Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Nuncij v Siriji: vojno je treba končati v New Yorku

Za vas piše:
Mojca M. Štefanič
Objava: 17. 09. 2019 / 08:33
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 17.09.2019 / 12:24
Ustavi predvajanje Nalaganje

Nuncij v Siriji: vojno je treba končati v New Yorku

Kardinal Zenari v pogovoru za medije o dramatičnih razmerah v državi.

Ključa za mirovno rešitev za Sirijo ne bo mogoče najti v državi sami, temveč v mednarodni skupnosti držav, je v pogovoru za medije pred dnevi poudaril apostolski nuncij v Siriji, kardinal Mario Zenari. Navsezadnje gre pri sirskem sporu za vojno namestnikov. »V Siriji si nasproti stoji pet največjih vojsk na svetu, začenši z Rusijo in Združenimi državami Amerike,« poudarja kardinal, ki je prepričan, da bi moral vojno končati Varnostni svet v New Yorku

Vatikanski diplomat v Siriji deluje od pomladi 2009. Za razliko od vatikanskih veleposlanikov v zahodnih državah sam Damaska ni nikoli zapustil, tudi ko so številni mestni predeli postali bojna območja in se je vojna razširila vse do četrti veleposlaniških predstavništev. Zaradi svojega poguma si je pridobil visoko spoštovanje – posebej med preprostimi ljudmi, pa tudi v Vatikanu, zaradi česar mu je papež Frančišek leta 2016 podelil kardinalski naziv – kar je za nuncija, ki še opravlja svojo službo, precej neobičajno.

Zenari je v pogovoru z mediji opozoril na najnovejše statistične podatke, ki so jih ZN zbrali o Siriji: 83 % sirskega prebivalstva trenutno živi na meji revščine; uničenih ali močno poškodovanih je 54 % bolnišnic, deželo sta zapustili dve tretjini zdravnikov: »Ali veste, kaj pomeni, če človek tukaj zboli?«

Ženski vidik vojne

Zadnje leto dni na večini sirskih območij bombe ne padajo več, toda oslabljeno gospodarstvo v državi ima po mnenju vatikanskega diplomata podoben učinek kot bombe. Dvanajst milijonov ljudi nujno potrebuje pomoč. Zenari: »S pomočjo ne moremo čakati do sklenitve miru. Že zdaj je treba ukrepati.«

Kardinal ceni projekte Cerkva in človekoljubnih organizacij, sam je ustanovil pobudo »odprtih bolnišnic«. Razmišlja pa že naprej: »Sankcije je treba odpraviti, saj so zelo krivične.« Zaradi embarga na gorivo je nemogoče, da bi si ljudje lahko privoščili kurilno olje. »Lansko leto so zaradi tega ljudje zmrzovali. Jaz nimam težav, preprosti ljudje pa imajo zelo velike,« pojasnjuje nuncij v Siriji. Po njegovem mnenju si Sirija za obnovo domovine zasluži gospodarsko pomoč v velikem slogu.

Pri pomoči pa se ne sme dajati prednosti nobeni skupini. »Vsa Sirija trpi. Trpijo kristjani in tudi vsi drugi. Trpljenje je univerzalno,« poudarja kardinal in obenem opozarja, da so manjšine, kot so kristjani, izpostavljene visokim tveganjem, kar je seveda treba prav tako upoštevati. Poleg tega obstaja poseben, pogosto pozabljen vidik tamkajšnje stiske: »Spor je tesno povezan z ženskami. Pomislimo na številne vdove, ki morajo same vzgajati in skrbeti za tudi do devet otrok.«

Sirija v žarišču papeža Frančiška

Velik del države z mesti Damaskus, Homs in Alep je znova pod nadzorom sirske vlade. Vojna se osredinja na pokrajino Idlib na severozahodu dežele, kjer se spopadi posebej nasilni. Papež Frančišek je preko delegacije, v kateri je tudi nuncij Zenari, predsedniku Bašarju al-Assadu poslal pismo s človekoljubno vsebino, je povedal kardinal. V Idlibu gre za tri milijone ljudi, od tega milijon otrok. »Obe strani – vlada in uporniki – bi morali spoštovati mednarodno humanitarno pravo,« opozarja Zenari.

Papež o nobeni drugi državi na svetu ne govori tako pogosto kakor o Siriji, omeni jo skoraj vsake tri tedne, pove nuncij. Papežu je usoda tamkajšnjih prebivalcev prav posebej pomembna.

Vir: Kathpress
Foto: Vatican Media

Kupi v trgovini

Kako zagovarjati vero brez povzdigovanja glasu
Družbena vprašanja
19,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh