Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Babica in dedek pri dobrih 40-ih [REFLEKTOR]

Za vas piše:
Tina Martinec Selan
Objava: 03. 05. 2023 / 20:00
Čas branja: 6 minut
Nazadnje Posodobljeno: 03.05.2023 / 20:09
Ustavi predvajanje Nalaganje
Babica in dedek pri dobrih 40-ih [REFLEKTOR]
Kako lepo je imeti vnuke, smo povprašali gosta oddaje Reflektor. FOTO: Pexels

Babica in dedek pri dobrih 40-ih [REFLEKTOR]

Kako je biti oče pri 18-ih, mama pri 22-ih in nato babica oziroma dedek kmalu po 40.? V letih, ko marsikdo povije še svojega otroka, sta Nataša Koražija in Igor Gošte že pestovala svoja prva vnuka.

O zgodnjem materinstvu in očetovstvu ter staro- starševstvu pa je tekla beseda naše tokratne oddaje Reflektor, ki jo je vodil Lojze Grčman.

Nataša Koražija je slovenistka in nekdanja učiteljica, sedaj pa že dobro desetletje direktorica Knjižnice Rogaška Slatina. Čeprav v letih, ko bi lahko bila še sama mama dojenčka, pa je pred dvema mesecema prvič postala babica.

Igor Gošte, naš drugi gost, pa je Zagorjan. Publicist, novinar, kolumnist in avtor kar desetih knjig je aktiven kar se da, teče maratone in preživlja ogromno časa v naravi, pri 43 letih pa je prvič postal dedek in ima že štiri vnuke.

Nataša Koražija, voditelj Lojze Grčman in Igor Gošte v studiu oddaje Reflektor. FOTO: Siniša Kanižaj

Vedno sta si želela, da bi imela mlada družino in otroke

»V začetku je bil šok«, se strinjata oba gosta. Za Igorjevo mamo, ki je takrat likala, še sploh, saj se je morala kar usesti, ko je komaj polnoletni sin naznanil, da bo oče. »Potem se bo treba pa oženit,« je takoj rekla. Želel si je postati očka in imeti družino, tako da je bilo na nek način čisto planirano, da je zgodaj dobil otroka. 

»Ko sem hodil na sprehode z vozičkom po Trbovljah, so vsi rekli, da sprehajam svojo sestrico,« se pošali Igor. Tudi mama se je svojim prijateljicam lagala, da je Igor star 20 let, nakar jo je sam odločno popravil: »Nisem, star sem 18! Bil sem ponosen na to, da imam pri osemnajstih že otroka.«

Kako so shajali kot mlada študentska družina?

»Imela sem štipendijo in nekaj otroškega dodatka. Vse, kar sva lahko, sva dala za gradnjo hiše. Lotila sem se tudi vsakega možnega dela, npr. popisa prebivalstva, učila na Ljudski univerzi in tako naprej. Mož je delal vsako izmeno, ko je lahko. Imel je srečo, da je imel zelo sočutnega nadrejenega, ki mu je prisluhnil in mu pomagal z razporedi, ki so nama malce pomagali v začetnih mesecih in letih,« se spominja Nataša. 

Nataša Koražija. FOTO: Siniša Kanižaj

»Res ni bilo luksuza, smo se pa več družili, ker ni bilo nobenih naprav, veliko smo bili skupaj, se spominja Igor. »Imel sem tudi veliko srečo, da sem imel v vojski zelo razumevajočega nadrejenega. Pogosto mi je dal kakšen dan prosto, ker sem se mu malo smilil, ker sem imel tako mlad že otroka. Tudi pogledal mi je čez prste, saj je vedel, da sem hodil ob prostih dnevih domov v Trbovlje, medtem ko sem imel »izhod« omejen na 20 km iz Šentvida v Ljubljani.«

Stari starši so pomagali z varstvom

Natašino hčerko je večinoma pazila njena tašča, ki je bila takrat že v penziji. Pri Igorju pa je pomagala njegova mama. Tako da so njuni starši in tasta ter tašči pomagali, kolikor so le lahko. Nataša za hčerki pravI: »Punci sta bili hitro samostojni. Morda mladi starši niso tako zelo zaščitniški do otrok in jih hitreje navadijo, da mora otrok tudi kaj sam narediti, da dobi delovne navade ali pomaga doma pri gospodinjskem delu.«

Sta kot mlada starša čutila, da kaj zamujata ali izgubljata?

