Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Petdeset let Slovenika

Objava: 24. 11. 2010 / 08:36
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 30.01.2018 / 17:09
Ustavi predvajanje Nalaganje

Petdeset let Slovenika

Ob slovesnem jubileju je zahvalno sveto mašo daroval kardinal Franc Rode, prefekt Kongregacije za ustanove posvečenega življenja in družb apostolskega delovanja.

Papeški slovenski zavod v Rimu je včeraj obeležil petdeseto obletnico svoje ustanovitve, poročajo pri vatikanskem radiu. Ob tej priložnosti je slovesno zahvalno sveto mašo daroval kardinal Franc Rode, prefekt Kongregacije za ustanove posvečenega življenja in družb apostolskega delovanja. Somaševalo je okrog šestdeset duhovnikov, med njimi tudi nadškofa Anton Stres in Franc Kramberger ter škofje Metod Pirih, Andrej Glavan, Jurij Bizjak in Stanislav Lipovšek.

Kardinal Rode je v nagovoru med mašo povzel zgodovino Slovenika:

»Dne 22. novembra 1960 je na željo ljubljanskega škofa Antona Vovka in po prizadevanju p. Antona Prešerna, generalnega asistenta Družbe Jezusove za slovanske dežele, Kongregacija za semenišča in univerze izdala dekret o ustanovitvi slovenskega duhovniškega zavoda v Rimu: Collegium Slovenorum in Urbe. Prvi rektor zavoda je bil p. Prešeren, študijski prefekt prof. Janez Vodopivec, spiritual p. Vladimir Truhlar. Namen zavoda je p. Prešeren videl v tem, »da bo slovenska Cerkev imela vedno dobre zidarje, ki gradijo sebe in pri tem, s pomočjo Svetega Duha gradijo druge.« Leta 1965 po smrti p. Prešerna je pro-rektor zavoda postal msgr. Maksimilijan Jezernik, duša nove ustanove, ki je vztrajno in pogumno premagoval mnoge zapreke in težave ter zbiral potrebna sredstva za zavod. Dne 28. oktobra 1965 je nadškof Pogačnik uradno odprl Slovenik. Tisto leto so prišli iz Slovenije prvi študentje. Nekaj let kasneje je bila kupljena hiša na ulici Appia Nuova 884, kjer je sedež zavoda še danes. Msgr. Jezernik je bil imenovan za rektorja leta 1972 in je to službo vršil vse do leta 2001, ko ga je na tem mestu nasledil msgr. Jožko Pirc. Omeniti velja tudi, da so leta 1971 prevzele gospodinjstvo Marijine sestre čudodelne svetinje. Ob 30-letnici zavoda, 22. novembra 1990, je zavod obiskal papež Janez Pavel II.”«

Kardinal Rode je spregovoril tudi o duhovništvu. Po njegovih besedah je Slovenik namenjen duhovnikom študentom, ki bi se naj v letih bivanja v Rimu poglabljali in rasli v zavesti svojega poslanstva in veličine duhovništva:

»To je torej ena od temeljnih nalog, ki stojijo pred študenti Slovenika: ob premišljevanju Božje besede se polagoma oblikovati v zrele, odgovorne, pristne človeške in duhovniške osebnosti. Tisto najvišje, za kar se mora duhovnik truditi, in za kar so providencialna leta študija v Rimu, je osebna svetost. To je Božja volja, vaše posvečenje. V sveti znanosti izučeni, v svetosti življenja utrjeni – taki duhovniki naj se iz Slovenika vračajo v domovino. V pripravi takih duhovnikov je njegova naloga.”

Pri vhodu v Slovenski papeški zavod je nadškof Anton Stres blagoslovil jubilejno obeležje in mozaik p. Ivana Rupnika, ki prikazuje Marijino oznanjenje. Mozaik je predstavila Nataša Govekar iz rimskega centra Aletti.

Popoldne je v Sloveniku potekala še slavnostna akademija z govorom slovenskega literarnega kritika in literarnega zgodovinarja dr. Matija Ogrina iz Slovenske akademije znanosti in umetnosti, zvečer pa so v kapeli zavoda priredili še orgelski koncert cistercijanskega oblata brata Gaudencija Potočnika. Gostje, predvsem pa sedanji in nekdanji 'slovenikarji', se bodo danes v Vatikanu udeležili tudi splošne avdience svetega očeta Benedikta XVI.

Kupi v trgovini

Prenovitev
Duhovna rast
21,00€
Nalaganje
Nazaj na vrh