Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Romanje in molitev za mir v Ukrajini na Svetih gorah nad Sotlo

Za vas piše:
Jože Potrpin
Objava: 06. 11. 2022 / 10:13
Oznake: Maša, Slovenija, Škof
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 06.11.2022 / 10:29
Ustavi predvajanje Nalaganje
Romanje in molitev za mir v Ukrajini na Svetih gorah nad Sotlo
FOTO: Jože Potrpin

Romanje in molitev za mir v Ukrajini na Svetih gorah nad Sotlo

V soboto, 5. novembra, so k romarski cerkvi Svetogorske Matere Božje nad Sotlo (župnija sv. Peter pod Svetimi gorami) pod geslom Pod tvoje varstvo pribežimo priromali bogoslovci, diakoni in duhovniki s škofom (vladiko) msgr. Milanom Stipićem na čelu iz grkokatoliške škofije (eparhije) Križevci na Hrvaškem. Ob oltarju sta se jim pridružila tudi škof dr. Maksimilijan Matjaž in upokojeni škof dr. Stanislav Lipovšek iz Celja.

Molitvene ure, himne presveti Bogorodici (akatista, prvič so jo izvajali v slovenščini) in slovesne arhijerejske službe Božje, pri katerima so posebej prosili za mir v Ukrajini, so se udeležili tudi predstavniki ukrajinskega veleposlaništva v Sloveniji, verniki z obeh strani meje ter begunci iz Ukrajine. Župan Bistrice ob Sotli Franjo Debelak je v imenu vseh romarjev k lepoti molitvi doprinesel še s podaritvijo priložnostne sveče. Še posebej pa je bogoslužje povzdigovalo petje ekumenskega pevskega zbora pod vodstvom Mateja Burgerja…

Škof Stipić je v pridigi uvodoma poudaril, da je mir Božji dar. »Zato se davna Božja liturgija sv. Janeza Zlatoustega, ki jo darujemo, začenja, 'v Gospodovem miru molimo'. Trikrat zaporedoma se to ponovi. To ni samo mir kot odsotnost vojne, ampak mir, ki prihaja od Boga, in napravi človekovo dušo srečno. Da bi imel človek notranji mir, veselje nad življenjem, stabilnost, najprej potrebuje mir v Bogu. A ta se doseže, da sprejmemo Boga v svoje življenje, Njegov evangelij in ljubezen sprejemamo kot model življenja. Iz tega življenja prihaja mir.« V nadaljevanju je spomnil, da so se povzpeli na goro k nebeški Materi. Iz Svetega pisma vidimo, da je za pogovor z Bogom potreben mir, tišina. Preroki, Jezus, učenci, svetniki, so se podajali na goro. Zakaj na goro? Iz več razlogov. Ker se z gore bolje vidi ostali svet. Iz višje perspektive so problemi videti mali. Na gori smo tudi bližje Bogu. Takrat imamo lažje mir v duši in vez z Njim v molitvi. »Tako smo tudi danes prišli na goro, da bi se kot Jezus na gori Tabor spremenili, nebeška Mati molila za nas, mir v naših srcih in dušah.«  

Nalaganje
Nazaj na vrh