Nataša nikoli ni pogrešala nočnega življenja, žuranja. Vedno si je želela družinskega življenja in da bi bili na svojem. Igor pa je imel družino in poleg tega treniral nogomet. Časa za žuranje ni bilo, alkohola pa po slabi izkušnji s fantovščine ni nikoli več poskusil. Ženo, ki je po njegovih besedah podpirala tri vogale pri hiši, pa je razbremenil tako, da je večkrat vzel otroke s sabo na izlet in so cel dan raziskovali naravo in okolico.

Igor dodaja: »Izgubila sva kar precej prijateljev, kajti ko dobiš družino, se ti prioritete čisto spremenijo. Nisem se s prijatelji dogovarjal, kam bomo šli »lumpat« in podobno. Po službi se mi je mudilo domov, da bi bil čimveč z družino. Je pa bil tempo včasih počasnejši in prijetnejši kot je sedaj; včasih si kar želim, da bi vsi skupaj malo zabremzali in dali spet v prvo prestavo.«

Dedek pri 43-ih …

»Pri vnuku me je dosti bolj vse skrbelo kot pri svojem otroku. Ko pride prvi vnuk, je to čisto druga dimenzija. Nasvetov za vzgojo pa hčerki ne dajem. Čeprav sem bil star komaj 18, sem bil strog oče. Tudi potem, ko sta bila otroka že najstnika in sta hodila ven. Zdaj imam že štiri vnuke. Zdaj sem jaz tisti, ki kaj povem, peljem jih na sprehod, poleti na bazen… Sem pa kar strog, da se ne bi komu kaj zgodilo. Tudi pri vnukih mora biti disciplina. Z njimi se rad igram družabne igre in podobno, ker takrat odložijo pametne naprave in se z veseljem igrajo.«

Igor Gošte. FOTO: Siniša Knižaj

… in babica pri 44-ih

Nataša je sveže pečena babica. Kako je imeti vnučka v letih, ko bi lahko še sama postala mama? »Smo se hecali, da ko bom šla z vnukom po ulici, da bodo mislili, da je moj ta otrok v vozičku. Nismo bili pa nič presenečeni, da se je hčerka zgodaj (še na fakulteti) odločila za otroka, kajti to si je od nekdaj želela. Všeč ji je bilo, da je imela mlada starša, ko je bila še majhna.«

Kljub temu, da je že 2 meseca babica, pa še vedno težko dojame, da je babica. Ne gre ji čisto v glavo, da je zdaj »babi«. Seveda pa je njen telefon poln fotografij vnuka in je vanj zaljubljena. 

FOTO: Siniša Kanižaj 

Nataša še pravi: »Upam, da se bo čim več družin zavzelo za pravo vzgojo, da bodo odgovorno vzgojili otroke in jim dopovedali, kaj je prav in kaj ne. Da bodo tudi mladi znali živeti v spoštovanju, sožitju in miru. V okviru svojega dela pa se trudim, da bi ljudem v knjižnici dajala tudi duhovno hrano. Tako smo npr. gostili Martina Goloba, kamor je prišlo toliko ljudi, da smo morali seliti lokacijo. V tem času, ki je tako nor in se ves čas nekam drvi, sem zelo vesela, če lahko naredim(o) nekaj dobrega za sočloveka.«

Še Igorjeva zaključna misel? »Sodobni, hitri digitalni svet z vsem, kar prinaša, se mi zdi bolj nevaren kot to, da smo mi kot otroci plezali na drevesa in včasih tudi padli s kakšnega dol. Moj nasvet bi bil: uživajte v krogu svojih domačih in vseh tistih, ki na svet gledajo z empatijo in srcem. Veselje je, če se lahko od sveta posloviš z mislijo: No, saj nekaj sem pa le naredil.«

Kupi v trgovini

Vrtec pri stari mami
Drugi priročniki
29,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh