Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

P. Opeka o izrednih razmerah na Madagaskarju

Za vas piše:
M. Š.
Objava: 28. 04. 2020 / 09:56
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 28.04.2020 / 10:59
Ustavi predvajanje Nalaganje

P. Opeka o izrednih razmerah na Madagaskarju

»Po koncu epidemije koronavirusa moramo razumeti, da smo vsi ena sama človeška družina.«

P. Pedro Opeka je za spletni portal Vatican News spregovoril o trenutnih razmerah in posledicah epidemije novega koronavirusa na Madagaskarju. Kot navaja Radio Vatikan, je med drugim povedal, da jim primanjkuje živil, ter se pridružil papeževim pozivom k bratstvu med narodi. Po uradnih podatkih je v državi potrjenih nekaj več kot sto okužb s koronavirusom, medtem ko ne poročajo o smrtih, ki bi bile z virusom neposredno povezane. 70% prebivalcev živi pod pragom skrajne revščine, tako da je nevarnost zanje že vidna in zaskrbljujoča. Po besedah p. Opeke v Akamasoi zaenkrat nihče ni pozitiven na novi koronavirus.

Pomanjkanje vode, riža, mila

»Razmere so težke za družine, za revne, ki imajo veliko otrok. Nimamo riža, nimamo vode. Potrebujemo vodo! Potrebujemo milo. Pomanjkanje vode je že sicer težava, s higienskimi ukrepi pa je problem še večji.« Tekoče milo je v tem času zlato. Ljudje v državi s tretjim najnižjim bruto domačim proizvodom na svetu nimajo zalog denarja in še manj zalog hrane, saj v vaseh ni mogoče imeti hladilnika. Elektriko namreč dobivajo le preko majhnih sončnih plošč, pa tudi v velikih mestih predstavlja razkošje, tako da si jo lahko privoščijo le redki. Poleg tega trenutni podatki kažejo, da je cena riža že desetkrat višja kot pred začetkom epidemije. Malgaška vlada je hitro uvedla prepoved gibanja, da bi omejila širjenje okužb. Kljub temu se bojijo, da bo država, katere glavni vir zaslužka je vsakdanja prodaja poljedelskih in živinorejskih izdelkov na tržnicah, s težavo našla sredstva za ublažitev humanitarnih posledic.

Obhajanje velike noči v Akamasoi

P. Opeka je nato povedal, kako so v Akamasoi letos obhajali velikonočne praznike: »Veliko noč smo preživeli zelo drugače kot prejšnja leta: obhajali smo jo vzdolž poti, kjer je hodil tudi papež Frančišek, ko je blagoslovil delavce v kamnolomu. Maša je bila zelo, zelo lepa. Potem sem šel z avtom z Najsvetejšim blagoslovit vse vasi. Blagoslovil sem Božje ljudstvo, ki je stalo pred domovi. Bil je globok trenutek veselja, vere in prijateljstva.«

Hvala papežu Frančišku, ki povzdigne svoj glas za revne …

Madagaskar je ena izmed 25 držav, ki jim je Mednarodni denarni sklad zagotovil razbremenitev dolga, z namenom, da bi lahko ublažile posledice epidemije. Ob tem je p. Opeka izrazil svojo zahvalo svetemu očetu: »Hvala papežu Frančišku, ki povzdigne svoj glas ter poziva bogate države, naj revnim državam oprostijo dolg.« Sveti oče je v letošnji velikonočni poslanici mestu in svetu pozval, naj se omilijo »mednarodne sankcije, ki ovirajo možnosti dežel, ki so jim namenjene, da priskrbijo ustrezno podporo lastnim državljanom; naj se okrepijo tudi države, še posebej najrevnejše, da se bodo soočile z večjimi potrebami tega časa, in sicer tako, da se zmanjša ali celo odpusti dolg, ki bremeni njihovo bilanco.« P. Opeka je poudaril, da je to nujno potrebno, da bi lahko ohranili dostojanstvo.

… in za našo zemljo, za naš skupni dom

»Najlepša hvala papežu Frančišku, ki močno povzdiguje svoj glas za našo zemljo, za naš skupni dom. Naša zemlja trpi, je bolna, ker naša glava hoče le denar, denar, denar, ne pa pravičnosti, bratstva in ljubezni. Biti moramo bolj bratje, podeliti vse bogastvo zemlje. Po koncu epidemije koronavirusa moramo razumeti, da smo vsi ena sama človeška družina.«



Fotografije: Vatican Media

Kupi v trgovini

Vstopi v sveto pismo
Sveto pismo
27,50€
Nalaganje
Nazaj na vrh