Papež pri avdienci navdušeno o zakramentu svete birme [VIDEO]
Papež pri avdienci navdušeno o zakramentu svete birme [VIDEO]
Papež je vernike, v sončnem dnevu zbrane na vatikanskem Trgu sv. Petra, spodbudil, naj se »v tem bližajočem se jubilejnem letu« prenovijo in okrepijo s Svetim Duhom ter nosijo Njegove darove v vsem, kar počnejo … V nadaljevanju katehetskega cikla o Svetem Duhu v življenju Cerkve je v ospredje postavil dar Svetega Duha, ki ga prejmemo v zakramentu sv. birme, poročajo vatikanski mediji.
Kot je pripomnil, v Novi zavezi poleg krsta z vodo vidimo še en obred, in sicer polaganje rok, »katerega namen je vidno in karizmatično posredovanje Svetega Duha«, gesto z »učinki, ki so podobni tistim, kakršne so imeli apostoli na binkošti«.
Obilni darovi Svetega Duha
Sveti oče je v nadaljevanju spomnil na »zelo preprost in jasen način«, na katerega o zakramentu govori Katekizem Katoliške cerkve: »učinek zakramenta birme je polno izlivanje Svetega Duha, kakor je bilo nekoč podeljeno apostolom na binkoštvni dan, in zaradi tega birma prinaša rast in poglobitev krstne milosti«. Papež je ob tem poudaril prav »obilje darov«.
Birma je tudi zakrament pričevanja, saj je to tesno povezano z zrelostjo krščanskega bivanja.
»Če je torej krst zakrament rojstva, je birma zakrament rasti,« je dejal. In prav zato, tako papež, »je tudi zakrament pričevanja, saj je to tesno povezano z zrelostjo krščanskega bivanja.«
Ne »omalovažujte« zakramenta
Papež je posvaril pred »omalovaževanjem« zakramenta svete birme v praksi: ljudje ga pogosto razumejo kot »zadnji obred«, torej »zakrament odhoda iz Cerkve«, v resnici pa je birma, torej potrditev, »zakrament začetka dejavnega sodelovanja v življenju Cerkve«. »To je mejnik, ki se glede na trenutne razmere v celotni Cerkvi lahko zdi nemogoč,« je dejal Frančišek, »vendar to ne pomeni,« je pojasnil, »da si zanj več ne bi prizadevali.«
Kot nosilci bakel na olimpijskih igrah v jubilejnem letu postanimo nosilci plamena Svetega Duha.
Papež je priznal, da to seveda ne velja za vse birmance, pa naj bodo otroci ali odrasli, toda ne glede na to »je pomembno, da velja vsaj za nekatere, ki bodo nato postali animatorji celotnega občestva«. V ta namen je po njegovih besedah pri pripravi na zakrament svete birme lahko koristno sprejeti pomoč vernih laikov, ki so se osebno srečali s Kristusom in resnično izkusili Duha.
Pristne Kristusove priče
Papež je še spomnil, da ob podelitvi tega zakramenta prejmemo neizbrisen pečat Svetega Duha, ki nam daje pogum, da širimo in branimo vero kot pristne Kristusove priče v svetu. Poudaril je tudi, kako birma povečuje in poglablja življenje Duha, ki je bil na nas izlit pri krstu, in nas, še posebej mlade, ki prejmejo ta zakrament, spodbuja k dejavnemu vključevanju v življenje in poslanstvo Cerkve.
Cilj jubilejnega leta
Ob koncu kateheze je papež spomnil, kako je apostol Pavel spodbujal svojega učenca Timoteja, naj »znova razplameni Božji milostni dar, ki je v tebi po polaganju mojih rok«, in pojasnil, kako uporabljeni glagol »nakazuje podobo tistega, ki piha na ogenj, da bi ga razplamenel«. In to je, je navdušeno sklenil papež Frančišek, »čudovit cilj jubilejnega leta: odstraniti pepel navade in nevključenosti, da bi tako kot nosilci bakel na olimpijskih igrah postali nosilci plamena Svetega Duha.«
Povabilo k obhajanju praznika vseh svetih
Papež je ob koncu avdience spomnil na praznik vseh svetih, ki ga v Katoliški cerkvi obhajamo 1. novembra: »Vabim vas k praznovanju tega praznika v bogoslužnem letu, v katerem Cerkev spominja na vidik resničnosti: nebeško slavo naših bratov in sester, ki so odšli pred nami.«
Na praznik vseh svetih se v Katoliški cerkvi tradicionalno spominjamo vseh pokojnih. Dan spomina vernih rajnih je sicer 2. novembra: papež Frančišek bo ob tej priložnosti letos obiskal rimsko pokopališče »Laurentino«.