteje kar 70 škofij. Izzivov novemu nunciju ne bo manjkalo,« pravi dr. Roter. Po njegovih besedah ga papež Frančišek v Kanado pošilja zaradi njegovih osebnostnih lastnosti, poznavanja področja človekovih pravic in poznavanja problematike migracij. »Vemo, da je Kanada odprta za migrante in tukaj čaka novega nuncija veliko izzivov, pomagal bo kanadski Cerkvi, svetoval bo škofom, da bodo pravilno odgovarjali na izzive časa.« Drugo, kar ga po besedah dr. Roterja čaka, je izbira novih škofov: »Kar nekaj škofov bo v kratkem dopolnilo 75 let, ko po protokolu pošljejo papežu odstopno izjavo. Iskanje primernih imen bo za novega nuncija izziv.« Tretje področje, ki ga omeni dr. Roter, pa je bližina nuncija duhovnikom, redovnikom in redovnicam: »Duhovnih poklicev je malo, mnoge redovne skupnosti so pred mogimi dilemami, povprečna starost se povišuje. Nuncij je poklican, da bo dal besedo tolažbe in spodbude življenja po evangeliju, da se posvečene osebe ne ustrašijo prihodnosti.«

Reševanje boleče zgodovine kanadske preteklosti

S še enim vprašanjem, ki zadnje mesece polni naslovnice kanadskih časopisov, se bo moral prednostno spopasti novi nuncij, pove dr. Roter, z vprašanjem nekdanjih rezidencialnih šol za avtohtone prebivalce Kanade. »To je boleče vprašanje kanadske zgodovine, sploh v zadnjem času se pospešeno soočajo s to bolečo dediščino iz preteklosti. Veliko rezidencialnih šol je bilo v upravljanju katoliških redov in škofij. Sicer so bile to državne šole, država je te šole ustanovila, upravljale pa so jih razlicne verske skupnosti. To je zares boleče vprašanje kanadske zgodovine v procesu resnice in sprave, proces poteka že nekaj zadnjih let. In ta izziv bo čakal tudi novega nuncija Jurkoviča,« je povedal dr. Matjaž Roter. Predlani je Kanada praznovala 50-letnico vzpostavitve diplomatskih odnosov s Svetim sedežem: »Načrtovali smo veliko praznovanje, napovedan je bil tudi visok obisk iz Vatikana, žal pa smo morali zaradi pandemije slavje prestaviti. To nas čaka v prihodnjih mesecih.«

Predvsem pa se msgr. Roter veseli, da se bosta z nadškofom Jurkovičem, sicer po rodu iz Kočevja, bolje spoznala in sodelovala vsaj do, kot pravi, »moje prestavitve na kakšno novo delovno mesto. Vatikanski diplomati smo praviloma na eni nunciaturi tri leta, naju torej čaka, če ne bo vmes presenečenj, eno leto skupnega dela. Veselim se ga!«

Kupi v trgovini

Življenjske težave
Drugi priročniki
4,00€
Nalaganje
Nazaj na vrh