Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Papež umestil štiriindvajset novih kardinalov

Objava: 22. 11. 2010 / 08:25
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 30.01.2018 / 17:07
Ustavi predvajanje Nalaganje

Papež umestil štiriindvajset novih kardinalov

Kardinalski zbor sedaj šteje dvestotri kardinale, od tega stoenaindvajset kardinalov z volilno pravico in dvainosemdeset kardinalov, ki so starejši od osemdeset let in torej te pravice nimajo.

Papež Benedikt XVI. je minulo soboto na konzistoriju v baziliki sv. Petra v Vatikanu umestil štiriindvajset novih kardinalov, poročajo pri vatikanskem radiu. Kardinalski zbor sedaj šteje dvestotri kardinale, od tega stoenaindvajset kardinalov z volilno pravico in dvainosemdeset kardinalov, ki so starejši od osemdeset let in torej te pravice nimajo. Sveti oče je v nagovoru spregovoril o cerkvenem poslanstvu kot Božjem klicu ter poudaril, da Božji kriterij veličine in moči ni oblast, ampak služenje.

Po papeževih besedah je vsako cerkveno poslanstvo vedno odgovor na Božji klic in ni nikoli sad lastnega načrta ali lastne ambicioznosti, marveč pomeni podreditev lastne volje Očetovi volji, ki je v nebesih, kot je to storil Jezus v vrtu Getsemani. V Cerkvi ni nihče gospodar, je pojasnil sveti oče, ampak so vsi poklicani, vsi so povabljeni, vsi so doseženi in vodeni z božjo milostjo.Kot je dejal, je to tudi naša varnost, kajti samo s ponovnim poslušanjem Jezusove besede, ki vabi 'pridi in hodi za menoj', samo z vračanjem k prvotnemu klicu je mogoče razumeti lastno prisotnost in lastno poslanstvo v Cerkvi pristnih učencev.

Papež je tudi spomnil na Jezusove besede, da 'kdor hoče postati med vami velik, naj bo vaš strežnik, in kdor hoče biti med vami prvi, naj bo vaš služabnik.' Po papeževih besedah, Božji kriterij veličine in moči ni oblast, ampak služenje. Oporna točka pa je Sin človekov, ki je prišel, da bi služil, torej je njegovo poslanstvo postavljeno v okvir služenja. Jezus kot Mesija namreč ni prišel, da bi se mu služilo, ampak da bi služil. Njegov način življenja, je pojasnil papež, je postal temelj novih odnosov v krščanski skupnosti in nov način izvajanja avtoritete. Pot, ki jo je Jezus pokazal svojim učencev, vodi k izpolnitvi naloge, ki mu jo je zaupal Oče, to pa je 'pot ponižnega darovanja samega sebe, vse do žrtvovanja lastnega življenja, je pot trpljenja, je pot križa'. Pot, ki jo mora prehoditi Jezusov učenec, je 'Učiteljeva pot, je pot popolne pokorščine Bogu', je še izpostavil papež in dodal, da človek ne more preračunavati, ampak se mora preprosto izročiti Bogu in se brez zahtev pokoriti njegovi volji.

V svojem nagovoru novim kardinalom je papež dejal, da poslanstvo, h kateremu jih je poklical Bog in ki jih postavlja v še odgovornejšo službo, zahteva pripravljenost, da bi vedno bolj prevzeli Jezusov način življenja, ki je na svet prišel zato, da bi služil. Gre za posnemanje Jezusove popolne in ponižne podaritve ljubezni Cerkvi, in sicer na križu. Benedikt XVI. je pri tem poudaril, da tesen odnos s Kristusom, ki vedno bolj spreminja življenje v svetu, da lahko s Pavlom rečemo 'ne živim več jaz, ampak Kristus živi v meni', tvori temeljno zahtevo po vedrem in radostnem služenju, ki bo lahko obrodilo sadove, ki jih od nas pričakuje Gospod. Benedikt XVI. je spregovoril tudi o vezi posebnega občestva in naklonjenosti, ki povezuje nove kardinale s papežem, jih dela edinstvene in dragocene sodelavce pri zahtevni nalogi, ki jo je Kristus zaupal Petru, da naj pase svoje ovce. Kot je izpostavil sveti oče, je Cerkev rojena iz Kristusove ljubezni in poklicana, da živi in hodi v skladu z Gospodovo zapovedjo.

Kupi v trgovini

Novo
1945: Dnevnik mojega križevega pota
Zgodovina
29,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh