Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Papež je prepričan, da tudi turizem lahko našo pot vodi k Bogu

Objava: 24. 04. 2012 / 09:20
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 30.01.2018 / 17:10
Ustavi predvajanje Nalaganje

Papež je prepričan, da tudi turizem lahko našo pot vodi k Bogu

Benedikt XVI. je poslal sporočilo udeležencem svetovnega kongresa o pastorali turizma, ki se je včeraj začel v mehiškem Cancunu; ostra kritika pastem turizma.

Tudi turizem mora biti razsvetljen in spremenjen z Božjo besedo, je zapisal papež Benedikt XVI. udeležencem svetovnega kongresa o pastorali turizma, ki se je včeraj začel v mehiškem Cancunu. Sedmi svetovni kongres o pastorali turizma poteka na temo 'Turizem, ki spreminja'. Zaključil se bo v petek, 27. aprila, pri njegovi organizaciji pa sodeluje tudi Papeški svet za migrante in potujoče.

Kot poroča Radio Vatikan, je papež v sporočilu zapisal, da je turizem nedvomno značilen pojav današnje dobe in da tako kot vsaka človeška stvarnost mora biti razsvetljen in spremenjen z Božjo besedo. Zato je Cerkev na področju turizma, zavedajoč se velikega vpliva, ki ga ima ta na človeka, od vsega začetka prisotna s svojo pastoralno skrbjo, ga podpira in spodbuja njegov potencial, obenem pa kaže na tveganja in odstopanja ter jih želi popraviti.

Sveti oče je izpostavil, kako nova evangelizacija od nas zahteva, da izkoristimo številne priložnosti, ki jih ponuja pojav turizma, in ponudimo Kristusa kot najvišji odgovor na vprašanja današnjega človeka. Nakazal je tri področja, na katera se mora osredotočiti pastorala turizma. Najprej mora ta družbeni pojav razsvetliti z družbenim naukom Cerkve ter širiti etično in odgovorno kulturo turizma, da bo ta postal spoštljiv do dostojanstva oseb in narodov, sprejemljiv za vse, pravičen in ekološki. Uživanje prostega časa in počitnic je tako priložnost kot pravica, je nadaljeval papež in dodal, da želi Cerkev še naprej sodelovati na tem področju, da bi to postalo pravica za vse ljudi.

Zatem je papež izpostavil, da pastoralno delovanje nikoli ne sme pozabiti 'poti lepote'. Številni zgodovinsko-kulturni izrazi verske dediščine so namreč prave poti k Bogu, ki je najvišja lepota, so pomoč pri rasti v odnosu z Njim in v molitvi. Gre za dela, ki se rojevajo iz vere in vero izražajo. Benedikt XVI. je dodal, da je zato pomembno skrbeti za sprejemanje obiskovalcev, turistične oglede pa vedno organizirati s spoštovanjem do svetega kraja in njegovega bogoslužnega namena.

Na tretjem mestu je po papeževih besedah pomembno, da pastorala turizma spremlja kristjane pri njihovem izkoriščanju počitnic in prostega časa, da bodo tako napredovali v svoji človeški in duhovni rasti. To je po papeževih besedah zagotovo primeren čas za fizično sprostitev in tudi za krepitev duha preko molitve in meditacije, za rast v osebnem odnosu s Kristusom.

Potovanje po papeževih beseda obenem odraža še neko drugo, globljo in pomembnejšo pot, ki smo jo poklicani prehoditi, pot, ki nas vodi v srečanje z Bogom. To, da med potovanjem lahko občudujemo lepoto dežel, kultur in narave, nas lahko vodi k Bogu in prispeva k izkušnji vere, je poudaril Benedikt XVI.

Sveti oče pa je opozoril tudi na nevarnosti turizma in njegove negativne vidike, ki prizadenejo pravice in dostojanstvo milijonov oseb, predvsem najrevnejših, otrok in mladih. Pri tem je papež posebej izpostavil spolni turizem, ki je ena najnizkotnejših oblik izrojenosti turizma, saj z moralnega, psihološkega in zdravstvenega vidika uničije življenje oseb, družin in včasih celotnih skupnosti. Kot je poudaril Benedikt XVI., mora ta problem voditi tiste, ki se iz pastoralnih ali službenih razlogov posvečajo turizmu, ter prav tako vso mednarodno skupnost, da še povečajo nadzor ter preprečijo in se zoperstavijo tej zmoti.

Kupi v trgovini

Beseda za na pot
Duhovnost
7,00€
Nalaganje
Nazaj na vrh