Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Papež mladim v Benetkah: Odložite telefone in bodite pozorni na druge

Za vas piše:
Marko Mesojedec
Objava: 28. 04. 2024 / 13:23
Oznake: Papež
Čas branja: 4 minute
Nazadnje Posodobljeno: 29.04.2024 / 09:22
Ustavi predvajanje Nalaganje
Papež mladim v Benetkah: Odložite telefone in bodite pozorni na druge
FOTO: Vatican media

Papež mladim v Benetkah: Odložite telefone in bodite pozorni na druge

Papež Frančišek, ki je na enodnevnem obisku v Benetkah, kjer si je med drugim ogledal vatikanski paviljon na Beneškem bienalu, je nagovoril tudi mlade na trgu pred baziliko Marije, zdravja bolnikov z naslednjimi besedami: »Pojdite dol s svojega mobilnega telefona in se srečajte z ljudmi.«

Papež je v pogovoru z mladimi spomnil, da smo vsi prejeli velik dar, da smo Božji ljubljeni otroci in smo zato poklicani, da delimo njegovo veselje z drugimi. »Danes smo tukaj, da ponovno odkrijemo v Gospodu lepoto in se veselimo v imenu Jezusa, mladostnega Boga, ki ljubi mlade in nas vedno preseneča.«

Bog nas vidi kot otroke, ki jih je treba dvigniti

»Vstanite,« je mlade v Benetkah povabil papež Frančišek. »Vstanite s tal, saj smo ustvarjeni za nebesa. Dvignite se od žalosti, da dvignete pogled navzgor.« Prva stvar, ki bi jo moral vsak izmed nas narediti vsako jutro, ko se zbudi, je, da se Bogu zahvali za dar našega življenja z kratko molitvijo: »Moj Bog, hvala ti za življenje. Moj Bog, zaljubi me v svoje življenje. Moj Bog, ti si moje življenje.« Kot je po poročanju spletnega portala Vatican News podčrtal sveti oče, Gospod nikoli »ne razočara tistih, ki zaupajo vanj, ampak vedno povzdigne in odpusti«.

Ugasnite TV in odložite mobilne telefone

Ko se zbudimo iz spanja ali greha, je nadaljeval papež, moramo »ostati« v Jezusu s krepostjo vztrajnosti. Kristjani smo poklicani, da skupaj vztrajamo v veri in ljubezni z molitvijo v skupnosti pri maši, namesto da bi živeli od hitrih čustev in trenutnega zadovoljstva. »Treba je iti neustrašno proti toku, vzeti življenje v svoje roke, sodelovati. Ugasnite TV in odprite evangelij, pojdite dol s svojega mobilnega telefona in se srečajte z ljudmi!«

Smo darilo za druge

Življenje je označil kot darilo, zato je vsak poklican, da ga živi tako, da se daje za druge. Mlade v Benetkah je povabil, naj sprejmejo Božji klic k sodelovanju pri njegovem stvarjenju. »Ustvarjanje nas vabi, da smo sami kreatorji lepote, da ustvarimo nekaj, česar prej ni bilo. Življenje zahteva dajanje, ne upravljanje. Izviti se moramo iz hipnotičnega sveta družbenih medijev, ki omrtvičijo dušo.«

Zaljubi se v svoje življenje

Na koncu je papež Frančišek pozval mlade, da odprejo svoje srce Bogu, se mu zahvalijo in sprejmejo lepoto življenja. »Zaljubi se v svoje življenje. Potem pojdi! Pojdi ven in hodi skupaj z drugimi. Poiščite tiste, ki so sami, obarvajte svet s svojo ustvarjalnostjo in pobarvajte ulice življenja z evangelijem. Vstani in pojdi.«

Po srečanju z mladimi je papež somaševal na Trgu sv. Marka. FOTO: Vatican Media

Benetke kot znamenje lepote

Papež Frančišek je po srečanju z mladimi somaševal sredi mogočnega Trga svetega Marka pred približno 10.500 verniki. Pri homiliji je pozval k vključevanju in skrbi za naš skupen dom. »Benetke so poklicane, da so znamenje lepote, ki je na voljo vsem.«

Sveti oče med homilijo. FOTO: Vatican Media

Vinograd zahteva marljivo nego

Izhajal je iz današnjega Janezovega evangelija, pri čemer se je skliceval na podobo Jezusa kot trte in vernikov kot njenih mladik. Tako kot vinograd zahteva marljivo nego, da obrodi dober sad, tako tudi naše življenje cveti, če se hrani s sokovi Božje ljubezni, je pojasnil in se naslonil na zgodovinsko krajino Benetk, ki je povezana s pridelavo vina, dejavnostjo, ki vključuje skrb za »številne vinograde, ki so nastali na otokih Lagune in v vrtovih med mestnimi ulicami, in tistih, v katerih so menihi pridelovali vino za svoje skupnosti«.

Papeža so pozdravili tudi gondoljerji. FOTO: Vatican Media

Rasti v akciji

Sveti oče je podrobneje razložil pomen teme obiska in pojasnil, da »ostati zedinjen s Kristusom pomeni rasti v odnosu z njim, se pogovarjati z njim, sprejeti njegovo besedo in mu slediti na poti Božjega kraljestva«. Ostati v Gospodu pomeni stopiti na pot učenca, kjer sprejemamo njegove nauke, utelešamo njegovo ljubezen in obrodimo sadove pravičnosti, miru in solidarnosti v naših skupnostih.

Poziv k ukrepanju

Nagovor je zaključil s pozivom k ukrepanju. Spomnil je na številne izzive, s katerimi se srečujejo Benetke, od podnebnih sprememb in degradacije okolja do družbene razdrobljenosti in kulturne erozije. Zavzel se je za previdne odločitve za ohranitev naše okoljske in človeške dediščine. »Potrebno je, da naše krščanske skupnosti, soseske in mesta postanejo prijetna, vključujoča in gostoljubna mesta. Benetke, ki so bile vedno kraj srečanj in kulturne izmenjave, so poklicane, da so znamenje lepote, ki je na voljo vsem.«

Nalaganje
Nazaj na vrh