Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Sredi največje zdravstvene krize na pomoč prihajata tudi RK in vojska

Za vas piše:
Marko Mesojedec
Objava: 15. 11. 2021 / 14:31
Oznake: Koronavirus, Ukrepi
Čas branja: 4 minute
Nazadnje Posodobljeno: 15.11.2021 / 17:46
Ustavi predvajanje Nalaganje
Sredi največje zdravstvene krize na pomoč prihajata tudi RK in vojska
Slovenski zdravstveni sistem je sredi hude preizkušnje. FOTO: Tatjana Splichal

Sredi največje zdravstvene krize na pomoč prihajata tudi RK in vojska

Slovenska akademija znanosti in umetnosti (SAZU) je skupaj s predstavniki zdravstvene stroke vnovič pozvala k cepljenju. Poleg poziva k cepljenju so prebivalce spodbudili k upoštevanju zaščitnih ukrepov, ki bi pomagali omejiti širjenje koronavirusa. Ob tem v Bolnišnici dr. Petra Držaja v Ljubljani odpirajo nov covidni oddelek.

Predsednik SAZU dr. Peter Štih je v pozivu državljanom zapisal, da se je naša država »te dni znašla v največji zdravstveni krizi v svoji zgodovini in samo vsi skupaj lahko preprečimo številne žrtve in dolgoročno izgubljeno zaupanje v solidarnost, v svojo državo in njene institucije.«

Potreben takojšen odziv

Kot je med drugim še zapisal Štih, »rastoče število okužb, trpljenje in stiske bolnikov ter njihovih svojcev na eni strani in prezasedenost bolnišnic na drugi terjajo ukrepe in takojšnji odziv celotnega prebivalstva, s čimer bomo preprečili zdravstveno katastrofo in številne nove nepotrebne žrtve.«

Samo odgovorno ravnanje nas vseh v naslednjih tednih lahko zmanjša število obolelih in njihovo trpljenje ter prepreči zlom zdravstvenega sistema ali zapiranje države z vsemi negativnimi posledicami. (dr. Peter Štih, predsednik Slovenske akademija znanosti in umetnosti)

Cepljenje najboljša zaščita

Štih je v nadaljevanju zapisal, da izkušnje drugih držav po svetu kažejo, da je cepljenje najboljša zaščita pred boleznijo, čeprav nas tudi ta ukrep ne zaščiti popolnoma. »Najpomembneje je, da se cepijo tisti, ki se iz različnih razlogov še niso, zelo koristno pa je tudi, da dobijo že cepljeni dodaten odmerek cepiva, saj s tem znatno zmanjšajo verjetnost, da bi zboleli sami in okužili druge.«

Kot je na novinarski konferenci poudaril zdravstveni minister Janez Poklukar, je cepljenje edini izhod iz stanja, v katerem smo se znali in dodal, da je znanost jedro naše civilizacije in če zavračamo znanost, se vračamo v kameno dobo. Znanost je pozval, naj »nikoli ne obupa in naj naprej vse svoje napore vlaga v zamejitev tega virusa in za reševanje življenj,« poroča STA.

Bitka z virusom

Imunolog Alojz Ihan je povedal, bi imeli ob popolni precepljenosti v bolnišnicah 200 ljudi, če pa ne bi bil cepljen nihče, pa med 4000 in 5000. »Ko smo enkrat okuženi, poteka tekma z virusom, kdo bo hitrejši, ali naš imunski sitem ali virus.«

Predstojnik kliničnega oddelka za intenzivno interno medicino UKC Ljubljana Marko Noč Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana Marko Noč je dejal, da so od začetka epidemije na intenzivni negi zdravili 3670 covidnih bolnikov, njihova umrljivost pa je okrog 50-odstotna. »Če pride bolnik s covidom-19 v intenzivno terapijo, je 50-odstotna verjetnost, da umre.«

Otroci pomembni prenašalci virusa

Predstojnik kliničnega oddelka za endokrinologijo, diabetes in presnovne bolezni na Pediatrični kliniki UKC Ljubljana Tadej Battelino je opozoril, da so v tem valu epidemije otroci pomembni prenašalci virusa in dodal: »Edini način je, da se otroci cepijo.« Kot je še dodal, lahko tudi pri otrocih po prebolelem covidu-19 pride do drugih bolezni, ki puščajo dolgotrajne posledice. Virologinja Tatjana Avšič Županc je dejala, da je trenutno edini gostitelj novega koronavirusa človek, v zgodovini pa se je pokazalo, da lahko take viruse, kjer je edini gostitelj človek, izkoreninimo le s cepljenjem, navaja STA.

»Za solidarnost ni cepiva«

Infektolog Franc Strle je izpostavil dva velika izziva epidemije covida-19. Prvi je po njegovih besedah, kako ga obvladati. Za ta izziv je rešitev cepljenje, »drugi pa je, da nam zelo manjka dobronamernosti, strpnosti in solidarnosti, za to pa cepiva ni,« pravi Strle.

UKC LJ odpira nov covidni oddelek

Univerzitetni klinični center (UKC) Ljubljana danes odpira nov covidni oddelek v prostorih Bolnišnice dr. Petra Držaja, kjer bodo sprva zagotovili 37 dodatnih postelj. Kot je dejal vodja covidnega oddelka v bolnišnici Matic Koželj, so oddelek v Bolnišnici Petra Držaja odprli v veliki naglici. »Bolnike bomo sprejemali postopoma, ne ker ne bi imeli ustreznih kapacitet, ampak ker je dobiti kader, predvsem medicinske sestre, prava umetnost, navaja STA.

Pomoč Rdečega križa, vojske, …

V. d. generalnega direktorja Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana Jože Golobič je v izjavi za medije dejal, da pomoč prihaja tudi iz drugih zdravstvenih zavodov, Rdečega križa Slovenije in Slovenske vojske, pa tudi od koncesionarjev in zasebnikov. Ob tem je zatrdil, da nobeden od bolnikov ne ostane pred vrati bolnišnice.

Kupi v trgovini

Kje je Bog v času koronavirusa?
Družbena vprašanja
11,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh