Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Papež zahteva večjo pozornost do bolnikov in invalidov

Objava: 20. 12. 2010 / 08:33
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 30.01.2018 / 17:06
Ustavi predvajanje Nalaganje

Papež zahteva večjo pozornost do bolnikov in invalidov

V Vatikanu so minuli konec tedna izdali papeževo poslanico za svetovni dan bolnikov 2011.

Sveti oče Benedikt XVI. v poslanici za svetovni dan bolnikov, ki ga bomo obeležili 11. februarja prihodnje leto, poudarja, da je potrebno vedno več vlagati v zdravstvene ustanove ter da se noben bolnik ne sme počutiti pozabljen ali odrinjen na rob družbe, poročajo pri vatikanskem radiu. Sklicujoč se na temo prihodnjega svetovnega dneva bolnikov z naslovom 'Po njegovih ranah ste bili ozdravljeni (1Pt 2,24)' papež piše, da je Jezus Kristus korenito premagal trpljenje.

Če je vsak človek naš brat, morajo biti tisti, ki so slabotni kot bolniki, v središču naše pozornosti, da se nihče izmed njih ne bi počutil pozabljenega ali izključenega, v sporočilu za svetovni dan bolnikov piše Benedikt XVI., ki poudarja, da se vrednost človeštva meri predvsem po njegovem odnosu do trpečega. Družba, ki ne zmore sprejeti trpečih, je kruta in nečloveška družba, piše sveti oče in ob tem oblasti poziva, naj vedno več energije vlagajo v zdravstvene ustanove, ki morajo biti v pomoč in podporo trpečim, še posebej najrevnejšim in najbolj potrebnim.

Benedikt XVI. se v poslanici spominja tudi svojega letošnjega obiska Torina, kjer si je ogledal Jezusov mrtvaški prt, in piše, da nas Kristusovo trpeče obličje vabi k premišljevanju o Njem, ki je nase prevzel trpljenje človeka vsakega časa in vsakega kraja, tudi naša trpljenja, naše težave in naše grehe. Ob tem sveti oče priznava, da trpljenje kljub vsemu ostaja skrivnostno breme, ki ga je težko sprejeti in prenašati, ostaja velika preizkušnja za vero učencev in našo vero. Vendar prav na podlagi Kristusovih ran lahko z očmi upanja vidimo vse zlo, ki užaloščuje človeštvo, piše papež in dodaja, da Gospod Jezus Kristus s svojim vstajenjem od mrtvih ni odpravil vsega trpljenja in zla s sveta, pač pa je vse to v korenini premagal. Pred objestnost zla je postavil vsemogočnost svoje Ljubezni, piše sveti oče in sklicujoč se na svetega Bernarda pravi, da je Bog želel trpeti za nas in z nami: učlovečil se je, da bi lahko trpel skupaj s človekom na stvarni način, v mesu in krvi. S tem, ko Gospod s človekom deli njegovo trpljenje, po papeževih besedah razširja svojo tolažbo, mi pa tako postajamo deležni Božje ljubezni.

V nadaljevanju poslanice za prihodnji svetovni dan bolnikov papež spominja tudi na prihodnji svetovni dan mladih, ki bo avgusta prihodnje leto potekal v Madridu. Obrača se predvsem na mlade, ki se soočajo z boleznijo. Pogosto, piše sveti oče, se pasijona in Jezusovega križa ustrašimo, saj se nam zdita zanikanje življenja. Toda v resnici, meni papež, je pravzaprav nasprotno: križ je Božji 'da' človeku, je najvišji in najmočnejši izraz njegove ljubezni in izvir, iz katerega vre večno življenje. Iz Jezusovega prebodenega srca je privrelo Božje življenje, piše sveti oče in poudarja, da je le Gospod zmožen svet osvoboditi zla in omogočiti razširjanje svojega kraljestva pravičnosti, miru in ljubezni, po katerem vsi hrepenimo. Papež zato mlade poziva, naj se z Jezusom srečujejo pri evharistiji ter naj bodo pripravljeni služiti Gospodu s pomočjo revežem, bolnim ter drugim bratom in sestram, ki potrebujejo njihovo pomoč.

Svetovni dan bolnikov je v katoliški Cerkvi leta 1992 uvedel papež Janez Pavel II., obhajamo pa ga na praznik lurške Matere Božje.

Kupi v trgovini

Novo
Izpostavljeno
Dve zgodbi enega zakona
Pričevanja
24,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh