Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Pomen celovitega obvladovanja raka v Sloveniji

Za vas piše:
T. M.
Objava: 04. 02. 2022 / 00:30
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 03.02.2022 / 16:22
Ustavi predvajanje Nalaganje
Pomen celovitega obvladovanja raka v Sloveniji
Rak je epidemija sodobnega časa. FOTO: Pexels

Pomen celovitega obvladovanja raka v Sloveniji

Svetovni dan boja proti raku obeležujemo 4. februarja.

Pod okriljem Mednarodne zveze za obvladovanje raka vsako leto obeležujemo svetovni dan boja proti raku, mednarodni dan za ozaveščanje o raku ter za spodbujanje preprečevanja, odkrivanja in zdravljenja raka. 

Letos se pričenja triletna kampanja pod geslom »Zmanjšajmo neenakosti pri obravnavi bolnikov z rakom« 

Ministrstvo za zdravje in Onkološki inštitut Ljubljana ob tej priložnosti izpostavljata, da je »sistematično in dolgoročno zmanjševanje bremena raka mogoče le s celovitim obvladovanjem, ki ga v Sloveniji uresničujemo z državnim programom obvladovanja raka (DPOR). V teh dneh mineva tudi leto dni, odkar je Evropska komisija predstavila evropski načrt za boj proti raku, ki začrtuje nov in celosten pristop Evropske unije (EU) k preprečevanju, zdravljenju in oskrbi raka, s čimer je rak postal ena od prioritet na področju zdravstva tudi v EU.« Tako so zapisali na uradni spletni strani slovenske vlade. 

Enakost v dostopu do zdravstvenih storitev 

Decembra lani je Vlada RS sprejela nov DPOR 2022–2026, katerega namen je vsem državljanom zagotavljati enakost v dostopu do kakovostnih zdravstvenih storitev na področju raka na vseh ravneh zdravstvenega sistema. 

V Sloveniji je rak najpogostejši vzrok smrti pri moških in drugi najpogostejši pri ženskah. FOTO: Pexels

»Dokument zavezuje k okrepljeni primarni preventivi, k čim bolj enakim možnostim za zdrave izbire posameznika, s katerimi preprečujemo nastanek raka, k izvajanju dokazano učinkovitih presejalnih programov za raka, k čim zgodnejši diagnostiki raka ter dolgoročno čim boljšim izidom pri celoviti obravnavi raka, vključno s celostno rehabilitacijo in paliativno oskrbo,« so še zapisali na vladni spletni strani. 

Vsako leto po svetu za rakom na novo zboli 17 milijonov ljudi, 10 milijonov jih umre. 

Rak v Sloveniji 

Po podatkih Registra raka v Sloveniji vsako leto zboli okrog 15.000 ljudi. Trenutno je rak v Sloveniji najpogostejši vzrok smrti pri moških in drugi najpogostejši pri ženskah. Med nami živi že več kot 110.000 oseb, ki so kadar koli zbolele zaradi ene od rakavih bolezni. 

Več kot tretjino primerov raka je mogoče preprečiti. Drugo tretjino je mogoče pozdraviti, če bolezen odkrijemo zgodaj in pravilno zdravimo. Z izvajanjem strategij za preprečevanje, zgodnje odkrivanje in zdravljenje raka lahko vsako leto rešimo veliko življenj. 

Tudi epidemija koronavirusa je na področju onkologije pustila svoje posledice. FOTO: Pexels

Janez Poklukar, minister za zdravje, je dejal: »Rak je epidemija sodobnega časa in veliko javnozdravstveno breme mnogih držav, tudi v Sloveniji. Epidemija covid-19 je, kljub temu da smo se trudili ohranjati storitve s področja onkologije čim bolj neokrnjene, zagotovo pustila svoje posledice; podatki Registra raka kažejo, da smo med epidemijo odkrivali manj novih primerov raka kot pred epidemijo, celoten vpliv pa bomo realno lahko ocenili šele v prihodnjih letih. Ravno takšne izredne situacije, kot je covid-19, nam pokažejo, da so strateške državne usmeritve zelo pomembne, saj kljub izrednim okoliščinam ohranjamo zastavljeno smer. Vesel sem, da smo uspeli v nenavadnem in napornem letu 2021 pripraviti strateški dokument za prihodnje petletno obdobje in pri tem povezati različne strokovnjake in predstavnike društev bolnikov na področju raka.« 

Trije ključni strateški cilji 

V novem strateškem dokumentu za celostno obvladovanje raka so enako kot doslej zastavljeni trije ključni strateški cilji: upočasniti rast števila novih bolnikov z rakom v državi, povečati preživetje slovenskih bolnikov z rakom in izboljšati kakovost življenja bolnikov z rakom s krepitvijo celostne rehabilitacije in paliativne oskrbe.

Sonja Tomšič, dr. med., namestnica koordinatorja DPOR 2017–2021 z Onkološkega inštituta Ljubljana, pa je posebej izpostavila tri področja, ki jim »nameravamo preko državnega programa posvetiti nekoliko več pozornosti in pri katerih je strateško delovanje in predvsem sodelovanje ključ za dosego zastavljenih ciljev, to so: nadaljevanje vzpostavljanja oz. krepitev mreže izvajalcev za področje onkologije v državi, spremljanje in zagotavljanje visoke kakovosti obravnave za vse bolnike ter nadgradnja aktivnosti za boljšo kakovost življenja bolnikov z rakom.«


Kupi v trgovini

Akcija
Glukozna revolucija
Zdravje
29,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh