Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Papež v voščilu pozval, da se odpremo za dialog [VIDEO]

Za vas piše:
M. M.
Objava: 25. 12. 2021 / 13:52
Oznake: Papež, Svet, Vatikan
Čas branja: 4 minute
Nazadnje Posodobljeno: 16.12.2022 / 08:57
Ustavi predvajanje Nalaganje
Papež v voščilu pozval, da se odpremo za dialog [VIDEO]
Papež Frančišek je voščil iz osrednje lože vatikanske bazilike na Trgu sv. Petra. FOTO: Vatican Media

Papež v voščilu pozval, da se odpremo za dialog [VIDEO]

Papež je na božični dan točno opoldne v voščilu »Mestu in svetu« poudaril, da veliko težav tare sedanji čas, a je upanje po njegovih besedah močnejše, saj »Dete nam je rojeno.« Poudaril je, da poti dialoga, čeprav včasih daljše, v resnici pripeljejo do rešitve sporov in trajne vzajemne dobrobiti.

»Dragi bratje in sestre, blagoslovljen Božič! Božja Beseda, ki je ustvarila svet in daje smisel zgodovini in človekovi poti, je postala meso in se naselila med nami. Pojavila se je kot šepet, kot šelestenje nežne sapice, da bi z začudenjem napolnila srce vsakega moškega in ženske, ki je odprt za skrivnost,« je uvodoma dejal sveti oče.

Naši odnosi postavljeni na preizkušnjo

Papež je poudaril, da je naša sposobnost za družbene odnose postavljena na hudo preizkušnjo, saj se krepi težnja, »da bi se zapirali, vse delali sami, se odpovedali temu, da gremo ven, da se srečujemo, da delamo skupaj,« papeževe besede navaja Radio Vatikan. »Tudi na mednarodni ravni obstaja tveganje, da ne bi hoteli več vstopati v dialog, tveganje, da nas zapletena kriza pripelje do tega, da se odločamo za bližnjice namesto daljših poti dialoga; samo te pa v resnici pripeljejo do rešitve sporov in trajne vzajemne dobrobiti.«

Sirija, Irak, Jemen

Sveti oče je dejal, naj mislimo na sirsko ljudstvo, »ki že več kot desetletje živi v vojni, ki je izzvala mnogo žrtev in nepreštevno število beguncev. Gledamo na Irak, ki se mukoma dviga po dolgotrajnih spopadih. Poslušamo krik otrok, ki se dviga iz Jemna, kjer ogromna tragedija, na katero so vsi pozabili, že leta poteka v molku in vsak dan povzroča smrtne žrtve.«

Napetosti med Izraelci in Palestinci

Opozoril je na nenehne napetosti med Izraelci in Palestinci in pozval, naj ne pozabimo na Betlehem, »kraj, kjer je ugledal luč sveta Jezus, kraj, ki preživlja težke čase tudi zaradi gospodarskih težav zaradi pandemije, ki onemogoča romarjem, da bi šli v Sveto deželo, kar vse negativno vpliva na življenje tamkajšnjega prebivalstva. Pomislimo na Libanon, ki trpi krizo, kakršne še ni bilo, v zelo zaskrbljujočih gospodarskih in družbenih razmerah.«

Prišel je v človeški podobi, delil z nami naše drame in je podrl zid naše brezbrižnosti.

Odprimo se za dialog

»A glejte, sredi noči, znamenje upanja!,« je nadaljeval papež: »Danes je ljubezen, ki giblje Sonce in vse druge zvezde« (Raj 33,145), kakor pravi Dante, postala meso. Prišel je v človeški podobi, delil z nami naše drame in je podrl zid naše brezbrižnosti. V nočnem mrazu steguje svoje ročice k nam: potrebuje vse, a nam vse prinaša. Prosimo ga za moč, da se odpremo za dialog.« V voščilu je pozval, naj prosimo Jezusa, da v srcih vseh prebudi hrepenenje po spravi in hrepenenje bratstvu.

Tolažba, podpora in luč na kriznih žariščih 

V bolečini se je papež spomnil na številne trpeče po vsem svetu. »Potolaži afganistansko ljudstvo, podpiraj ljudstvo v Mjanmaru. Bodi luč in podpora tistim, ki verujejo in delujejo ter gredo tudi proti toku v prid srečanja in dialoga. Ne dopusti, da bi se v Ukrajini razsejale metastaze zagnojenega spora. Knez miru, podpiraj Etiopijo, prisluhni krikom prebivalcev pokrajine Sahel, ki izkušajo nasilje mednarodnega terorizma. Ozri se na ljudstva severnoafriških držav, ki jih pestijo delitve, brezposelnost in gospodarsko neravnotežje.«

Ponudi upanje otrokom in mladostnikom, ki so žrtve vrstniškega nasilja in zlorab. Potolaži in izkaži naklonjenost starostnikom, še posebej tistim, ki so tako sami.

Pozornost do žrtev nasilja in starejših

»Božji Sin, potolaži žrtve nasilja do žensk, ki se širi v tem času pandemije. Ponudi upanje otrokom in mladostnikom, ki so žrtve vrstniškega nasilja in zlorab. Potolaži in izkaži naklonjenost starostnikom, še posebej tistim, ki so tako sami,« je nadaljeval in dodal: »Daj vedrine in edinosti družinam, ki so prvenstveni kraj vzgoje in temelj družbenega tkiva.«

Papež Frančišek: »Ne pusti nas brezbrižnih spričo drame migrantov, beguncev in izgnancev. Njihove oči nas prosijo, naj se ne obračamo proč, naj ne zatajimo človeškosti, ki nas povezuje, naj njihove zgodbe vzamemo za svoje in naj ne pozabimo njihove drame.« FOTO: zajem zaslona/Youtube

Hoditi po stezah miru

Papež je zaključil z besedami, da je »Dete Božja Beseda, ki je postal otrok, ki ne more govoriti, ki je sposoben samo brbljati in potrebuje vse. Hotel se je naučiti govoriti kot vsak otrok, da bi se mi naučili poslušati Boga, svojega Očeta, in se poslušati med seboj ter vstopati v pogovor kot bratje in sestre. O Kristus, za nas rojeni, nauči nas hoditi s teboj po stezah miru.«

Nalaganje
Nazaj na vrh