Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Papež Frančišek: »Krščanska svoboda nas dela zrele«

Za vas piše:
T. M.
Objava: 10. 11. 2021 / 17:00
Oznake: Cerkev, Papež, Vera
Čas branja: 4 minute
Nazadnje Posodobljeno: 10.11.2021 / 16:20
Ustavi predvajanje Nalaganje
Papež Frančišek: »Krščanska svoboda nas dela zrele«
Življenje Duha se lahko živi samo v svobodi, krščanski svobodi. FOTO: Vatican media.

Papež Frančišek: »Krščanska svoboda nas dela zrele«

Papež Frančišek je med današnjo splošno avdienco v dvorani Pavla VI. sklenil cikel katehez o Pismu Galačanom.

Apostol Pavel nam je v tem pismu govoril kot evangelizator, teolog in pastir. Papež Frančišek je poudaril, da vzbuja apostolov nauk v nas navdušenje – čutimo se spodbujeni, da bi takoj stopili na pot svobode in hodili v skladu z Duhom. 

»Vedno hoditi v Duhu nas osvobaja,« je poudaril papež in nas spodbudil, naj z navzočnostjo Duha varujemo svobodo. Smo svobodni kristjani, ne priklenjeni na preteklost v slabem pomenu besede, ne priklenjeni na takšne ali drugačne prakse. 

Božja beseda je neizčrpen vir.

»Apostol Pavel je tej Božji tišini znal dati glas. Njegova najbolj izvirna spoznanja nam pomagajo odkriti pretresljivo novost, ki jo vsebuje razodetje Jezusa Kristusa. Bil je pravi teolog, ki je premišljeval Kristusovo skrivnost in jo posredoval s svojo ustvarjalno inteligenco. In prav tako je bil sposoben opravljati svoje pastoralno poslanstvo v izgubljeni in zmedeni skupnosti. To je počel z različnimi metodami: občasno je uporabljal ironijo, strogost, blagost. Uveljavljal je svojo avtoriteto apostola, a istočasno ni skrival slabosti svojega značaja. Moč Duha se je zares vtisnila v njegovo srce: srečanje z Vstalim Kristusom je osvojilo in spremenilo celotno njegovo življenje in on ga je v celoti posvetil služenju evangeliju,« je na današnji avdienci na začetku povedal papež Frančišek. 

Nato je nadaljeval, da je apostol Pavel »Galačanom želel razložiti, da so tudi oni poklicani k svobodi, ki jih je osvobodila vseh oblik suženjstva, saj jih je naredila za dediče starodavne obljube in v Kristusu za Božje otroke. Zavedal se je tveganj, ki jih je prinašalo takšno pojmovanje svobode, vendar pa ni nikoli zmanjševal posledic. Vernikom je odkrito in pogumno izpostavil, da svoboda ne pomeni svobodnjaštva in niti ne vodi v oblike domišljave samozadostnosti. Nasprotno, Pavel je svobodo postavil v senco ljubezni in njeno dosledno uresničevanje umestil v službo dejavne ljubezni. Ta celoten pogled je bil postavljen v okvir življenja po Svetem Duhu, ki vodi v izpolnitev postave, ki jo je Bog dal Izraelu, in nam preprečuje ponovni padec v suženjstvo greha.« 

Krščanska svoboda nas dela zrele.

»Vedno obstaja skušnjava, da bi se vrnili nazaj«

»Ena od opredelitev kristjanov, ki je v Svetem pismu, pravi, da mi kristjani nismo ljudje, ki se vračajo nazaj. To je lepa opredelitev,« je dejal papež. »Skušnjava je, da bi šli nazaj, da bi se tako počutili varneje; v tem primeru, da bi se vrnili k postavi in zanemarjali novo življenje Duha. To nas uči Pavel: resnična postava ima svojo izpolnjenost v življenju Duha, ki nam ga je dal Jezus. In to življenje Duha se lahko živi samo v svobodi, krščanski svobodi. To je ena najlepših stvari.« 

Kaj naj storimo v težavah? 

Papež Frančišek ob Pavlovem Pismu Galačanom takole odgovarja: »V težavah smo kot v čolnu v času nevihte. In kaj so storili apostoli? Prebudili Kristusa. Prebudi Kristusa, ki spi, ti pa si sredi nevihte. A On je navzoč. Edino, kar lahko storimo v težkih trenutkih, je, da prebudimo Kristusa, ki je v nas, vendar spi kot v čolnu. Točno tako je. V svojem srcu moramo prebuditi Kristusa in šele potem lahko premišljujemo o stvareh z njegovim pogledom, saj On vidi onkraj nevihte. Skozi njegov mirni pogled lahko vidimo panoramo, ki si je sami ne moremo niti predstavljati.« 

Ne utrudite se, ko delate dobro.

»Na tej zahtevni, a zanimivi poti nas apostol opominja, da si ne smemo privoščiti utrujenosti pri delanju dobrega. Zaupati moramo, da Duh vedno prihaja na pomoč naši šibkosti in nam daje podporo, ki jo potrebujemo. Zato se naučimo pogosteje klicati Svetega Duha! Molitev k Svetemu Duhu je spontana: priti mora iz tvojega srca. V težkih trenutkih moraš prositi: "Pridi, Sveti Duh!" Ključna beseda je "pridi". Pridi! A povedati jo moraš ti, s svojimi besedami. "Pridi, ker sem v težavah. Pridi, ker sem v temi. Pridi, ker ne vem, kaj naj storim. Pridi, ker bom padel. Pridi! Pridi!" Naučimo se pogosteje klicati Svetega Duha,« nas spodbuja papež. 


Nalaganje
Nazaj na vrh