Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Petrič: »Sočustvujemo z vsemi žrtvami«

Za vas piše:
K. H.
Objava: 23. 09. 2013 / 08:27
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 4 minute
Nazadnje Posodobljeno: 19.06.2021 / 10:40
Ustavi predvajanje Nalaganje
Petrič: »Sočustvujemo z vsemi žrtvami«

Petrič: »Sočustvujemo z vsemi žrtvami«

V nedeljo, 22. septembra, popoldne, so se z mašo in akademijo spomnili 70. obletnice tragedije na Turjaku.

V nedeljo, 22. septembra, popoldne, so se z mašo in akademijo spomnili 70. obletnice tragedije na Turjaku.

Kot je v komentarju v 37. Številki Družine zapisal Ivo Žajdela so »septembra 1943 za uničenje protirevolucije poklicali na Dolenjsko glavne partizanske enote z Gorenjske in Štajerske. Z veliko silo so obkolili in skoraj v celoti uničili vaške straže na Turjaku in drugod ter četnike v Grčaricah. Pri tem so takoj umorili vse ranjence (na Turjaku 28, v Grčaricah pa 17), velik del ujetnikov pa kasneje v množičnih pokolih v Velikih Laščah, Mozlju, Jelendolu, na Travni gori in Mačkovcu, če omenilo le najbolj množične. V mesecu in pol so umorili več kot 600 ujetnikov.«

Petrič: »Tragičen dogodek naše preteklosti, ki še vedno z bolečino zaznamuje tudi sedanjost«

V spomin na ta tragičen del naše zgodovine je bila v nedeljo v cerkvi na Turjaku maša, ki jo je ob somaševanju dvanajstih duhovnikov daroval urednik Družine Franci Petrič. »Zbrali smo se, ker ob spominjanju na tragičen dogodek naše preteklosti, ki še vedno z bolečino zaznamuje tudi sedanjost, kot verni ljudje hočemo priklicati blagoslov na našo deželo in njene prebivalce, saj vemo, da se brez molitve in brez božjih zapovedi, torej brez božjega blagoslova naši domovini ne piše dobro. Tisti namreč, ki gradi hišo brez Boga, bo tako tudi končal. V razsulu in uničenju. Tako nas uči zgodovina,« je dejal Petrič in nadaljeval, da je Turjak sicer najprej res svet zaradi tisočletne povezanosti z narodno zgodovino in slavnimi možmi, ki so v preteklosti vplivali in sooblikovali življenje naših prednikov. »A bolj kakor slavni možje plemenite krvi, ki so bili tujega rodu, je ta kraj svet zaradi posebnega dogodka pred 70. leti, ki se ga spominjamo danes. Tu je od 12. do 19. septembra leta 1943 tekla kri fantov in mož, naših rojakov, Slovencev, ki so se spopadli v državljanski vojni. Bitka, ki jo opisuje ena od prič, duhovnik Ivan Lavrih v knjigi V primežu (Družina 2001), je imela 1500 napadalcev in 750 branilcev, med temi so bili tisti, ki niso mogli sprejeti brezbožnega komunizma, ker je pod krinko osvobodilne vojske začel svoj krvavi pohod po Sloveniji.«


Ob somaševanju dvanajstih duhovnikov je mašo daroval Franci Petrič (foto: Tatjana Splichal)

»Za pravico smo se borili, za to se splača umreti!«

Petrič je v pridigi spomnil, da so partizani pred gradom takoj ubili 28 ranjencev in naslednji dan še 60 drugih pri železniški postaji pri Velikih Laščah. Kronisti Ivan Lavrih, prof. Janez Grum in Stane Pleško zapišejo, da je bilo pozneje na različnih krajih pobitih še 600 ujetnikov. Zdravnik ranjencev na Turjaku je ob predaji partizanom dejal: »Za pravico smo se borili, za to se splača umreti!« Ko so ga peljali v smrt je naprej molil rožni venec, iz ust žrtev pa so prihajale besede: »Oče, odpusti jim.«

»Danes na Turjaku molimo za vse, kot je poudaril nadškof dr. Alojzij Šuštar ob prvem bogoslužju na tem kraju 12. septembra 1993 in zatrdil ob očitkih, da gre za obujanje sovraštva: 'Odločno zavračam vsako podtikanje tistih, ki v teh dejanjih vidijo revanšizem in maščevalnost. Gre za dejanje, s katerim kristjani pokažemo, da smo pripravljeni odpuščati,'« je navajal besede Šuštarja Petrič in spomnil tudi na misel nadškofa Perka pred desetimi leti ob podobni slovesnosti: »Zato obujamo spomin na tragične dogodke leta 1943, ker vemo, da nas bo samo resnica bo osvobodila.«

turjak pridiga.docx

V narodni spomin in našo zavest želimo priklicati resnico o državljanski vojni

Da ima bogoslužno spominjanje torej posebno nalogo: v narodni spomin in našo zavest želimo priklicati resnico o državljanski vojni in postaviti razmerja med udeleženci na pravo mesto, obenem zavračamo vsak zločin in sočustvujemo z vsemi žrtvami, je dejal Petrič in sklenil: » S tem tudi kličemo blagoslov na našo domovino, za katero se zdi zadnje čase, kakor da nas je zapustil in da jo krmarijo ljudje brez vrednostnega kompasa, ki jim gre le za politično preživetje.«


Na obletnem slavju na Turjaku, ki ga organizira Nova slovenska zaveza in župnija Turjak z župnikom Edom Škuljem, se je zbralo skoraj šesto ljudi. Na akademiji po maši sta zbrane nagovorila poslanka Alenka Jeraj in Tone Drobnič. Prepeval je zbor F. Gačnik iz Stranj pri Kamniku pod vodstvom Dominika Krta. (foto: Tatjana Splichal)




Kupi v trgovini

Vstopi v sveto pismo
Sveto pismo
27,50€
Nalaganje
Nazaj na vrh