Papež ob svetovnem dnevu ubogih: politika orožja ustvarja novo revščino
Papež ob svetovnem dnevu ubogih: politika orožja ustvarja novo revščino
Papež je za naslov svoje poslanice ob svetovnem dnevu ubogih 2024 izbral misel iz Sirahove knjige: »Prošnja iz siromakovih ust se dvigne do Boga« (prim. Sir 21,5). Vabi nas, naj naša molitev postane pot občestva z vsemi ubogimi in sočustvovanja z njihovim trpljenjem. Čeprav je Sirahova knjiga ena manj znanih svetopisemskih knjig, piše papež, si zasluži, da jo odkrijemo »zaradi bogastva tem, ki jih obravnava«, posebej glede človekovega odnosa z Bogom in svetom, pa tudi pripomb o molitvi, ki ji avtor posveča veliko prostora, je prepričan voditelj Katoliške cerkve.
Sveti oče znova poudari, pišejo vatikanski mediji, da »imajo reveži privilegiran prostor v Božjem srcu«, in Bog je »spričo njihovega trpljenja nepotrpežljiv, dokler jim ne prinese pravičnosti«. Bog namreč pozna trpljenje svojih otrok, saj je do vseh pozoren in skrben Oče in kot tak poskrbi za tiste, ki ga najbolj potrebujejo.
Gospodovi učenci moramo slišati krik reveža in mu pomagati.
Prinašajmo znamenja Božje ljubezni
Papež nekaj ostrih besed nameni »tistim, ki se imajo za mogočne pred ljudmi, medtem ko so bedni v Božjih očeh«: žene jih namreč prevzetnost, da s politiko orožja netijo nasilje in vojne, ki povzročajo vedno nove reveže. Gospodovi učenci se tem ne smemo umikati, temveč moramo vsakemu izmed najmanjših prinašati znamenja Božje ljubezni. Slišati moramo krik reveža in mu pomagati.
V letu molitve, spodbuja papež, »moramo molitev ubogih sprejeti za svojo in moliti skupaj z njimi«. Mnogi ubogi so namreč po njegovih besedah odprti za vero in »potrebujejo Boga«. Zagotoviti jim moramo, da jim je Bog blizu, da jih posluša, tudi če se jim včasih zdi, da Božja tišina pomeni »nepozornost do našega trpljenja«. Bog pa nas vedno znova, tudi v tišini, prosi, naj se z zaupanjem prepustimo Njegovi volji.
Svetovni dan ubogih je po Frančiškovih besedah »pastoralna priložnost, ki je ne smemo podcenjevati, ker izzove vsakega vernika, da prisluhne molitvi ubogih, se zave njihove navzočnosti in potreb«. To je primeren čas »za izvedbo pobud, ki konkretno pomagajo revežem, pa tudi priznanje in podporo številnim prostovoljcem, ki se zavzeto posvečajo najbolj potrebnim«.
Mati Terezija, »žena, ki je dala življenje za reveže«, je iz molitve zajemala moč in vero za svoje poslanstvo služenja poslednjim.
Obrnimo se na Boga s prošnjo za mir
Papež ob tem posebej izpostavi mater Terezijo iz Kalkute, »ženo, ki je dala življenje za reveže«. Tudi ona je vedno ponavljala, »da je bila molitev kraj, iz katerega je zajemala moč in vero za svoje poslanstvo služenja poslednjim«, in k molitvi je spodbujala tudi vse okoli sebe.
Na poti proti svetemu letu Frančišek vse vernike spodbuja, naj postanemo romarji upanja in postavljamo otipljiva znamenja za boljšo prihodnost: »V tem času, v katerem se zdi, da pesem upanja daje prostor hrušču orožja, kriku tolikih nedolžnih ranjencev in molku neštetih žrtev vojn, se obrnimo na Boga s svojo prošnjo za mir.«
Celotno besedilo poslanice je na voljo tukaj: