Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Skupina zdravstvo.si: »Slovenija že 30 let ne izpolnjuje pogojev definicije javnega zdravstva«

Za vas piše:
Marko Mesojedec
Objava: 03. 01. 2023 / 08:04
Oznake: Slovenija, Zdravje
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 03.01.2023 / 08:10
Ustavi predvajanje Nalaganje
Skupina zdravstvo.si: »Slovenija že 30 let ne izpolnjuje pogojev definicije javnega zdravstva«
Fotografija je simbolična. FOTO: Tatjana Splichal

Skupina zdravstvo.si: »Slovenija že 30 let ne izpolnjuje pogojev definicije javnega zdravstva«

Osem članov skupine zdravstvo.si je na medije naslovilo dopis, v katerem predstavnike izvršilne oblasti in upravljalce zdravstvenega sistema javno sprašuje: »Ali naj bolnik brez dostopa do javnega zdravstva dobi povrnjene stroške zdravljenja pri slovenskem zasebnem zdravniku, kot to velja za zdravljenje v tujini?«

Kot opozarjajo člani skupine, se bolnik v evropskih državah z modernim zdravstvenim sistemom, razen v Sloveniji, »svobodno odloča kje bo opravil zdravljenje, zavarovalnica pa mu stroške zdravljenja povrne. Eno izmed ključnih vprašanj, ki definira vsebino javnega zdravstvenega sistema je namreč dostopnost in plačilo zdravstvenih storitev bolniku, ne glede na delovno-pravni status zdravnika.«

Onemogočena svobodna izbira zdravnika

Javno zdravstvo po njihovih besedah pomeni pravočasno in kvalitetno opravljeno zdravstveno storitev pri kateremkoli zdravniku z ustrezno licenco ter plačilo storitev iz vplačanih zavarovalnih premij. »Bolnikom v Sloveniji je onemogočeno, da svobodno izberejo zdravnika in dobijo stroške zdravljenja povrnjene. Ob tem pa paradoksalno ZZZS povrne stroške zdravljenja slovenskemu bolniku, ki prejme zdravstveno storitev v eni od evropskih držav.«

Slovenija ne »izpolnjuje pogojev definicije javnega zdravstva«

Kot nadaljujejo, Slovenija tako že 30 let ne izpolnjuje pogojev definicije javnega zdravstva. »V resnici se trdno oklepa koncepta državnega zdravstva, kjer bolnik prejme plačilo za zdravljenje samo pri od države izbranih izvajalcih. /…/ Vsi zaposleni in bivši zaposleni plačujemo ali smo plačevali vso delovno dobo obvezne zdravstvene prispevke. Kljub temu vsak dan več ljudi nima dostopa do osebnega zdravnika in zobozdravnika. Pomoč iščejo v zasebnih ambulantah, kjer pa jim ZZZS ne povrne stroškov zdravljenja.«

Kam so poniknile tri milijarde evrov?

Ob tem so vnovič spomnili, da več kot 120 tisoč bolnikov kljub obveznim mesečnim vplačilom v javno zdravstveno blagajno že vsaj desetletje ostaja brez storitev osebnega zdravnika. »V desetih letih so bolniki brez osebnega zdravnika in zobozdravnika vplačali v zdravstveno blagajno skoraj tri milijarde evrov!«

Celoten zapis članov skupine zdravstvo.si lahko najdete tukaj.

Zaradi tega se sprašujejo, kam je poniknila ta vsota javno zbranega denarja za zdravstvo. »Je to morda razlog za 30-letno vztrajanje na preživeti ureditvi državnega zdravstva? Se zato pred volitvami ne pogovarjamo o vsebinskih rešitvah v zdravstvu? Ali morda zato po vsakokratnih volitvah spremljamo zgodbe o perverzno bogatih slovenskih dobaviteljih? Ali zato brez možnosti vpliva opazujemo delovanje vzporednih mehanizmov, ki izčrpavajo bolnike in zdravnike?«

Vsi zdravniki naj predpisujejo zdravila iz naslova pravic obveznega zavarovanja

V dopisu so še izrazili upanje, da bodo bolniki brez dostopa do zdravnika v sodnih postopkih dosegli vračilo premij za čas, ko jim niso bile zagotovljene pravice iz naslova osnovnega zdravstvenega zavarovanja. »Hkrati pozivamo ZZZS naj ponovno omogoči pravico vsem zdravnikom predpisovanja zdravil iz naslova pravic obveznega zavarovanja.«

Kdo so podpisniki javnega vprašanja?

Pod javno vprašanje so se podpisali naslednji člani skupine zdravstvo.si: Matej Beltram, Gorazd Kalan, Matija Kališnik, Marko Noč, Simon Podnar, Samo Vesel, Andrej Vranič in Krištof Zevnik.

Nalaganje
Nazaj na vrh