Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

»Povsem napačna razlaga katoliškega nauka«

Za vas piše:
Mojca M. Štefanič
Objava: 02. 04. 2014 / 07:14
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 30.01.2018 / 17:14
Ustavi predvajanje Nalaganje
»Povsem napačna razlaga katoliškega nauka«

»Povsem napačna razlaga katoliškega nauka«

Moško duhovništvo odgovorno za nasilje do žensk?

Ugledne katoliške laikinje v Združenih državah Amerike so se odzvale na nedavne izjave nekdanjega ameriškega predsednika Jimmyja Carterja, ki je dejal, da povsem ne razume nauka katoliške Cerkve in narave njenega služenja. V pogovorih z različnimi mediji je nekdanji ameriški predsednik kritično ocenil katoliško Cerkev, katere nauk o moškem duhovništvu je po njegovem mnenju odgovoren za slabše ravnanje z ženskami po vsem svetu.

Carterjevi »komentarji o vlogi žensk v Cerkvi kažejo očitno nerazumevanje katolištva«, je v pogovoru za ameriško katoliško agencijo CNA pojasnila Ashley McGuire, članica Katoliške zveze. »Kot nas nenehno spominja papež Frančišek, je primarni cilj katolištva služenje drugim, ne pa oblast in avtoriteta.« McGuireova dodaja, da so »Carterjeve izjave skrajno žaljive do redovnic, katerih delo je prav tako pomembno kot delo duhovnikov« in da »povezovanje moškega duhovništva z nasiljem v družini izkazuje veliko nespoštovanje do Cerkve ter do dejanskih žrtev družinskega nasilja«.




Carter je na ameriški televiziji izjavil, da bi se pridružil katoliški Cerkvi, »če bi me s tovrstnim povabilom nagovorila ženska katoliška duhovnica«. Podobne izjave je dajal že v preteklih pogovorih za ameriške medije ob oglaševanju svoje nove knjige. Pred mesecem dni je nekdanji predsednik izjavil, da cerkveni nauk o duhovništvu vpliva na moške, »ki ženske posledično obravnavajo kot manj vredne«. »Dejstvo, da katoliška Cerkev denimo ženskam prepoveduje prejem duhovniškega in celo diakonskega posvečenja, na nek način daje dovoljenje moškim po vsem svetu, da če že Bog misli, kako so ženske manj vredne, bomo pač z njimi tako tudi ravnali«, je Carter izjavil v enem izmed pogovorov za ameriške medije in dodal: »Če je moja žena, jo lahko nekaznovano zlorabljam, če sem njen delodajalec, lahko delavkam izdam nižjo plačo.«

Carter je podobne izjave glede svojih stališč o ženskah, duhovništvu in papežu Frančišku delil v pogovorih za vse osrednje ameriške medije, od CNN do Huffington Post.

Jennifer Manning, članica združenja Katoliški glasovi v Združenih državah Amerike, je za CNA povedala, kako »izjava, da ima Bog ženske za manj vredne, ker pač ne morejo postati duhovnice v katoliški Cerkvi, pričuje o očitnem nerazumevanju ne le katolištva, ampak Boga samega«. Manningova je pojasnila, da katoliški nauk »žensk ne obravnava kot manj vrednih. Bog je moške in ženske ustvaril z enakim dostojanstvom, ene in druge je ustvaril po Božji podobi«. Po njenem mnenju se morda sodobna stališča res ne strinjajo s cerkvenim razumevanjem »dopolnjevalne narave ali skladnosti« med moškim in žensko, vendar ima ta simbolizem »globoke katoliške korenine«. »Cerkev je Kristusova nevesta: Kristus se je s Cerkvijo poročil in zanjo dal svoje življenje.«

Kathryn Lopez, direktorica združenja Katoliški glasovi ZDA, je za CNA dejala, da »Cerkev ženskam izkazuje visoko stopnjo ljubezni, spoštovanja in hvaležnosti«. To ljubezen in spoštovanje pa budno spremlja papež Frančišek, ki z ženskami sodeluje in jim pazljivo prisluhne, večkrat pa je že dejal, kako je »Devica Marija dosti pomembnejša od vsakega škofa ali apostola«. »To sploh ni majhna stvar«, poudarja Lopezova, »in si želim, da bi predsednik Carter spregovoril kakšno besedo s katoličankami, ki ljubimo svojo vero, preden nas je tako zahrbtno napadel.«

Vir: CNA
Foto: CNA

Kupi v trgovini

Novo
Izpostavljeno
Dve zgodbi enega zakona
Pričevanja
24,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh